HTTP 2.0
Ez a lap vagy szakasz tartalmában elavult, korszerűtlen, frissítésre szorul. Frissítsd időszerű tartalommal, munkád végeztével pedig távolítsd el ezt a sablont! |
A HTTP 2.0 a World Wide Web alapját képező HTTP hálózati protokoll tervezett, új verziója. A HTTP 2.0-t az IETF Hypertext Transfer Protocol Bis (httpbis) munkacsoportja (working group) fejlesztette.[1] A HTTP 2.0 a HTTP első új verziója a HTTP 1.1 1997-es megjelenése óta.
A HTTP 2.0 fejlesztésekor célul tűzték ki a kapcsolatok aszinkron multiplexálását, a fejlécek tömörítését és a lekérések-válaszok adatcsatornázását, továbbá mindezek mellett a tranzakciós szemantika terén a HTTP 1.1-gyel való teljes visszafelé kompatibilitást.
2012-ig két kidolgozott megoldás került a httpbis munkacsoport elé: a Google Chrome, Mozilla Firefox és Amazon Silk böngészőkben jelenleg is elterjedten használt SPDY protokoll, valamint a Microsoft HTTP Speed+Mobility indítványa.[2] Az ezekben a protokollokban alkalmazott architekturális megközelítések közül többet már a World Wide Web Consortium HTTP-NG (Next Generation) munkacsoportjában is tárgyaltak, ám annak munkáját 1998-ban felfüggesztették.[3]
A HTTP 2.0 elfogadott változata 2015 májusában jelent meg.[4]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Hypertext Transfer Protocol Bis (httpbis) - Charter. IETF, 2012
- ↑ Sebastian Anthony: S&M vs. SPDY: Microsoft and Google battle over the future of HTTP 2.0. ExtremeTech, 2012. március 28.
- ↑ Final HTTP-NG Activity Statement. World Wide Web Consortium
- ↑ RFC 7540 - Hypertext Transfer Protocol Version 2 (HTTP/2). IETF, 2015. május 1.
További információk
[szerkesztés]- http://tools.ietf.org/html/draft-mbelshe-httpbis-spdy-00
- http://tools.ietf.org/html/draft-montenegro-httpbis-speed-mobility-01
- http://tools.ietf.org/html/draft-tarreau-httpbis-network-friendly-00
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a HTTP 2.0 című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.