Wilhelm z Donjeon, również: Wilhelm Donjeon z Bourges lub Wilhelm Wyznawca, właśc. fr. William Dungeon lub William Donjeon (ur. ok. 1135 lub 1150 na zamku w Arthel w Burgundii, zm. 10 stycznia 1209 w Bourges) – kanonik, cysters, arcybiskup Bourges (od 1200), święty Kościoła katolickiego.

Święty
Wilhelm Donjeon z Bourges (SOCist.)
William Donjeon
arcybiskup
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1135 lub 1150
zamek w Arthel

Data i miejsce śmierci

10 stycznia 1209
Bourges

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

17 maja 1218
przez Honoriusza III

Wspomnienie

10 lub 19 stycznia (cystersi)

Atrybuty

biskup umierających

Patron

dzieci

Szczególne miejsca kultu

archidiecezja Bourges

Pochodził ze szlacheckiej rodziny grafów w Nevers. Jego ojciec Baldwin Donjeon oddał go na wychowanie jego stryjowi[a], archidiakonowi w Soissons, który przygotowywał go do życia zakonnego od najmłodszych lat. Tam też został kanonikiem i otrzymał kanonię rychło rezygnując z niej. Był również kanonikiem w Paryżu. Poszukując drogi życiowej udał się do opactwa Grandmont koło Limoges, założonego przez św. Stefana z Muret, (obecnie część Saint-Sylvestre) a następnie do Pontigny, gdzie wstąpił do zakonu cystersów. Wkrótce został tam przeorem i kolejno opatem w cysterskim klasztorze Fontainejean (franc. Abbaye de Fontainejean)[b] (obecnie w gminie Saint-Maurice-sur-Aveyron) oraz w Chaalis niedaleko Senlis. Szczególną cześć oddawał Najświętszemu Sakramentowi[c]. Jego kandydaturę na biskupa Bourges wysunął biskup Paryża w 1199 roku. Wawrzyniec urząd objął niechętnie w 1200 z polecenia swojego przełożonego generała zakonu z Citeaux, sprawując go przez dziewięć lat i zachowując przy tym regułę cysterską. Dał się poznać jako obrońca ubogich i chorych oraz jako obrońca dyscypliny i praw Kościoła przed królem Francji Filipem II Augustem i przed papieżem Innocentym III. Podjął się kontynuacji budowy katedry św. Szczepana (św. Stefana), rozpoczętej przez swego poprzednika Henryka de Sully, odprawiwszy w niej pierwszą uroczystą mszę na Boże Narodzenie w 1208 roku. Zmarł podczas modlitwy po Objawieniu Pańskim w 1209 roku. Życzeniem Wilhelma Donjeon było, aby został pochowany we włosienicy i w popiele.

Proces kanonizacyjny wszczęto zaraz po jego śmierci, jednakże Innocenty III uchylił go. Kanonizacji dokonał dopiero Honoriusz III w 1218 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Wilhelma w Kościele katolickim obchodzone jest 10 stycznia za Martyrologium Rzymskim.

W zakonach cystersów i trapistów dzień pamięci przeniesienia relikwii przypada na 5 maja a wspomnienie przeniesiono z 10 na 19 stycznia.

Święty Wilhelm jest patronem dzieci.

W ikonografii przedstawiany jest jako biskup umierających.

Zobacz też

edytuj
  1. Niektóre źródła podają, że był to Piotr Pustelnik (zm. 1115), jednakże z przyczyn chronologicznych nie znajduje to uzasadnienia.
  2. Niektóre źródła podają opactwo Fontaine-Jean w diecezji Sens w którym znajduje się opactwo Mont Saint-Martin.
  3. Zobacz: Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Bibliografia

edytuj