Palma Giovane
Palma Jaunesnysis (it. Palma Giovane, tikr. Jacopo Negretti, apie 1550–1628 m. spalio 14 d.) – italų Vėlyvojo renesanso dailininkas-manieristas, priskiriamas Venecijos dailės mokyklai.
2005 m. jo paveikslas „Kristaus apraudojimas nuėmus nuo kryžiaus“ buvo įsigytas Vilniaus Valdovų rūmų ekspozicijai.[1]
Biografija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Jacopo Negreti gimė apie 1550 m. Venecijoje. Jis buvo kilęs iš dailininkų šeimos, jo antros kartos dėde buvo dailininkas Palma Vyresnysis. Vėliau, kad atskirti nuo savo dėdės, dailininkas buvo pramintas Palma Jaunesniuoju. Pirmuosius mokslus Palma Jaunesnysis išėjo pas tėvą Antonio, kuris mokėsi dėdės dirbtuvėse. Anot biografų, Palma Jaunesnysis nepaprastai žavėjosi daile, tapydavo net artimųjų žmonių laidotuvių metu. Jo tėvas nebuvo aukštos klasės dailininkas ir Palma Jaunesnysis prasiskynė kelią į dailės pasaulį beveik kaip savamokslis.
1567 m. jo talentą pastebėjo Urbino kunigaikštis Guidobaldo II della Rovere ir išsiuntė jį į Romą. Romoje Palma persiėmė tuo metu dominavusiu manieristiniu stiliumi. Grįžęs į Veneciją apie 1572 m. jis buvo susijęs su Ticiano dirbtuvėmis, galbūt, jose mokėsi. Po Ticiano mirties Palma užbaigė paskutinį meistro darbą. Tačiau didžiausią įtaką dailininkui padarė Tintoreto dailė. Po 1577 m. gaisro Palma Jaunesnysis dirbo kaip pagalbininkas Tintoretui ir Paolui Veronezei atnaujinant Dožų rūmus. Po to dailininkas pradėjo gauti reikšmingų užsakymų Venecijoje. Svarbiausiais ir, tikriausiai, geriausiais jo darbais buvo tapyba San Giacomo dall’Orio bažnyčioje 1580-82 m. Po to dailininkas 1584 m. gavo oficialų valstybinį užsakymą Dožų rūmuose, kur nutapė 3 scenas.
Po Tintoreto mirties 1594 m. Palma Jaunesnysis tapo svarbiausiu Venecijos dailininku, gaudavo užsakymų iš užsienio. Vėlesniam jo stiliui įtakos padarė natūralesnis Jacopo Bassano stilius. Jis mirė 1628 m. spalio 14 d., palaidotas Santi Giovanni e Paolo bazilikoje Venecijoje.
Darbų galerija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]-
„Sūnaus palaidūno nuodėmės“ (apie 1595-1600, Akademijos galerija, Venecija)
Išnašos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ „Valdovų rūmams įsigytas garsaus venecijiečio paveikslas“. delfi. 2005-08-04. Suarchyvuota iš originalo 2016-09-14. Nuoroda tikrinta 2016-09-14.