Teoria PCF (od ang. possible cofinalities), teoria możliwych współkońcowości – dział teorii mnogości związany z arytmetyką liczb kardynalnych. Jednym z centralnych obiektów rozważanych w tej teorii jest zbiór współkońcowości pewnych zredukowanych porządków produktowych.

Stworzył ją izraelski matematyk Saharon Shelah w latach 80. XX wieku i do dziś jest ona rozwijana, głównie przez niego. Wyniki tej teorii demonstrują, że – mimo dużej kolekcji twierdzeń niezależnościowych w arytmetyce liczb kardynalnych – wciąż można dowieść wielu własności na gruncie aksjomatyki Zermela-Fraenkla (ZFC), o ile zadaje się właściwe pytania. Z teorii możliwych współkońcowości można także wywnioskować nowe prawa klasycznej arytmetyki liczb kardynalnych.

Rys historyczny

edytuj
  • W 1970 roku, rozwijając metodę forsingu, William Easton[1] udowodnił następujące twierdzenie. Przypuśćmy, że F jest rosnącą funkcją określoną na wszystkich regularnych liczbach kardynalnych, której wartościami są nieskończone liczby kardynalne i taką, że   dla wszystkich regularnych   Wówczas jest niesprzecznym z ZFC, że   dla wszystkich regularnych liczb kardynalnych  
  • Twierdzenie Eastona przesunęło środek ciężkości badań w arytmetyce kardynalnej w kierunku hipotezy liczb singularnych (SCH) i jej naruszeń. SCH to zdanie stwierdzające, że dla każdej nieskończonej liczby kardynalnej   jeśli   to  . Przy założeniu SCH, potęgi liczb kardynalnych są wyznaczone przez funkcję   dla liczb regularnych. Z naruszenia SCH można znaleźć pewne duże liczby kardynalne, ale też z dużych liczb można wywnioskować niesprzeczność ¬SCH.
  • Z wyników Karola Prikrego[2] i Jacka Silvera wynika, że jeśli istnieje liczba superzwarta, to istnieje pojęcie forsingu, które forsuje, że dla pewnej silnie granicznej singularnej liczby kardynalnej   mamy   Wielu matematyków zaczęło w latach 70. XX wieku sądzić, że w arytmetyce liczb kardynalnych wszystkie twierdzenia ZFC są już odkryte i wszystko, co nie jest przez te stwierdzenia zdeterminowane, jest niezależne od ZFC (być może, zakładając istnienie odpowiednio dużych liczb kardynalnych).
  • W 1978 Shelah opublikował pracę, w której użył nowatorskich metod do budowy pewnych algebr mocy  [3]. Metody te były zwiastunem nowej teorii: teorii PCF. W kolejnych latach Shelah systematycznie prowadził badania w tym kierunku, z czasem wykazując, że ciągle jeszcze istnieją nieodkryte (i zdumiewające) twierdzenia ZFC.
  • W 1994 Shelah opublikował systematyczny i kompleksowy wykład teorii PCF[4].
  • Czytelnik nieprzyzwyczajony do bardzo trudnego stylu publikacji Shelaha, a zainteresowany głębszym zrozumieniem tej teorii, może więcej skorzystać z przeglądowego artykułu Maxa Burkego i Menachema Magidora[5] lub monografii M. Holza, K. Steffensa i E. Weitza[6]. Bardzo godnym polecenia jest też artykuł przeglądowy Uriego Abrahama i Menachema Magidora[7].

Podstawowe pojęcia

edytuj

Pojęcia wstępne

edytuj
  • Przypuśćmy, że   jest praporządkiem. Definiujemy współkońcowość   praporządku   jako
 
  • Przypuśćmy, że   jest niepustym zbiorem i dla   mamy daną liczbę porządkową   Dalej przypuśćmy, że   jest ideałem podzbiorów zbioru   Definiujemy praporządek   na   przez
  wtedy i tylko wtedy gdy  

Wybrane definicje z teorii PCF

edytuj
  • Dla liczb kardynalnych   określamy współczynnik pokryciowy   jako najmniejszą możliwą moc rodziny   (czyli elementy rodziny   są podzbiorami zbioru   mocy mniejszej niż  ) takiej, że
 
  • Niech   będzie niepustym zbiorem regularnych liczb kardynalnych. Określamy:
  •   jest zbiorem wszystkich takich funkcji   że  
  • jeśli   jest ideałem na   to   oznacza porządek częściowy otrzymany w kanoniczny sposób z praporządku   na  
  •   jest ideałem maksymalnym na  
  • Niech   będzie singularną liczbą kardynalną. Zdefiniujmy zbiór   jako
  jest zbiorem liczb regularnych,     oraz   jest maksymalnym ideałem na   zawierającym wszystkie ograniczone podzbiory  
Kładziemy  

Przykładowe twierdzenia teorii PCF

edytuj
  • Przypuśćmy, że   jest graniczną liczbą porządkową oraz że   (czyli   nie jest punktem stałym skali alefów). Wówczas   a stąd  
Na przykład   (gdzie  ).
  • Jeśli   jest przedziałem liczb regularnych i   to   jest również przedziałem liczb regularnych, który zawiera element największy oraz   i też  
    • Hipoteza PCF mówi, że nawet   jeśli   jest przedziałem liczb regularnych i  
  • Jeśli   jest nieskończoną liczbą kardynalną,     to  
  • Z powyższych wyników możemy wywnioskować np. że:
(a) jeśli   gdzie   jest graniczną liczbą porządkową, to  
(b) jeśli   gdzie   jest graniczną liczbą porządkową, to  
W szczególności, jeśli   to  
Jeśli hipoteza PCF jest prawdziwa, to nawet  
  • Jeśli   oraz zbiór   jest stacjonarny w   to  

Powszechnie znaną (choć niekoniecznie popieraną) tezą Shelaha jest, że jeśli zinterpretujemy właściwie pierwszy problem Hilberta (używając podejścia motywowanego przez teorię PCF), to ma on odpowiedź pozytywną[8]. Podstawą do tej tezy jest następujące twierdzenie, nazywane revised GCH.

Dla liczb kardynalnych   określamy
  oraz dla każdego zbioru   mocy   można znaleźć zbiór   taki że   oraz  
  • Revised GCH: Jeśli   jest silnie graniczną liczbą nieprzeliczalną, to dla każdej liczby kardynalnej   można znaleźć   takie, że
  implikuje  

Przypisy

edytuj
  1. Easton, William B.: Powers of regular cardinals. „Ann. Math. Logic” 1 (1970), s. 139–178.
  2. Prikry, Karel L.: Changing measurable into accessible cardinals. „Dissertationes Math. / Rozprawy Mat.” 68 (1970).
  3. Shelah, Saharon: Jonsson algebras in successor cardinals. „Israel J. Math.” 30 (1978), s. 57–64.
  4. Shelah, Saharon: Cardinal arithmetic. „Oxford Logic Guides”, 29. Oxford Science Publications. The Clarendon Press, Oxford University Press, New York, 1994. ISBN 0-19-853785-9.
  5. Burke, Maxim R.; Magidor, Menachem: Shelah’s pcf theory and its applications. „Ann. Pure Appl. Logic” 50 (1990), s. 207–254.
  6. Holz, M.; Steffens, K.; Weitz, E.: Introduction to cardinal arithmetic. „Birkhäuser Advanced Texts: Basler Lehrbücher”. Birkhäuser Verlag, Basel, 1999. ISBN 3-7643-6124-7.
  7. Abraham, Uri; Magidor, Menachem: Cardinal Arithmetic, w: Handbook of Set Theory pod red. M. Foremana, A. Kanamoriego i M. Magidora, w druku. Dostępne w formacie dvi na stronach pierwszego autora.
  8. Shelah, Saharon: The generalized continuum hypothesis revisited. „Israel J. Math.” 116 (2000), s. 285–321.