Body art: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m Wycofano edycje użytkownika 83.29.251.206 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Ignasiak.
Znacznik: Wycofanie zmian
Linia 3:
Body art traktuje człowieka jako jedność umysłu i ciała, czym odróżnia się od tradycyjnych sztuk operujących ciałem, jak np. [[teatr]]. Aktor wykorzystuje swoje ciało jako narzędzie do wyrażania przeżyć fikcyjnej postaci, natomiast artyści tworzący w nurcie body artu badają relacje między ich własną fizycznością a ich własną psychiką, traktując działania artystyczne jako swoiste źródło samopoznania{{r|uj}}. Niektórzy z nich powodowali nawet w tym celu skrajne doświadczenia, tak jak [[Chris Burden]], który podczas jednej z akcji artystycznych dał się postrzelić w ramię, czy [[Qi Li]], który zamroził się na śmierć{{r|polityka}}.
 
Przedstawicielami body artu są m.in.: [[Marina Abramović]], [[Bruce Nauman]], [[Vito Acconci]], Hainz Dundersztyc, [[Chris Burden]], [[Gina Pane]], [[Orlan]].
Akcje odbywały się z udziałem publiczności, z którą artysta nawiązywał bezpośredni kontakt. Dokonywał się on jednak nie za pomocą słów, lecz przez odwołanie się do wrażliwości widza czy też jego fizycznej „sympatii”. Ciało podlegało przekształceniu przez przebranie ([[Michael Journiac|Journiac]], [[Urs Lüthi|Lüthi]]), służyło jako jednostka miary lub instrument ([[Klaus Rinke|Rinke]]), poddawane było agresji i doświadczane do granic cierpienia ([[Gina Pane|Pane]], [[Akcjonizm wiedeński|akcjoniści wiedeńscy]]), eksponowane w miniakcjach teatralnych ([[Joan Jonas]]) czy też działaniach prześmiewczych, kiedy to podlegało deformacji lub drobnej nieszkodliwej agresji ([[Bruce Nauman|Nauman]], [[Lucas Samaras|Samaras]], [[Vito Acconci|Acconci]]). We wszystkich tych przypadkach przestrzegano jednej zasady: akcje body art przebiegały w jednym miejscu, najczęściej galeriach, zgodnie z opracowanym scenariuszem, filmem czy fotografią. W najambitniejszych akcjach ciało traktowane było nie tylko jako organizm psychosomatyczny, lecz jako element podporządkowany strukturze społecznej, którą należało przełamać lub co najmniej przekształcić. Ta właśnie tendencja przejawiała się, obok aspektu duchowości, w działaniach Pane w latach 70. i w wersji całkowicie odmiennej u niektórych akcjonistów.
 
Linia 13:
 
Termin ''body art'' bywa również rozumiany bardzo szeroko. Określa się nim wszelką sztukę wykorzystującą ciało człowieka (teatr, [[taniec]] itd.) lub zgłębiającą tematykę ciała, włączając takie dziedziny jak m.in. [[malarstwo]], [[rzeźba]], [[sztuka wideo]], [[fotografia]].
 
 
== Przypisy ==