Pāriet uz saturu

Ziemeļjemena

Vikipēdijas lapa
Ziemeļjemenas atrašanās vieta (sarkanā krāsā)

Jemenas Arābu Republika (arābu: الجمهورية العربية اليمنية) jeb Ziemeļjemena bija valsts, kas pastāvēja Arābijas pussalas dienvidrietumos no 1962. gada 26. septembra līdz 1990. gada 22. maijam.

Tās galvaspilsēta bija Sana. Ziemeļjemena veidojās pēc tam, kad tika gāzts Jemenas karalis Imams Muhameds al-Badrs 1962. gadā, kad sākās Jemenas pilsoņu karš, kuru izraisīja nemiernieki ar Ēģiptes atbalstu, pret karalisko spēku lojālistiem, kurus atbalstīja Saūda Arābija un citas monarhijas. Karš beidzās 1970. gadā, nostiprinot Jemenas Arābu Republikas statusu.

Jemenas Arābu Republikas sabiedriskā un politiskā struktūra balstījās uz tradicionāliem islāma un arābu nacionālisma principiem, taču tā bija arī daļēji atkarīga no ārējā atbalsta, īpaši no Ēģiptes un Padomju Savienības. Ekonomiskās attīstības līmenis šajā reģionā bija zems, un valsts galvenokārt paļāvās uz lauksaimniecību un ārvalstu palīdzību.

1990. gada 22. maijā Jemenas Arābu Republika apvienojās ar Jemenas Tautas Demokrātisko Republiku (Ziemeļjemenas kaimiņvalsti dienvidos, kas tika izveidota 1967. gadā), tādējādi izveidojot vienotu Jemenas Republiku. Šī apvienošanās nebija viegla, un neskatoties uz formālo vienotību, sekoja spriedzes un bruņoti konflikti starp abu bijušo valstu atšķirīgajiem politiskajiem un sociālajiem spēkiem, kas turpinājās arī pēc apvienošanās.

Pēc apvienošanās Jemenas galvaspilsēta palika Sana, bet Adena, kas bija bijušās Jemenas Tautas Demokrātiskās Republikas galvaspilsēta, kļuva par svarīgu ekonomisko centru.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]