PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2025 godz. 06:00 UTC do 06.04.2025, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany środkowej i wschodniej części Polski, głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru w czasie przechodzenia chmur burzowych
PODSUMOWANIE:
Pogodę w Polsce kształtować będzie front chłodny i następujący za nim spływ powietrza arktycznego. W ciągu dnia strefa postępować od północy na południe kraju, szybko obejmując kolejne województwa. Sprzyjające warunki spowodują intensywny rozwój chmur burzowych, a niska temperatura w górnych partiach chmur umożliwi występowanie wyładowań.
W czasie przechodzenia burz i komórek opadowych prognozowane są:
- silne porywy wiatru, lokalnie około 70-90 km/h, co może powodować szkody – z tego powodu wydany został 1. stopień zagrożenia;
- krótkotrwałe, ale intensywne opady krupy śnieżnej i mokrego śniegu (do 3-7 mm);
- lokalnie opady drobnego gradu.
SZCZEGÓŁÓWE OMÓWIENIE:
W ciągu dnia prognozowany jest rozwój licznych chmur Cb, które dość szybko będą się przemieszczać w kierunku południowym. Ich rozwój nastąpi po przejściu frontu chłodnego, wewnątrz masy powietrza arktycznego, z temperaturą do -10°C na 850hPa i nawet -38/-40°C na 500hPa. Masa ta będzie charakteryzować się dużym pionowym gradientem temperatury, sięgającym nawet 8K/km, co spowoduje wystąpienie energii dostępnej drogą konwekcji rzędu 100-300J/kg. Dodatkowo występowaniu zjawisk konwekcyjnych będzie sprzyjać prąd strumieniowy w środkowej troposferze oraz dywergencja w jego przedniej części – obszar ten znajdzie się od godzin południowych do wieczora nad Polską, intensyfikując zjawiska.
W takich warunkach prognozowany jest rozwój licznych chmur Cb, które występować beda tworzyć struktury wielokomórkowe, przeważnie liniowe. Chmury Cb będą przynosić intensywne, przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej, a widzialność może być poważne ograniczona (poniżej 500m). Warunki będą sprzyjać występowaniu silnych porywów wiatru w ich zasięgu: nie można wykluczyć, że osiągną około 70-90km/h – z tego powodu w prognozie uwzględniony został 1. stopień zagrożenia.
Największe szanse na wystąpienie burz oraz silnego wiatru prognozowane są we wschodniej części kraju. Ryzyko wystąpienia intensywnych opadów i wyładowań będzie natomiast maleć w kierunku zachodnim, gdzie potencjał będzie ograniczany przez napływ masy powietrza o dość niskiej wilgotności. Główna aktywność przypadnie na godziny popołudniowe, ale miejscami burze będą możliwe również wieczorem, przy czym burze będą przemieszczać się dalej na południe, a od północy kraju możliwość ich występowania będzie zanikać.