Japán labdarúgó-bajnokság (másodosztály)
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Ennek a lapnak a címében vagy szövegében a japán nyelvű nevek nem minden esetben a magyar nyelvű Wikipédiában irányelvként elfogadott magyaros átírás szerint szerepelnek, át kell javítani őket. |
Japán labdarúgó-bajnokság (J-League Division 2) | |
A bajnokság adatai | |
Alapítva | 1999 |
Ország | Japán |
Csapatok száma | 22 |
Feljutás | Japán labdarúgó-bajnokság (első osztály) |
Kiesés | Japán labdarúgó-bajnokság (harmadosztály) |
Címvédő | Consadole Sapporo (2016) |
Honlap | http://www.j-league.or.jp/eng/ |
Kupák | |
Nemzeti kupák | Császári Kupa |
Statisztika | |
Legsikeresebb egyesület | Consadole Sapporo (3) |
Jelenlegi szezon | |
Jelenlegi tabella [1] |
J2 League (J2リーグ; Hepburn: J2 Rīgu ) a Professzionális Japán Labdarúgó Liga (日本プロサッカーリーグ; Hepburn: Nippon Puro Sakkā Rīgu ) második vonala, a Japán Labdarúgó-szövetség másodosztálya. Az osztály a többi J. League osztállyal egyetemben jelenleg a Meiji Yasuda Life szponzorálása alatt áll, és ezért hivatalosan a Meiji Yasuda J2 League nevet viseli. A 2014-es szezonig a J. League Division 2 nevet viselte. Jelenleg a J2 League a második szintet képviseli a Japán Labdarúgó-szövetség rendszerében. A legmagasabb osztályt a J1 League képviseli. (Az egyszerűség kedvéért a továbbiakban J1, J2, illetve J3 [League].)
Másodosztályú labdarúgás már 1972 óta létezik Japánban; mindazonáltal csak az 1999-es szezon során lett hivatásos profi liga 10 csapat részvételével. A legmagasabb osztályból egy kieső csapat csatlakozott a már fél-profi másodosztály és a korábbi Japan Football League (Japan Futtobōru Rīgu (ジャパンフットボールリーグ?; Japán Futball Liga) 9 csapatához, így jött létre a J2 League. A fennmaradó hét klub a Japan Football League-ből, az újonnan alakult Yokohama FC és az egyetlen feljutó a regionális ligákból (Japanese Regional Leagues; 地域リーグ; Chiiki Rīgu) alkotta meg az új, akkor már harmadosztályt jelentő Japan Football League-t. A harmadosztályt jelenleg J3 League néven ismerjük. (Mivel Japánban a futballal kapcsolatos kifejezések jó részét az angolból vették át, a továbbiakban a szócikkben is az angol kifejezés lesz olvasható.)
Történet
[szerkesztés]A japán másodosztály kialakulásának fázisai
[szerkesztés]Amatőr korszak (1999-ig)
[szerkesztés]A Japán Labdarúgó Szövetség országos másodosztálya először 1972-ben alakult meg, amikor a Japan Soccer League (日本サッカーリーグ Nihon Sakkā Rīgu?; Japan Soccer(Amerikában használt kifejezés a labdarúgásra) League megalkotta a másodosztályt. A 10 alapító klub közül, 5 később szerepelt a J. League-ben: a Toyota Motors (első bajnok), a Yomiuri, a Fujitsu, a Kyoto Shiko Club és a Kofu Club. Az új liga 10 csapatból állt, csakúgy mint az első osztály, és a kezdetekben mind a bajnok és a második helyezett számára feljutási mérkőzést kellett játszani a magasabb osztályba való kerüléshez az első osztály utolsó helyezettjei ellen. Ezt a követelményt a bajnok számára 1980-ban, a második helyezett számára pedig 1984-ben eltörölték így a helyezés automatikus feljutást eredményezett.
1977 előtt, a csapatoknak a másodosztályba való bekerülés érdekében el kellett jutniuk az All Japan Senior Football Championship (Zenkoku Shakaijin Sakkā Senshuken Taikai, 全国社会人サッカー選手権大会; Országos Japán felnőtt labdarúgó bajnokság) döntőjébe, majd azután osztályozó mérkőzésen dőlt el a feljutás a másodosztályban szereplő tabella utolsó két helyezettjével szemben. 1977 után az új Regional Football League Competition (全国地域サッカーチャンピオンズリーグ, Zenkoku Chiiki Sakkā Championzu Rīgu; Országos Futball Liga Verseny) szolgált a feljutásra aspiráló csapatoknak lehetőségként. 1985-ben , a másodosztály létszáma 12 csapatra növekedett majd 1986-ban, ez a szám 16-ra nőtt. 1989-ig, a tabella Nyugati és Keleti csoportra volt osztva, földrajzi helyzettől függően; ezen évet követően egészen 1992-ig egycsoportossá vált az osztály.
1992-ben, a J. League megalakulása után, a JSL másodosztályt átnevezték a (korábbi) Japan Football League-re (Nihon futtobōru Rīgu (日本フットボールリーグ?;Japán Futball Liga[A Nihon japánul jelenti Japánt, mint ország]). A liga fel lett osztva két egymásnak alárendelt osztályra, melyekben 10-10 csapat szerepelt. 1994-ben, a JFL ismét egy osztállyá egyesült. Ahogy a J. League létszáma megnövekedett, szükség lett egy másik feljutási és kiesési rendszert magába foglaló másodosztályra, hiszen a professzionális ligában szerepelni vágyó csapatok száma is megnövekedett (különösen a Bellmare, a Reysol, a Cezero és a Jubilo esetében akik JSL első osztályú bajnoknak mondhatták magukat de nem lettek kiválasztva az újonnan induló J. League-ben való szereplésre.
A hivatásos ligává válás időszaka (1999–2004)
[szerkesztés]1999-ben a liga infrastruktúrája nagy változáson esett át. A ligához csatlakozott 9 fél-profi csapat a JFL-ből és egy kieső a J. League-ből, hogy megalkossák az immáron két osztállyal rendelkező rendszert, amelyek immáron profi rendszerben működtek. A legmagasabb osztály a J. League Division 1 (J1) 16 csapattal, míg a másodosztály a J. league Division 2 (J2) 10 csapattal rajtolt el 1999-ben. A korábbi másodosztály a Japan Football League, vált az akkori harmadosztállyá.
A J2-es klubbá váláshoz szükséges kritériumok nem voltak annyira szigorúak, mint a legmagasabb osztályéi. Ez lehetővé tette a kisebb városoknak és településeknek hogy fenntarthassanak egy csapatot anélkül hogy olyan szintű befektetést kelljen tenniük mint, a J1-es csapatoknak. Valójában olyan csapatok, mint a Hollyhock mindössze 3,000 fős mérkőzésenkénti átlag nézőszámmal és minimális befektetéssel is igen jól szereplő csapatok voltak a J2-ben.
A J2-ben szereplő csapatoknak időre volt szükségük hogy felépítsék a csapatukat a legmagasabb osztályban való szereplésre, hisz eközben folyamatosan próbálták fejleszteni az utánpótlás-képzési rendszerüket, a stadionjukat, az anyagi helyzetüket és csapatnak otthont adó várossal való kapcsolatukat is. Olyan csapatok, mint a Trinita, az Albirex, a Frontale vagy a Ventforet sikeresen teljesítették ezeket a feltételeket. Az előbb említett csapatok eredetileg a J2-ben indultak 1999-ben relatíve kis csapatként, de idővel a J1-be való feljutást ünnepelhették külön-külön 2002, 2003, 2004 illetve 2005-ben. Még akkor is ha a Kofu és az Oita később kiestek a másodosztályba, jelenleg is jól működő csapatok maradtak közel 10,000 fős mérkőzésenkénti átlag nézőszámmal.
Az idő előrehaladtával a Liga elkezdte követni az Európában megszokott szabályrendszert. Az első három szezonban (1999-2001) a mérkőzések döntetlen végeredmény esetén hosszabbítással folytatódtak. A hosszabbítás 2002-ben meg lett szüntetve és a Liga bevezette az Európában akkor már általánossá vált 3-1-0 pontrendszert.
Korai bővítések (2004–2009)
[szerkesztés]Két Japan Football League klub, a Hollyhock és a Yokohama FC csatlakozott a J2 Leaguehez 2000 illetve 2001-ben. A Mito először az 1999-es szezonban próbálkozott sikertelenül, a következő szezonban viszont már több szerencsével. Ugyanakkor a Flugels szurkolói által létrehozott Yokohama FC tulajdonképpen eltűnt, miután egyesült a Marinos-szal 1999. január 1-én. Lényegében ez a két csapat részt tudott és kellett is volna vegyen a Ligában annak indulási évében a másik 10 csapattal együtt, és elkerülhetetlen volt hogy idővel bekerüljenek a Ligába.
Mindazonáltal, e két csapaton kívül úgy tűnt, hogy nincs érdeklődés az alacsonyabb osztályú csapatok részéről a feljebb kerülés iránt, így a következő néhány szezonban a Liga létszáma nem bővült. Ám 2004-ben két csapat is érdeklődést mutatott, és a Thespa és a Vortis is bekerült a Ligába. Két évvel később a 2006-os szezonban az Ehime FC követte őket. Mint kiderült, több csapat is a professzionális labdarúgás részévé akart válni, de a korai 2000-es években ezek a csapatok még a regionális ligákban szerepeltek és három négy évre volt szükségük ahhoz, hogy egyáltalán ilyesmire törekedjenek.
Nyilvánvaló, hogy a másodosztályú professzionális labdarúgás koncepciója, az a tény, hogy a klubok profi szinten viaskodhatnak egymással, és mindezt alacsony költségvetésből, nagyon vonzó volt több amatőr csapat számára is országszerte Japánban. A 2006-os szezon elején a Liga felmérést végzett a Ligán kívüli csapatoknál, hogy kiderüljön hány csapat lenne érdekelt a professzionális ligában való részvételben. Az eredmények azt mutatták, hogy körülbelül 40-60 csapatnak van terve Japánban arra, hogy a következő 30 év alatt a profi ligában is kipróbálja magát. A Liga szempontjából a J. League "Száz éves víziója" a 90-es évek végétől pozitív irányba mozdult el.
Ennek fényében a Liga vezetősége létrehozott egy bizottságot és két praktikus lehetőséget vett górcső alá, mint a további bővítés opcióit: vagy a már meglévő másodosztály bővítését vagy új harmadosztály létrehozását. Más szóval a Liga választás elé került: vagy a Ligán kívüli csapatoknak kell elérniük a J2 sztenderdjét, vagy létrehoznak egy harmadosztályt a Ligán kívül álló csapatoknak, ahol felkészülhetnek a J2-ben való szereplésre. Több tanulmány elvégzése után, a bizottság azt a professzionális döntést hozta, hogy a Liga legfőbb érdekében az áll, hogy kibővítsék 22 fősre a harmadosztály létrehozása helyett. Több ok is közrejátszott abban, hogy a bizottság erre a döntésre jutott.
- A Japan Football League, majd a Japán labdarúgó rendszer harmadik vonala már ellátta azt a feladatot, hogy felkészítse a Ligán kívüli csapatokat a magasabb osztályban való szereplésre.
- Ekkoriban azok a Ligán kívül álló csapatok, amelyek érdekeltek voltak a profivá válásban még regionális vagy prefektúrális bajnokságokban szerepeltek, kettőtől négy szintig a J2 alatt.
- Huszonkét csapat a tökéletes létszám a J2 League-nek, hiszen elég hazai mérkőzésszámot biztosít a megfelelő évenkénti bevételhez, ugyanakkor megfelelő versenyhelyzetet teremt a dupla oda-visszavágós rendszert megtartásához.
- A legtöbb európai liga is hasonló rendszerben épül fel ahol a másod és harmadosztályok is több csapatból állnak mint a legmagasabb osztály.
A bizottság újra létrehozta az Associate Membership System-et (Jei Rīgu hyakunen kōsō kurabu ;Jリーグ百年構想クラブ?;J. League 100 éves klub-cél tervezet) a 2006-os szezonban. Ez lehetővé tette a bizottság számára, hogy azonosítsa azokat a csapatokat, amelyek érdekeltek a bekerülésben, és biztosítsa számukra a szükséges forrásokat. A tagság kizárólag azoknak a ligán kívüli csapatoknak volt létrehozva, amelyeknek céljuk volt csatlakozni a J. League-hoz, és megfeleltek már a J2-ben való szereplés legtöbb kritériumának. Több csapat, amelyek a Japan Football League és Regional Leagues tagjai, jelentkezett, és kapott tagságot. Szervezeti tagok, akik a négy legjobb között végeztek a JFL-ben, indulhattak a J2-ben. Az Ehime F.C "feljutását" követően további 6 csapat csatlakozott a J2 League-hoz ezen a rendszeren keresztül.
Ahogyan a klubok száma nőtt, a Liga mérkőzéseinek lebonyolítása a négyszeres, oda-visszavágós rendszerről a háromszorosra csökkent. Ez a 2008-as szezon során lett bevezetve 15 csapattal, és a 2009-es szezon során már 18 csapattal. 2009-ben a J2 League feljutási pozícióit háromra növelte, hogy ellássa a 18 csapatos Ligát. Eredményként a rájátszás, ami lehetővé tette a harmadik helyezett J2-es csapatok számára hogy megküzdjenek a feljutásért a 2004-es szezonban való bevezetése után megszűnt.
A dupla oda-visszavágós rendszer bevezetése (2010–2011)
[szerkesztés]Amikor a Liga csapatainak száma elérte a 19-et a 2010-es szezonban, a J2 League-ben bevezetésre került a dupla, oda-visszavágós rendszer. A Liga folytatta a bővítést 22-es létszámig, de mindaddig nem volt kiesés a Japan Football League-ben. A következő pár szezonban a feljutó csapatok száma tulajdonképpen feltöltésszerűen működött, tehát 22-re egészítették ki a Liga létszámát.
A bővítés lezárása és rájátszás (2012–máig)
[szerkesztés]Amikor a Liga létszáma elérte a 22 csapatot, két új szabály került bevezetésre. Csak az első két helyezés ér automatikus feljutást, amíg a 3-tól 6-ig helyezett csapatok az utolsó, egyben harmadik feljutó helyért rájátszásban vesznek részt, csakúgy, mint a Football League Championship, Serie B, or Segunda División (angol, olasz illetve spanyol másodosztályok).[1] Ugyanakkor a szabályok jelentősen favorizálják a jobb pozícióban végzett csapatokat.
- A harmadik helyezettnek a hatodik helyezettel, a negyedik helyezett az ötödik helyezettel játszik, mint az európai ligákban, azonban ezektől különbözően egy forduló csak egy mérkőzésből áll, a jobb helyezést elért csapat hazai pályáján.
- A két mérkőzés győztese a jobb helyezést elért csapat otthonában találkozik, vagy egy semleges helyszínen (általában a Tokió Nemzeti Stadionban). Ennek a mérkőzésnek a győztese feljut a J1-be.
- Minden mérkőzés esetében, amennyiben a rendes játékidő után az eredmény döntetlenre áll, a bajnokságban jobb helyezést elérő csapat győzelmével zárul, tehát nincs hosszabbítás illetve tizenegyes párbaj.
- Ha olyan csapat végez hatodik vagy annál jobb helyen, amely nem felel meg a magasabb osztályban való részvételi követelményeknek, akkor nem vehet részt a rájátszásban és a legjobb helyezést elérő csapat automatikusan továbblép.
Továbbá a 2012-es szezontól kezdve maximum két csapat sorolható vissza alacsonyabb osztályba (a 2012-es szezonban, Japan Football League, 2013-tól J3 League), attól függően, hogyan végződött a bajnokság.
Jövőbeli tervek (2013–napjainkig)
[szerkesztés]2013-tól kezdve a klub-licenc rendszer került bevezetésre. Azon klubok, amelyek nem tudtak megfelelni a licenc követelményeinek visszasorolhatóak a harmadosztályba, figyelmen kívül hagyva a Ligában elért pozíciójukat. A harmadik vonal, a J3 League, 2014-ben lett megalapítva, amely olyan csapatokat céloz meg, amelyeknek ambícióik vannak, hogy felkerüljenek a J. League-be. A J2 jelenlegi rendszere minden valószínűség szerint nem fog változni a közeljövőben.
Események
[szerkesztés]Év | Fontosabb események | # J2 Csapatok |
feljutó-
helyek |
kieső-
helyek |
---|---|---|---|---|
1999 |
|
10 | 2 | 0 |
2000 |
|
11 | 2 | 0 |
2001 |
|
12 | 2 | 0 |
2002 |
|
12 | 2 | 0 |
2003 | 12 | 2 | 0 | |
2004 |
|
12 | 2.5 | 0 |
2005 |
|
12 | 2.5 | 0 |
2006 |
|
13 | 2.5 | 0 |
2007 | 13 | 2.5 | 0 | |
2008 |
|
15 | 2.5 | 0 |
2009 |
|
18 | 3 | 0 |
2010 |
|
19 | 3 | 0 |
2011 |
|
20 | 3 | 0 |
2012 |
|
22 | 3 | 1 |
2013 |
|
22 | 3 | 0.5 |
2014 |
|
22 | 3 | 1.5 |
2015 |
|
22 | 3 | 1.5 |
2016 |
|
22 | 3 | 1.5 |
2017 |
|
22 | 3 | 2 |
A liga helyzete a japán futball-piramisban
[szerkesztés]A másodosztály 1999-es bevezetése óta, a feljutás és kiesés az európaihoz hasonló mintát követ, ahol a J1 két utolsó helyezettje és a J2 élén végzett két csapat garantáltan osztályt vált. A 2004-től a 2008-as szezonig a harmadik helyezett J2-es klub rájátszást játszott a tizenhatodik helyezett J1-es csapattal, aminek az volt a tétje, hogy a győztes a következő szezont már a legmagasabb osztályban kezdhette meg. A 2009-es szezontól az első három J2-ben szereplő klub automatikus feljutást ünnepelhetett, felváltva a három, tabella végén elhelyezkedő egyesületet a J1-ből. Mindazonáltal a feljutás vagy a már megszűnt rájátszásban való részvétel arra támaszkodott, hogy a J2-es csapatok megfelelnek a J1-es "név" által támasztott követelményeknek. Ez nem bizonyult hátráltató tényezőnek, sőt, egyetlen csapat sem lett meg megfosztva a feljutás lehetőségétől amiatt, hogy nem felelt meg a J1 követelményeinek.
A J3 League jelenleg a szövetségi labdarúgó rendszer harmadik foka, kiszorítva a Japan Football League-et (JFL), ami most a rendszer eggyel lejjebb lévő fokát foglalja el. Professzionális liga voltánál fogva a J. League csak bizonyos csapatoknak engedélyezi a J3-ból való feljutást. 2000-ben, 2001-ben és 2006-ban a JFL bajnoka feljutott a J2-be; 2005-ben két csapat is feljutott. 2007-től, a Liga megköveteli a J. League szövetségi tagságot és legalább a negyedik helyezést a JFL-ben (2013-tól a J3-ban) a J2-be való feljutáshoz. Jelenleg két kieső van a J2-ből a J3-ba. 1999 óta összesen 16 csapat jutott fel a JFL-ből (a későbbiekben J3) a J2-be, akik közül kettő az első osztályba is felkerült. Jelenleg a J1-ben 18, a J2-ben 22 csapat található. A másodosztály 20 csapatról 22-re bővült, ami jelenleg is így van, szokásos kiesési és feljutási szabályokkal hatályban.
1999-es bevezetése óta a J2 lebonyolítása konzisztens volt. A klubok négyszeres oda-visszavágós rendszerben játszottak (kettő hazai pályán és kettő idegenben) az 1999-es szezontól egészen a 2007-es szezonig. Abból a célból, hogy helyet adjanak a folyamatban levő bővülési folyamatnak, bevezették a háromszoros oda-visszavágós rendszert a 2008-as és 2009-es szezonokra. A 2001-es szezonig a csapatok hosszabbítást játszottak, ha rendes játékidő után még döntetlenre állt az eredmény, három pontot kaptak a rendes játékidőben való győzelemért, kettőt a hosszabbításban való győzelemért és egy pontot, ha maradt a döntetlen állás (nem voltak büntetők). Viszont a 2002-es szezontól a Liga eltörölte a hosszabbítást, és bevezette a már világszerte alkalmazott 3-1-0 rendszert.
A klubok száma elérte a 19-et 2010-ben; és a Liga lebonyolítási rendszere dupla oda-visszavágósra változott (egy hazai egy idegenbeli mérkőzés). A csapatok száma 20-ra nőtt 2011-ben, és 22-re 2012-ben, ami azóta is változatlan.
2017-es szezon
[szerkesztés]Liga szabályzat
[szerkesztés]Huszonkét csapat játszik dupla oda-visszavágós rendszerben, összességében egyenként 42 mérkőzést. Minden csapat három pontot kap a győzelemért, egyet a döntetlenért, illetve nullát a vereségért. A csapatokat sorrendben pontok alapján, illetve jobb statisztikák szerint sorolják be a tabellán a következők szerint:
- Gólkülönbség
- Szerzett gólok
- Egymás elleni eredmények
- Fegyelmi pontok (sportszerűség)
Ha a szükség úgy hozza a végleges helyezés húzással dől el. Azonban ha két csapat azonos eredménnyel áll az első helyen, mindkét csapatot hivatalosan is bajnoknak tekintik. A két legelöl végzett csapat közvetlenül feljut a J1-be, és a harmadik feljutó hely sorsáról rájátszás dönt a negyedik és hatodik helyezett csapatok között. Megjegyzendő, hogy a rájátszásban való részvételhez a csapatoknak rendelkezniük kell J1-es licenccel, és ha egy vagy több csapat nem tud eleget tenni ennek, nem vehetnek részt a rájátszásban, és nem vehetnek helyettük más csapatok sem részt a rájátszásban.
Az alacsonyabb osztályú J3 League-be való kiesés azon múlik, hogy a feljutási pozícióban levő J3-as csapatok rendelkeznek-e már J2-es licenccel. Maximum két csapat válthat osztályt a két liga között, ez közvetlen feljutással, illetve kieséssel az utolsó két helyezett J2-es csapat (21 illetve 22. helyezett) és az első kettő J3-as csapat (bajnok és második) között dől el. Ha egy feljutásra jelölt J3-as csapat nem tudja megszerezni a J2-es licencet, nem lesz engedélyezve a magasabb osztályba kerülése, és ennek megfelelően kevesebb kieső lesz a J2-ből.
- Díjazás
- Első helyezés: 20,000,000 Yen
- Második helyezés: 10,000,000 Yen
- Harmadik helyezés: 5,000,000 Yen
Részt vevő klubok (2017)
[szerkesztés]Klub név | Csatlakozás éve | J2-es szezonok száma | Otthont adó település | Első másodosztályú szezon | Másodosztályú szezonok | Óta szerepel a másodosztályban | Utolsó elsőosztályú szereplés éve |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Avispa Fukuoka | 1996 (J) | 13 | Fukuóka, Fukuóka | 1991/92 | 17 | 2017– | 2016 |
Shonan Bellmare | 1994 (J) | 14 | Hiracuka, Kanagava | 1990/91 | 18 | 2017– | 2015–2016 |
Ehime FC | 2006 | 12 | Ehime prefektúra városai. | 2006 | 12 | 2006– | – |
Fagiano Okayama | 2009 | 9 | Okayama prefektúra városai. | 2009 | 9 | 2009– | – |
FC Gifu | 2008 | 10 | Gifu prefektúra városai. | 2008 | 10 | 2008– | – |
Nagoya Grampus | 1993 (J) | 1 | Nagoya, Aicsi | 1972 | 13 | 2017– | 1990–2016 |
Mito HollyHock | 2000 | 18 | Mito, Ibaraki | 1997 | 20 | 2000– | – |
JEF United Chiba | 1993 (J) | 8 | Csiba & Icsihara, Csiba | 2010 | 8 | 2010– | 1965–2009 |
Kamatamare Sanuki | 2014 | 4 | Takamacu, Kagava | 2014 | 4 | 2014– | – |
Montedio Yamagata | 1999 | 15 | Yamagata prefektúra városai. | 1994 | 20 | 2016– | 2015 |
Renofa Yamaguchi | 2015 (J3) | 2 | Yamagucsi prefektúra városai. | 2016 | 2 | 2016– | – |
Roasso Kumamoto | 2008 | 10 | Kumamoto, Kumamoto | 2008 | 10 | 2008– | – |
Kyoto Sanaga | 1996 (J) | 11 | Kioto délnyugati része. | 1972 | 24 | 2010– | 2008–2010 |
Thespa Kusatsu | 2005 | 13 | Gunma prefektúra városai. | 2005 | 13 | 2005– | – |
Oita Trinita | 1999 | 11 | Óita, Óita | 1996 | 14 | 2017– | 2013 |
Tokyo Verdy | 1993 (J) | 11 | Tokió | 1972 | 17 | 2009– | 2008 |
Yokohama FC | 2001 | 16 | Yokohama, Kanagava | 2001 | 16 | 2008– | 2007 |
V-Varen Nagasaki | 2013 | 5 | Nagaszaki prefektúra városai. | 2013 | 5 | 2013– | – |
Tokushima Vortis | 2005 | 11 | Tokusima prefektúra városai. | 1990/91 | 19 | 2015– | 2014 |
Matsumoto Yamaga | 2012 | 5 | Nagano középső része. | 2012 | 5 | 2016– | 2015 |
Machida Zelvia | 2012 | 2 | Macsida, Tokió | 2012 | 3 | 2016– | – |
Zweigen Kanazawa | 2014 (J3) | 3 | Kanazava, Ishikava | 2015 | 3 | 2015– | – |
- Szürke háttérrel az első osztályból idén visszasorolt csapatok vannak jelölve.
- Pinkkel a harmadosztályból idén feljutott csapatok vannak jelölve
- Utolsó elsőosztályú évekhez a Japan Soccer League-ban eltöltött idő is hozzá van számítva..
Stadionok (2017)
[szerkesztés]Fő helyszínek a J2-ben:
Korábbi klubok
[szerkesztés]Klub
ok |
Csatlakozás
éve |
J2 szezonok száma | Otthont adó város | Első 2.
ligás szereplés |
Második ligás szereplések | Utolsó második ligás szereplés | Jelenlegi osztály |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Albirex Niigata | 1999 | 5 | Niigata & Szeiro, Niigata | 1998 | 6 | 1998–2003 | J1 |
Omija Ardija | 1999 | 7 | Szaitama, Szaitama | 1987/88 | 17 | 2015 | J1 |
Cerezo Osaka | 1995 (J) | 6 | Oszaka és Szakai, Oszaka | 1991/92 | 10 | 2015–2016 | J1 |
Consadole Sapporo | 1998 (J) | 14 | Hokkaidó prefektúra városai. | 1978 | 31 | 2013–2016 | J1 |
Kawasaki Frontale | 1999 | 5 | Kavaszaki, Kanagava | 1972 | 25 | 2001–2004 | J1 |
Gainare Tottori | 2011 | 3 | Tottori prefektúra városai. | 2011 | 3 | 2011–2013 | J3 |
Gamba Osaka | 1993 (J) | 1 | Szuita, Oszaka | 1984 | 4 | 2013 | J1 |
Giravanz Kitakyushu | 2010 | 7 | Kitakjushú, Fukuoka | 2010 | 7 | 2010–2016 | J3 |
Júbilo Iwata | 1994 (J) | 2 | Ivata, Sizuóka | 1979 | 6 | 2014–2015 | J1 |
Kataller Toyama | 2009 | 6 | Tojama prefektúra városai. | 2009 | 6 | 2009–2014 | J3 |
Kashiwa Reysol | 1995 (J) | 2 | Kasiva, Csiba | 1987/88 | 8 | 2010 | J1 |
Urawa Red Diamonds | 1993 (J) | 1 | Szaitama, Szaitama | 1989/90 | 2 | 2000 | J1 |
Shimizu S-Pulse | 1993 (J) | 1 | Sidzuoka, Sidzuoka | 2016 | 1 | 2016 | J1 |
Sagan Tosu | 1999 | 13 | Toszu, Szaga | 1997 | 15 | 1997–2011 | J1 |
Sanfrecce Hiroshima | 1993 (J) | 2 | Hirosima, Hirosima | 1984 | 7 | 2008 | J1 |
FC Tokyo | 1999 | 2 | Tokió | 1991/92 | 10 | 2011 | J1 |
Tochigi SC | 2009 | 7 | Ucunomija, Tócsigi | 2009 | 7 | 2009–2015 | J3 |
Vegalta Sendai | 1999 | 9 | Szendai, Mijagi | 1995 | 13 | 2004–2009 | J1 |
Ventforet Kofu | 1999 | 11 | Jamanashi prefektúra városai. | 1972 | 36 | 2012 | J1 |
Vissel Kobe | 1997 (J) | 2 | Kobe, Hjógo | 1986/87 | 11 | 2013 | J1 |
- Pinkkel az előző kiírásban első osztályba jutott csapatok vannak kiemelve.
- Szürkével az előző kiírásban harmadosztályba sorolt csapatok vannak kiemelve.
Bajnokok és feljutók
[szerkesztés]A két legjobb helyezést elérő csapat feljut. A 2004-estől a 2008-as szezonig a harmadik helyezett a J1 tizenhatodik helyezettjével játszott rájátszási mérkőzést a legmagasabb osztályban való szereplésért. A 2009-es szezontól a 2011-es szezonig a harmadik helyezés egyenes feljutást eredményezett. A 2012-es szezon kezdetétől a harmadik feljutó hely a harmadik és hatodik helyezettek között rendezett rájátszási rendszerben dőlt el.
Év | Bajnok | Második helyezett | Harmadik helyezett | Rájátszás győztese |
---|---|---|---|---|
1999 | Kawasaki Frontale | FC Tokyo | Oita Trinita | |
2000 | Consadole Sapporo | Urawa Red Diamonds | Oita Trinita | |
2001 | Kyoto Purple Sanga | Vegalta Sendai | Montedio Yamagata | |
2002 | Oita Trinita | Cerezo Osaka | Albirex Niigata | |
2003 | Albirex Niigata | Sanfrecce Hiroshima | Kawasaki Frontale | |
2004 | Kawasaki Frontale | Omija Aridja | Avispa Fukuoka † | |
2005 | Kyoto Purple Sanga | Avispa Fukuoka | Ventrofet Kofu ‡ | |
2006 | Yokohama FC | Kashiwa Reysol | Vissel Kobe ‡ | |
2007 | Consadole Sapporo | Tokyo Verdy 1969 | Kyoto Sanga ‡ | |
2008 | Sanfrecce Hiroshima | Montedio Yamagata | Vegalta Sendai † | |
2009 | Vegalta Sendai | Cerezo Osaka | Shonan Bellmare | |
2010 | Kashiwa Reysol | Ventforet Kofu | Avispa Fukuoka | |
2011 | FC Tokyo | Sagan Tosu | Consadole Sapporo | |
2012 | Ventforet Kofu | Shonan Bellmare | Kyoto Sanga | Oita Trinita (6th) |
2013 | Gamba Osaka | Vissel Kobe | Kyoto Sanga | Tokushima Vortis (4th) |
2014 | Shonan Bellmare | Matsumoto Yamaga | JEF United Chiba | Montedio Yamagata (6th) |
2015 | Omija Ardija | Júbilo Iwata | ||
2016 | Consadole Sapporo | Shimizu S-Pulse |
* Félkövér jelöli a feljutó csapatokat;
† Vereséget szenvedett a rájátszásban;
‡ Megnyerte a rájátszást és feljutott;
Legsikeresebb csapatok
[szerkesztés]A vastagon szedett csapatok a J2-ben szerepelnek a 2017-es szezonban.
Klub | Bajnoki címek | Második helyezés | Feljutások | Bajnoki győzelmek | Második helyezés | Feljutás évei |
---|---|---|---|---|---|---|
Consadole Sapporo | 2000, 2007, 2016 | 2000, 2007, 2011, 2016 | ||||
Kyoto Sanga | 2001, 2005 | 2001, 2005, 2007 | ||||
Kawasaki Frontale | 1999, 2004 | 1999, 2004 | ||||
Ventforet Kofu | 2012 | 2010 | 2005, 2010, 2012 | |||
Shonan Bellamare | 2014 | 2012 | 2009, 2012, 2014 | |||
Sanfrecce Hiroshima | 2008 | 2003 | 2003, 2008 | |||
Vegalta Sendai | 2009 | 2001 | 2001, 2009 | |||
Kashiwa Reysol | 2010 | 2006 | 2006, 2010 | |||
FC Tokyo | 2011 | 1999 | 1999, 2011 | |||
Omiya Ardija | 2015 | 2004 | 2004, 2015 | |||
Oita Trinita | 2002 | 2002, 2012 | ||||
Albirex Niigata | 2003 | 2003 | ||||
Yokohama FC | 2006 | 2006 | ||||
Gamba Osaka | 2013 | 2013 | ||||
Cerezo Osaka | 2002, 2009 | 2002, 2009, 2016 | ||||
Avispa Fukuoka | 2005 | 2005, 2010, 2015 | ||||
Vissel Kobe | 2013 | 2006, 2013 | ||||
Montedio Yamagata | 2008 | 2008, 2014 | ||||
Urawa Red Diamonds | 2000 | 2000 | ||||
Tokyo Verdy | 2007 | 2007 | ||||
Sagan Tosu | 2011 | 2011 | ||||
Matsumoto Yamaga | 2014 | 2014 | ||||
Júbilo Iwata | 2015 | 2015 | ||||
Shimizu S-Pulse | 2016 | 2016 | ||||
Tokushima Vortis | 2013 |
Rájátszási eredmények
[szerkesztés]Szezon | Első elődöntő (harmadik a hatodik ellen) | Második elődöntő (negyedik az ötödik ellen) | Döntő |
---|---|---|---|
2012 | Kyoto Sanga 0–4 Oita Trinita | Yokohama FC 0–4 JEF United Chiba | Oita Trinita 1–0 JEF United Chiba |
2013 | Kyoto Sanga 0–0 V-Varen Nagasaki | Tokushima Vortis 1–1 JEF United Chiba | Kyoto Sanga 0–2 Tokushima Vortis |
2014 | Nem volt megrendezve | Júbilo Iwata 1–2 Montedio Yamagata | JEF United Chiba 0–1 Montedio Yamagata |
2015 | Avispa Fukuoka 1–0 V-Varen Nagasaki | Cezero Osaka 0–0 Ehime FC | Avispa Fukuoka 1–1 Cezero Osaka |
2016 | Matsumoto Yamaga 1–2 Fagiano Okayama | Cezero Osaka 1–1 Kyoto Sanga | Cerezo Osaka 1–0 Fagiano Okayama |
- Eredmények
Klubok | Részvétel | Bajnoki cím | Második helyezés | Szezonok amiben részt vett | Bajnoki győzelem | Második helyezés |
---|---|---|---|---|---|---|
Cerezo Osaka | 2015, 2016 | 2016 | 2015 | |||
Oita Trinita | 2012 | 2012 | ||||
Tokushima Vortis | 2013 | 2013 | ||||
Montedio Yamagata | 2014 | 2014 | ||||
Avispa Fukuoka | 2015 | 2015 | ||||
JEF United Chiba | 2012, 2013, 2014 | 2012, 2014 | ||||
Kyoto Sanaga | 2012, 2013 | 2013 | ||||
Yokohama FC | 2012 | |||||
V-Varen Nagasaki | 2013 | |||||
Júbilo Iwata | 2014 | |||||
Ehime FC | 2015 |
Eddigi kiesők
[szerkesztés]A másodosztály megalapításakor, a Liga nem vezetett be semmilyen kiesési mechanizmust a J2 és az (akkori) harmadik vonal, a Japan Football League között, így az átkerülés csak egyirányú volt. Az évek során történő folyamatos bővülés hatására az osztály elérte a tervezett 22 tagot, ennek következtében lehetővé tette a J. League-nek hogy a táblázat alján helyet foglaló csapatokat visszasorolja a JFL-be. A Zelvia egy igen szerencsétlen mérföldkövet tudhat magáénak a 2012-es évben, hiszen ők lettek az első és egyetlen csapat, amely a J2-ből kiesett a JFL-be. A következő évben megalakult a professzionális J3 League, lehetővé téve az állandó kieséses rendszert a második és harmadik vonal között.
A szabályok a J2 illetve J3 közötti osztályváltásra 2017-től a következők szerint alakulnak: a 21. és 22. helyezett csapatok kiesnek és a J3-as bajnok és a második helyezett jutnak fel helyettük.[3] Amennyiben az egyik vagy mindkét J3-as feljutó sem rendelkezik J2 licenccel, akkor nem fognak engedélyt kapni a magasabb osztályban való szereplésre, és a kieső helyek ennek megfelelően lesznek csökkentve.
Év | 21. helyezés | 22. helyezés |
---|---|---|
2012 | FC Gifu | Machida Zelvia |
2013 | FC Gifu | Gainare Tottori‡ |
2014 | Kamatamare Sanuki† | Kataller Toyama |
2015 | Oita Trinita‡ | Tochigi SC |
2016 | Zweigen Kanazawa | Giravanz Kitakyushu |
* Félkövér jelzi a kiesett csapatokat;
† Megnyerte a rájátszást J3-as csapat ellen;
‡ Elvesztette a rájátszást J3 vagy JFL-es csapat ellen.
Más versenysorozatok
[szerkesztés]- Belföldi versenysorozatok
- Császári kupa (1921–)
- Xerox szuperkupa (1994–)
- Megszűnt versenysorozatok
- Rájátszás (play-offs) (2004–2008, 2014–)
Játékosok
[szerkesztés]Legjobb góllövők
[szerkesztés]Év | Játékos | Nemzetiség | Csapat | Gólok száma |
---|---|---|---|---|
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ http://headlines.yahoo.co.jp/hl?a=20110811-00000140-jij-spo[halott link]
- ↑ Orlowitz, Dan. „Japan's J-League officially admits Matsumoto Yamaga and Machida Zelvia into 2012 season”, Goal, 2011. december 13. (Hozzáférés: 2015. szeptember 11.)
- ↑ a b „2017明治安田生命J3リーグ 大会方式および試合方式について”, jleague.jp, 2016. december 13. (japanese nyelvű)
Irodalom
[szerkesztés]Eredeti forrás: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=J2_League&oldid=767334767 [Hozzáférés ideje: 2017. március 1.]
International Bibliography of Football History Christiane Eisenberg Vol. 31, No. 1 (115), Football History: International Perspectives / Fußball-Geschichte: Internationale Perspektiven (2006)
További információk
[szerkesztés]Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a J2 League című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.