Rasos taškas
Rasos taškas – temperatūra, kurioje vandens garai, esantys ore, virsta sočiaisiais (t. y., oras, turintis pradinę temperatūrą ir santykinį drėgnį, daugiau nebegali priimti drėgmės). Rasos taške yra pusiausvyra tarp garavimo ir kondensacijos procesų. Santykinis oro drėgnis rasos taške yra 100 %.[1] Šioje temperatūroje ant santykinai šaltų paviršių susiformuoja rasa arba šerkšnas (pastaruoju atveju vadinama šerkšno tašku).
Jeigu oro temperatūra yra 20 °С, o drėgnumas – 50 %, tai reiškia, kad ore yra 50 % maksimalaus vandens kiekio, kuris gali ten būti. Jeigu oras atšąla iki 9,3 °С, tai jo santykinis drėgnis padidėja iki 100 %, t. y. 9,3 °С temperatūros oras iki ribos prisotintas drėgmės. Jeigu oras bus atšaldomas ir toliau, tai prasidės kondensato susidarymas – rasojimas, nes oras nebesugebės išlaikyti vandens. Patalpose šią drėgmę tenka pašalinti į išorę vėdinant. Drėgmės perteklius gali būti šalinamas priverstinai vėdinant.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ „Dew Point“. Glossary – NOAA's National Weather Service. 25 June 2009. Suarchyvuotas originalas 2023-10-14. Nuoroda tikrinta 2021-11-14.