Marea

antyczne miasto w Egipcie

Marea – antyczne miasto położone w Egipcie, 45 kilometrów na południowy zachód od Aleksandrii, na południowym wybrzeżu jeziora Marjut, czyli antycznego Mareotis[1].

Badania archeologiczne

edytuj

W latach 1977–1981 prace archeologiczne podjęli badacze z Uniwersytetu w Aleksandrii[1]. Od 2000 roku badania prowadzi polska ekspedycja archeologiczna skupiająca badaczy z kilku ośrodków naukowych, przede wszystkim Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kierują nimi prof. Tomasz Derda z Instytutu Archeologii UW oraz dr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W 2003 roku rozpoczęto badania na terenie bizantyjskiej bazyliki[2].

Opis stanowiska

edytuj

Stanowisko Marea było w czasach rzymskich, a także prawdopodobnie już wcześniej, w okresie ptolemejskim, dużym miastem portowym. Badania wskazują, że port mógł funkcjonować tu aż po średniowiecze, co poświadczają znaleziska datowane na XIII–XIV wiek[1]. Pozostałością po zabudowie portowej są między innymi cztery duże mola, z których najdłuższe sięga 120 metrów w głąb jeziora. Miasto antyczne słynęło z produkcji wina, które rozprowadzano we wszystkie regiony basenu Morza Śródziemnego, transportując je w amforach, które również wytwarzane były lokalnie. Było to niewątpliwie duże centrum produkcyjne, odkryto tu jeden z największych w Egipcie pieców ceramicznych[2]. Z okresu bizantyjskiego pochodzi między innymi kompleks łaźni oraz kaplica grobowa datowane na VI wiek, a także duża bazylika z transeptem, o łącznych wymiarach 49 na 47 metrów[3]. Ważnym odkryciem jest znaleziony w 2011 roku największy znany zbiór ostrakonów z V–VI wieku, zapisanych notatkami dotyczącymi budowy bazyliki[4]. Pod bazyliką odsłonięto pozostałości starszego kościoła, datowanego wstępnie na drugą połowę IV wieku[5]. Trwają także badania nad ustaleniem historii tego ośrodka pomiędzy schyłkiem III wieku a budową miasta bizantyjskiego w V–VI wieku[6].

Przypisy

edytuj
  1. a b c Hanna Szymańska, Krzysztof Babraj. Marea. First interim report, 2000. „Polish Archaeology in the Mediterranean”. 12, 2001. 
  2. a b Marea. pcma.uw.edu.pl. [dostęp 2019-07-03].
  3. Szymańska, H., Babraj, K. Marea: Fourth season of excavations.. „Polish Archaeology in the Mediterranean”. 15, 2004. 
  4. Krzysztof Babraj, Anna Drzymuchowska, Nina Willburger. Marea 2011. „Polish Archaeology in the Mediterranean”. 23, 2014. 
  5. W północnym Egipcie Polacy odkryli kościół z poł. IV w.. Nauka w Polsce. [dostęp 2019-07-03].
  6. Tomasz Derda: Czy „Marea” to Marea? Rzymski ośrodek przemysłowy i wielkie miasto bizantyńskie w Regionie Mareotis (koło Aleksandrii). projekty.ncn.gov.pl, 2017. [dostęp 2019-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-03)].

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj