Dzud (mong. зуд, kaz. жұт, żut, kirg. жут, dżut) – w Mongolii i niektórych stepowych krajach Azji Centralnej określenie klęski żywiołowej związanej z anomalią klimatyczną podczas chłodnej pory roku, prowadzącej do masowego padania zwierząt hodowlanych.

Kozy padłe na pustyni Gobi w efekcie czarnego dzud

Przeważnie występuje dzud biały (cagaan dzud), który polega na niezwykle obfitym opadzie śniegu, tworzącym pokrywę uniemożliwiającą zwierzętom dokopanie się do trawy[1][2]. Tego rodzaju dzud odpowiada za największe padnięcia zwierząt. Podobny efekt powoduje dzud żelazny (szklany), przy czym w tym przypadku brak dostępu do traw wynika z ich pokrycia twardą i grubą warstwą lodu. Ma miejsce zazwyczaj jesienią lub wiosną[1]. Czarny dzud (char dzud) zachodzi, gdy po letniej suszy przychodzi bezśnieżna zima[1][2].

Według danych z publikacji z lat 80. XX w. biały dzud z największą częstotliwością występował w Mongolii na pustyni Gobi (3-5 razy w ciągu dekady), w strefie stepowej i leśno-stepowej 3-4 razy na dekadę, a w strefie tajgi – 2-3 razy/dekadę[3].

Poza Mongolią dzut (żut, dżut) występuje też w Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie oraz w Uzbekistanie[4].


Przypisy

edytuj
  1. a b c UNDRR.
  2. a b Murzajew 1957, strona 49.
  3. Gungaadasz 1986, s. 48–49.
  4. Светлана Ковальская: Джут в казахской степи [1].

Bibliografia

edytuj