Smolensko kaštelionas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Smolensko kaštelionas (lenk. kasztelan smoleński) – antrasis pagal rangą po Smolensko vaivados aukščiausias valstybinės valdžios pareigūnas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Smolensko vaivadijoje, Didžiojo kunigaikščio pilių vaivadijoje vyriausias valdytojas bei Abiejų Tautų Respublikos Senato pareigūnas.
Įgaliojimai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Smolensko kašteliono pareigybė įsteigta 1508 m., kai, pertvarkius Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės administracinį padalijimą, buvo įsteigta ir Smolensko vaivadija. Smolensko kaštelioną skirdavo Didysis kunigaikštis (karalius) ir jis pareigas eidavo iki gyvos galvos arba iki paskyrimo į aukštesnes pareigas.
Kaštelionas buvo pavaldus Smolensko vaivadai, taip pat karo atveju jo tiesioginis viršininkas buvo ir Lietuvos didysis etmonas. Kaštelionas atlikdavo pilies administracijos, ūkio reguliavimo, teismo ir karinės administracijos funkcijas. Kaštelionas buvo aukščiausias karinės valdžios pareigūnas Smokenslo paviete ir pavieto bajorų vadas, taip pat bajorų pašauktinių kariuomenės vadas.
Kaštelionas buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Ponų tarybos narys, o nuo 1569 m. Abiejų Tautų Respublikos senato nuolatinis narys. Senate Smolensko kaštelionas pagal rangą turėjo penkioliktą poziciją iš 31 kaštelionų suole.
Pareigybė panaikinta 1669 m., kraštą užgrobus Rusijai.
Smolensko kaštelionai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kiti straipsniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Smolensko vaivada
- Abiejų Tautų Respublikos Senato pareigūnai
- Centrinės valdžios pareigūnai
- Abiejų Tautų Respublikos žemietijų pareigūnai
|