Vinis
- Apie miestą Vietname žr. Vinis (miestas).
Vinis (angl. nail) – sutvirtinimui skirtas strypelis (paprastai metalinis), kurio vienas galas paprastai smailus, o kitas paprastai bukas ir turi galvutę. Vinies galvutė – praplatėjęs galas, skirtas kalimui ir ištraukimui suimant replėmis ar užkabinant viniatraukiu. Vinys paprastai daromos iš plieno, bet būna vinių ir iš nerūdijančio plieno, žalvarinių, aliumininių.
Vinys paprastai įkalamos plaktuku smogiant į galvutę, kad smūgio kryptis sutaptų su vinies išilgine ašimi. Jei smūgis įstrižas, vinis gali sulinkti ar visiškai užlinkti. Kartais vinių galvutės specialiai užlenkiamos (pvz., jei vinys yra per ilgos, ir sukalant visą vinį jos smaigalys pasirodytų kitoje lentos pusėje). Kur kas dažniau užlenkiamas vinies smailusis galas, tai ne tik apsaugo nuo sužeidimų užkliuvus už kyšančio vinies smaigalio, bet kartu vinis tvirčiau laiko tai, kas prikalta. Neretai vinies smailusis galas pradžioje užlenkiamas L raidės forma, po to užlenktas galas taip užlenkiamas, kad smaigalys sulįstų į lentą sudarydamas U formos „posūkį“.
Įkalta vinis laikosi dėl trinties į medžiagą, į kurią įkalta, ir dėl didelio šlyties stiprio.
Kitas būdas vinims kalti – kalti naudojant specialų vinių kalimo pistoletą. Tokie pistoletai gali būti pneumatiniai (vinys iššaunamos suspausto oro užtaisu) ar parakiniai (vinis iššaunama specialiu bekulkiu šoviniu). Pistoletinių vinių konstrukcija paprastai kiek kitokia, nei paprastų vinių.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Vinys buvo naudojamos dar senovės Romoje. Iki XVIII a. vinis rankiniu būdu kaldavo kalviai. Anglijoje kalvius vinininkus, kurie sudarydavo smaigalį ir galvutę, vadino nailers, o jiems žaliavą (geležinius strypelius) gaminančius padėjėjus vadino slitters.
1590 m. Anglijoje imta naudoti specialias mašinas (specializuoti vandens „malūnai“, vandens varomos mašinos, vadintos slitting mills), kurios gamino vienodo skerspjūvio strypelius. XIX a. buvo sukurtos mašinos, kurios gamindavo visiškai pabaigtas vinis, todėl rankinės gamybos vinių verslas XIX a. pabaigoje išnyko.
XVIII a. pabaigoje Šiaurės Amerikoje ėmė naudoti „kirstas“ vinis. Šias vinis speciali mašina iškirsdavo iš plieno lakštų (pradžioje – iš geležies lakštų). Tokias vadindavo „kvadratinėmis vinimis“ (square nails), kadangi jos paprastai būdavo daugmaž kvadratinio skerspjūvio. Tokias vinis dar naudoja ir dabar, daugiausia rekonstruojant istorinius pastatus.
Vinių rūšys
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Be paprastų apvalaus skerspjūvio vinių su paprasta plokščia galvute įvairiems darbams naudojamos ir kitokios vinys.[1] [2]
- dantytoji vinis (angl. barbed nail) – vinis, kurios strypelis turi simetriškai ar asimetriškai išsidėsčiusių dantukų ir įdubų.
- įvijinė vinis (angl. threaded nail) – vinis, kurios strypelis vienoje dalyje yra plokščio skerspjūvio ir suktas, todėl sudaro sriegiškus vijas, kurios padidina pasipriešinimą ištraukimui.
- sraigtinė vinis (angl. helical nail; screw nail; drive screw) – vinis, kurios įvijinės dalies vijos kilimo kampas yra vidutinis, o vijos plotis apytikriai lygus griovelio pločiui
- suktoji vinis (angl. twisted nail) – vinis, kurios strypelis kvadratinio skerspjūvio ir susuktas, todėl sudaro spirališkas įvijas.
- užlenkiamoji vinis (angl. clinch nail) – vinis, kurios konstrukcija pritaikyta įkalus taip užlenkti, kad jos smaigalys įsmigtų atgal.
- vinis su pertraukta įvija (angl. interrupted thread nail) – vinis, kurios strypelis turi įvijas, tačiau įvijinė dalis turi zoną be įvijos, kuri gali būti apvyniota viela arba plastiko juostele.
- vinis su žiediniais rantais (angl. ring nail; annular ring nail) – vinis, kurios strypelio dalyje daug žiediškai įvalcuotų rantų.
-
Dėžutė su vinimis
-
Pasagvinė
-
Suktoji vinis
-
Padėklų suktoji vinis
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ http://csnonlinefirmy.unmz.cz/html_nahledy/26/51309/51309_nahled.htm Archyvuota kopija 2013-10-19 iš Wayback Machine projekto. ČSN ISO 445. Palety pro manipulaci s materiálem - Slovník. 8 Mechanical fasteners
- ↑ http://www.dave-cushman.net/bee/nails.html Nails for Making Beekeeping Kit
- HurriQuake Nail
- Nail Selection Guide Archyvuota kopija 2007-07-15 iš Wayback Machine projekto.
- Nails
- Selecting the Right Nail for the Job Archyvuota kopija 2010-06-30 iš Wayback Machine projekto.