Paludititanrodzaj zauropoda z grupy tytanozaurów żyjącego w późnej kredzie na terenach Europy. Został opisany w 2010 roku przez Zoltána Csikiego i współpracowników w oparciu o niekompletny szkielet obejmujący fragmenty kręgosłupa i obręczy barkowej odkryty w górnokredowych warstwach Basenu Hațeg w Nǎlaţ-Vad, w Transylwanii. Wiek osadów, w których odnaleziono skamieniałości, datuje się na mastrycht. Wówczas na terenach tych znajdowała się równina zalewowa. W porównaniu do innych tytanozaurów z Basenu Hațeg Paludititan jest znany ze stosunkowo kompletnych szczątków. Csiki i współpracownicy wyszczególnili pięć autapomorfii tego rodzaju – dotyczą one morfologii kręgów i kości kulszowej. Według przeprowadzonej przez autorów analizy filogenetycznej Paludititan należy do stosunkowo zaawansowanych tytanozaurów, jednak jego bliższe pokrewieństwo jest niejasne[1].

Paludititan
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

zauropodomorfy

Infrarząd

zauropody

(bez rangi) tytanozaury
Rodzaj

Paludititan
Csiki et al., 2010

Gatunki
  • P. nalatzensis Csiki et al., 2010

Paludititan jest przedstawicielem licznej fauny dinozaurów Basenu Hațeg, obejmującej co najmniej kilka gatunków nieptasich teropodów i kilka gatunków dinozaurów ptasiomiednicznych. Jedynym – oprócz Paludititan – rodzajem zauropoda znanym z Basenu Hațeg jest inny tytanozaur – Magyarosaurus. Gatunek M. hungaricus może jednak reprezentować kolejny rodzaj[2].

Przypisy

edytuj
  1. Zoltán Csiki, Vlad Codrea, Cǎtǎlin Jipa-Murzea, Pascal Godefroit. A partial titanosaur (Sauropoda, Dinosauria) skeleton from the Maastrichtian of Nǎlaţ-Vad, Haţeg Basin, Romania. „Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie – Abhandlungen”. 258 (3), s. 297–324, 2010. DOI: 10.1127/0077-7749/2010/0098. (ang.). 
  2. Dan Grigorescu. The Latest Cretaceous fauna with dinosaurs and mammals from the Haţeg Basin — A historical overview. „Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology”. 293 (3-4), s. 271–282, 2010. DOI: 10.1016/j.palaeo.2010.01.030. (ang.).