Ugrás a tartalomhoz

Nöteborgi béke

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Nöteborgi béke
A békeszerződés által megszabott határok
A békeszerződés által megszabott határok
Aláírás dátuma1323. augusztus 12.
AláírókJurij Danyilovics
Magnus Eriksson
A Wikimédia Commons tartalmaz Nöteborgi béke témájú médiaállományokat.

A nöteborgi béke, amelyet Oresek erődben, (másképp Orehovec) (Pähkinäsaari), írtak alá 1323. augusztus 12-én, Svédország és Novgorod között szabályozta a határokat. Ez volt az első olyan béke, amely Svédország–Finnország és a jövendőbeli Oroszország között megszabta a határt.

A békeszerződés tartalma

[szerkesztés]

A szerződést (amelyet „örök békének” hívtak) a német kereskedők segítségével jött létre. Mintegy nemes gesztusként, a novgorodi Jurij Danyilovics fejedelem átadott három karéliai közösséget a svédeknek. Ennek fejében Svédország távol tartotta magát mindenféle beavatkozástól Novgorod és Narva között. Mindkét félnek tilos volt várakat építeni a határok mentén.

A béke a határt Viborg városától keletre és északra szabta meg, így kettévágta Karéliát és Savolax tartományt, majd a Botteni-öbölnél ért véget a Pyhäjoki folyó körül. Csak a déli rész volt stratégiai fontosságú, és ez volt tisztán megjelölve a szerződésben. Az északi része a határvonalnak csak vad tájakon ment keresztül és nem volt nagy fontossága. Ez később komplikációkhoz vezetett, amikor Szent Olaf várát 1475-ben felépítették, mivel ez a határ novgorodi oldalán volt.

Az 1595-ös teusinai béke a határt még keletebbre tolta.

Irodalom

[szerkesztés]
  • Ilkka Liikanen: Finland i fredstraktaterna mellan Sverige och Ryssland 1323 – 1809. Lars Elenius (Hrg.): Nordiska Gränser i historien. Linjer och rum, konstruktion och dekonstruktion. Joensuu 2014. ISBN 978-952-5934-59-5, 18–31 o.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]