Šiaurės Europa
Šiaurės Europa – šiaurinė Europos žemyno dalis.
Kultūriškai Šiaurės Europą sudaro (su priklausomomis teritorijomis):
Kaip nurodoma politiniame-ekonominiame bei geografiniame Jungtinių Tautų Organizacijos skirstyme,[1] Šiaurės Europą be minėtų valstybių dar sudaro:
Kultūriškai Britų salos priskiriamos Vakarų Europai, o Baltijos šalys priskiriamos Rytų ar Vidurio Europai.[2][3] Pačių Baltijos šalių požiūris į priklausymą Šiaurės Europos regionui nevienodas: Estijoje siekis tapatintis su šiuo regionu ar net su Šiaurės šalimis yra kur kas labiau išreikštas[4] nei Latvijoje ar Lietuvoje. Kartu skiriasi ir viena kitos vertinimas – Estija bei Latvija Lietuvą yra neretai linkusios priskirti Rytų Europai dėl LDK.[5]
Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje užsakyto tyrimo duomenys rodo, kad dauguma lietuvių bendradarbiavimą su Šiaurės šalimis vertina itin palankiai – 89 % respondentų mano, jog šis klausimas Lietuvai svarbus, o 75 % su šiomis valstybėmis nori glaudesnių santykių. Pasak profesoriaus Mindaugo Jurkyno, lietuviai daugelyje sričių įžvelgia rimtesnes Baltijos šalių ir Skandinavijos vienovės tendencijas nei estai.[6]
Šiaurės šalys bendradarbiauja spręsdamos regiono problemas. Šiaurės šalys (Danija, Islandija, Norvegija, Suomija ir Švedija) bei kai kurios joms priklausančios teritorijos yra įsteigusios Šiaurės Tarybą, kuri turi ir savo atstovybes Baltijos šalyse. Šiaurės šalys su Baltijos valstybėmis bendradarbiauja NB8 formatu (angl. Nordic 5 + Baltic 3), grįstu visų šalių dalyvių Užsienio reikalų ministrų susitikimais. Įprasta praktika yra tapęs ir Šiaurės bei Baltijos šalių ministrų susitikimas prieš Europos Sąjungos Tarybos posėdžius konsoliduojant pozicijas.[7] Pastaraisiais metais Jungtinė Karalystė (JK) iškėlė „Šiaurės aljanso“ iniciatyvą,[8] be pačios JK apimančią Šiaurės bei Baltijos šalis. Pirmasis šio valstybių klubo šalių dalyvių vadovų susitikimas vyko 2011-ais metais Londone (angl. UK-Nordic-Baltic Summit), o 2012-ųjų metų vasario 9-ąją analogiškas susitikimas įvyko Stokholme (angl. Northern Future Forum).
Taip pat skaitykite
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Baltijos šalys
- Baltoskandija
- NB8
- Skandinavija
- Šiaurės šalies tapatybė Estijoje
- Šiaurės šalys
- Vakarų Europa
- Rytų Europa
- Centrinė Europa
- Pietų Europa
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Composition of macro geographical (continental) regions, geographical sub-regions, and selected economic and other groupings
- ↑ http://www.lrt.lt/archyvas/?channel=234933§ion=2&filter=7360&record=46055_1315041499[neveikianti nuoroda]
- ↑ http://culture.lt/satenai/?leid_id=634&kas=straipsnis&st_id=62 Archyvuota kopija 2012-06-25 iš Wayback Machine projekto.
- ↑ Kuldkepp, Mart (2017). „Eesti põhjamaise identiteedi ajaloost“ [Apie Estijos šiaurietišką tapatybę] (estų kalba). Academia.edu.
- ↑ „Lietuvos žinomumo ir reputacijos tikslinėse užsienio šalyse ir šalies gyventojų Lietuvos vertinimo tyrimas.“ Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija.
- ↑ „Nordic countries are desired cooperation partners to Lithuanians, study shows“ [Tyrimas rodo, kad lietuviai Šiaurės šalis laiko pageidautinomis partnerėmis] (anglų kalba). Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Originalas archyvuotas 2018-04-26. Nuoroda tikrinta 2024-04-08.
- ↑ APIE NB8[neveikianti nuoroda]
- ↑ Cameron calls for northern European alliance (anglų k.)