Centrinis telkinys
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Centrinis telkinys (ankstesnėje literatūroje dar plačiai naudotas terminas baldžas) – didelio tankumo žvaigždžių grupė. Paprastai šis terminas naudojamas nusakyti žvaigždžių grupei spiralinės galaktikos centre. Baldžą daugiausia sudaro senesnės II populiacijos žvaigždės, kurių orbitos atrodo atsitiktinės lyginant su galaktikos disko žvaigždžių - taip gaunama sferoidinė centrinio telkinio forma. Be to, centriniame telkinyje yra labai mažai dujų ir dulkių (lyginant su galaktikos disku), taigi jame mažai jaunų žvaigždžių (pernelyg mažai medžiagos, kad vyktų žvaigždėdara).
Baldžai pasižymi panašiomis savybėmis kaip elipsinės galaktikos, ir dauguma astronomų laiko juos vienu ir tuo pačiu - t. y. elipsinės galaktikos yra tos pačios spiralinės galaktikos, netekusios savo disko (veikiausiai sąveikų su kitomis galaktikomis metu).
Manoma, kad daugumos centrinių telkinių viduryje yra supermasyvios juodosios bedugnės. Tokios bedugnės pagal apibrėžimą negali būti stebimos, bet yra netiesioginių jų egzistavimo tiek spiralinių galaktikų baldžuose, tiek ir elipsinių galaktikų centruose įrodymų.
Kai kurių galaktikų centriniuose telkiniuose yra ir jaunų I populiacijos žvaigždžių. Nors to priežastis tiksliai nežinoma, paprastai tai laikoma sąveikos su kita galaktika (pvz., galaktikų susiliejimo) pasekmė.