Ugrás a tartalomhoz

Portál:Madarak

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Madárportál

A madarak (Aves) meleg vérű, állandó testhőmérsékletű gerinces állatok. Mellső végtagjaik szárnyakká módosultak. A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett megnyúlt állkapcsukon szarucsőr fejlődött ki, ennek alakja tápláléktól függ. A madarak tüdejéhez 9 légzacskó kapcsolódik, ezek elágazásai behatolnak egyes csontok belsejébe is. Meszes héjú tojással szaporodnak, melyet elkészített fészkükbe helyeznek el. Felépítésük alapján lehetnek melltaraj nélküli és melltarajos madarak. A melltaraj nélküliek nem tudnak repülni, míg a melltarajosok igen.

Ajánlott cikk

A pápaszemes pingvin (Spheniscus demersus) a pingvinalakúak rendjébe, ezen belül a pingvinfélék (Spheniscidae) családjába tartozó úszómadár, az egyetlen afrikai pingvinfaj.

A pápaszemes pingvin magyar nevét a szemei felett látható csupasz rózsaszín bőrfelületről kapta. Ennek szerepe az állat testhőmérsékletének egyensúlyban tartása: amikor megemelkedik a hőmérséklet, több vér jut ide (a felület ettől még élénkebb színt kap), ami lehűlhet. Egyébként a madár pingvinhez méltóan fekete és fehér.

A 20. század elejéhez képest a pápaszemes pingvinek összállománya az akkori 10%-ára esett vissza. Pusztulásának oka elsősorban ízletes tojásainak tömeges gyűjtése volt, illetve az, hogy a nagy mennyiségben keletkező guano megszerzése érdekében az emberek zaklatták a telepeket. Jelenleg az olajszennyezés és az ipari méretű halászat fenyegeti Afrika egyetlen pingvinfaját, amely a CITES II. függelékében szerepel, a Természetvédelmi Világszövetség pedig sebezhetőnek minősíti. Jelenleg 27 kolóniában kb. 56 000 szülőpárról, és összesen mintegy 179 000 példányról tudunk, köszönhetően annak, hogy az utóbbi évtizedben lassú növekedés indult meg az állomány látszámában. A pápaszemes pingvin számos állatkertben megtalálható, és sok helyen jól szaporodik. Bővebben a cikkben…

Műhelyek

  • Madarak: új rendszert alkalmazunk a madarak témájába tartozó cikkek minőségének javítására. Minden cikket felsorolunk, azokat pedig egy táblázatban a szerkesztők minősítik, színkóddal látják el, így könnyen áttekinthető, melyik cikk milyen állapotban van, hol kell rajta javítani. Az érdeklődőket továbbra is szívesen fogadjuk.

Hasznos linkek

Hírek a nagyvilágból

A vándoralbatrosz nyert a klímaváltozáson

Megkönnyíti a táplálékkeresést a klímaváltozás a vándoralbatroszoknak, a világ legnagyobb tengeri madarainak, amelyek emiatt egyre kövérebbek és termékenyebbek. A déli féltekén fújó szelek megerősödtek és úgy változtak, hogy az albatroszok költőtelepeikről gyorsabban eljutnak táplálékforrásaikhoz.

A megváltozott körülmények között az elmúlt évtizedekben átlagosan egy kilogrammal nőtt a madarak testsúlya, és költési eredményeik is jobbak. Azonban az éghajlatváltozás pozitív hatásai rövidtávúnak bizonyulhatnak, ha az antarktiszi széláramlatok még tovább tolódnak. Ha valóra válnak a 2080-ra vonatkozó klímajóslatok, újra rosszabbodhatnak a veszélyeztetett vándoralbatroszok életfeltételei - figyelmeztetnek a lipcsei Helmholtz Környezetkutatási Központ és a CNRS francia tudományos központ szakemberei.

Veszélyeztetett fajok Európában

A hónap képe

Tarajos szirtimadár (Rupicola rupicola)

Archívum

Tennivalók

Miben vehetsz részt?

Több módon is a Madárportál segítségére lehetsz:

Testvérprojektek

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Madarak témájú médiaállományokat.
Fájl:Wikispecies-logo.svg
A Wikifajok tartalmaz Madarak témájú rendszertani információt.

Portálok