Katanga (prowincja)

miasto w Demokratycznej Republice Konga

Katanga (w latach 1971–1997 Shaba) – prowincja w południowej części Demokratycznej Republiki Konga (w latach 1971–1997 znanej jako Zair) o powierzchni 496 877 km², zamieszkana w 2012 roku przez 5,9 miliona osób[1]. Stolicą i największym miastem jest Lubumbashi (dawniej zwane Elizabethville). Na mocy konstytucji z 2006 roku Katanga ma zostać podzielona na cztery mniejsze prowincje: Górna Katanga, Górne Lomami, Lualaba i Tanganika.

Katanga
prowincja
Państwo

 Demokratyczna Republika Konga

Siedziba

Lubumbashi

Powierzchnia

496 877 km²

Populacja (2012)
• liczba ludności


5 902 416

• gęstość

11,88 os./km²

Położenie na mapie Demokratycznej Republiki Konga
Położenie na mapie
Strona internetowa

Geografia

edytuj

Katanga obejmuje pagórkowate i górzyste tereny Wyżyny Katanga i gór Mitumba. Klimat podrównikowy wilgotny, w południowej części suchy. Gęsta sieć hydrograficzna. Główne rzeki: Lualaba (Kongo), Luapula/Luvua, Lukuga, Kasai i Lufira. Liczne jeziora: Tanganika, Mweru, Upemba, Kisale. Szatę roślinną tworzą trawiaste sawanny i lasy podrównikowe, wzdłuż rzek lasy galeriowe. Dużą powierzchnię zajmują obszary chronione (m.in. parki narodowe Upemba i Kundelungu).

Historia

edytuj

W XVI-XIX wieku na terytorium Katangi istniały państwa Luba i Lunda, w 1884 włączone zostały do belgijskich posiadłości kolonialnych, oficjalnie jako prowincja Katanga w Wolnym Państwie Kongo. Po wycofaniu się Belgów z Konga, proklamowała niepodległość 11 lipca 1960 roku. Secesję inspirował kontrolujący kopalnie prowincji belgijsko-brytyjski koncern Union Minière du Haute-Katanga. Prezydentem niepodległego państwa Katanga został Moïse Tshombe, dowódcą armii pułkownik Mukégo, a dowódcą sił powietrznych Jan Zumbach. 15 stycznia 1963 roku w wyniku interwencji wojsk ONZ prowincja została ponownie włączona w skład Konga, które pod rządami Mobutu Sese Seko w 1971 zmieniło nazwę na Zair. Na mocy nowej konstytucji z 2005 roku Katanga ma zostać podzielona między prowincje: Górna Katanga, Górne Lomami, Lualaba i Tanganika. Ze względu na 36-miesięczny okres vacatio legis nowy podział miał zacząć obowiązywać od 2009 roku, jednak władze do tej pory go nie wprowadziły.

Przemysł

edytuj

Obszar prowincji Katanga jest ważnym ośrodkiem przemysłowym kraju. Wydobywa się tu miedź, złoto, srebro, uran, węgiel, cynk, ołów i kobalt.

Przemysł przetwórczy: chemiczny, hutniczy, spożywczy.

W obszarze Katangi działają dwa lotniska.

Przypisy

edytuj