Ugrás a tartalomhoz

Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen OsvátA (vitalap | szerkesztései) 2006. február 12., 11:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎[[Anvar Szadat]])

Erre a vitalapra írjátok a kezdőlapra szánt kiemelt szócikk összefoglalóját. A Wikipédia:Referálás lapon javasolhatsz elkészült, ígéretes szócikket más szerkesztők számára áttekintésre. Kiemelkedő minőségű szócikkeket a Wikipédia:Kiemelt szócikkek lapon találhatsz.

Lehetőség szerint olyan szócikket javasolj, melyet nagyrészt nem te írtál! (A javaslathoz elég akár a szócikk neve is, és utána mindegy, hogy a rövid összefoglalót ki írja, csak nem szerencsés, ha „saját alkotásodat” jelölöd...)

Az összefoglalóban a definícióba ne felejtsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!

Vita

Rövid cikkek, hibátlan szöveg, képek

Szerintem olyan cikkeket, amik 1 lapnál rövidebbek nem érdemes javasolni; ezek nagy része „nem teljes” (valahol a „csonk” és a teljes cikk között helyezkedik el). Az alaszka és a borg jó példa egy teljes cikkre (a történelemtől a földrajzon át az általános tudnivalókig minden benne van), míg az országgyűlés (mérete, jogköre, mai jellemzői, külföldi példák, ...) szerintem meglehetősen rövidke.

Szintén figyeljetek oda, hogy a javasolt cikkeket javaslat előtt olvassátok át, hogy ne maradjon benne hiba (sem pontatlanság, sem stilisztikai hibák), és a benne levő képek mindegyikén szerepeljen a szabad licenc!

Kösz! --grin 2004. november 23., 12:14 (CET)[válasz]


Javaslatok

Ide kerülnek azok a cikkek, melyeket megjelenésre javasoltok. Ha lehet, végleges formában írjátok meg a javaslatot, úgy ahogy az a lapra majd kikerüljön. Ha csak a cím szerepel, nyugodtan bővítheti bárki a leírással.

Minden javaslat előtt lehet szavazni arról, hogy az kikerüljön-e a lapra vagy sem. A szavazás előfeltétele az, hogy a cikket gondosan átolvasd!

Minden javaslatra egy -5 és +5 közötti pontszámot adj (a pontszámod add hozzá az összesítőhöz!), és esetleg – ha szeretnél – indoklást. A legtöbb pontot szerző lap fog először kikerülni a Kezdőlapra, ideális esetben minden hétfőn. A tartósan negatív pontszámú lapokat kb. 2 hét múlva töröljük a javaslatok közül.

(Szavazni minden legalább 1 hónapja aktív és mininum 5 nem apró szerkesztéssel rendelkező Wikipédista tud.)




Hegedűoktett

Összesen: 33 pont

Elég elvont téma, de szerintem nyugodtan lehetne címlaptéma. Kár, hogy a fránya eidinburghiakkal nem tudtam meg egyezni a képek ügyében, így most csak ilyen szegényes illusztrációra futja... --NZs 2005. október 15., 22:42 (CEST) (ja igen, és teszek rá, hogy önjelölés)[válasz]


Fájl:Violin octet.jpeg

A hegedűoktett vagy „Új hegedűcsalád” egy próbálkozás a vonós hangszerek megújítására. Az ötlet megalkotója Carleen Hutchins, aki az ötletre a vertikális brácsa kifejlesztésekor jött rá, miszerint a vonós hangszerek sokkal szebb és erősebb hangot adnak, hogyha az elő- és hátlap rezgésének magassága megegyezik a második legmagasabb húr, a két lap közötti terület rezgésének magassága pedig a második legmélyebb húr hangmagasságával. Az oktettben végül a három legmélyebb hangszer kivételével érvényesült ez a szabály. A mélyeknél (bariton, basszus, kontrabasszus) ez a rezgésszám pár hanggal lejjebb van, igazodva az előadóművészek kéréséhez. Később a két középső hangszernél (alt és tenor) ezeket a rezgésszámokat megemelték, hogy ne legyen olyan mély és sötét a hangjuk.

A gambák óta ez az első hiánytalan vonós hangszercsalád, mivel a hegedű család tagjainak hangja minőségben igen eltérő, és elég heterogén képet mutat. Ezen kívül ezen hangszerek már megfelelnek a 20.- 21. század akkusztikai követelményeinek.



Hárfa

Összesen: 48 pont

Nah, megpróbálkoznék valami populárisabb cikkel is. Majd még egy kicsit dolgozok rajta amíg kikerül, de buzdítok mindenkit hasonlókra :-)

Kérem mindenkit, hogy ne a képek liszencét, hanem a tartalmat pontozza... --NZs 2005. október 21., 16:29 (CEST)[válasz]

Kísérletet tettem egy új képelrendezésr, kérem javítani/értékelni. --NZs 2005. december 5., 22:18 (CET)[válasz]

Az oldal kisebb átalakításokon esett át, tessék így is megnézni. --NZs 2006. február 7., 20:47 (CET)[válasz]

*4 Szép cikk, csak úgy érzem, számos cikk van ilyen állapotban, amiket én pl nem mertem jelölni. De a sok kép nálam egyenesen pozitív. NCurse üzenet 2005. december 24., 21:19 (CET)[válasz]

NCurse, nagyon örülök, hogy enyire tetszik a cikk, de sztem elég egyszer szavaznod... bár én csak örülök a pontoknak, de a tiszta verseny miatt :-D --NZs 2005. december 27., 15:42 (CET)[válasz]
ÁÁÁ, sorry. Vak vagyok kész. :)) NCurse üzenet 2005. december 28., 11:45 (CET)[válasz]

A hárfa egy pengetős hangszer. Az emberiség egyik legősibb hangszere, amely feltehetőleg Egyiptomból vagy Mezopotámiából származik, bár a rómaiak a sohasem alkalmazták széles körben. Szinte az összes földrészen megtalálhatjuk: Afrika, Európa, Amerika és Ázsia egyformán otthonának tekinthető.

Az ókorban még pszaltérion, magadisz és szambüké neveken is léteztek variánsai. Ezek a hangszerek később egyéni fejlődési útra tértek, és népi hangszerekké váltak. A középkorban viszont a hárfa és társai a főurak kedvelt hangszerei lettek. A 16. századra jelentősége igen megcsappant, bár Walesen kívül német földön és Spanyolországban kedvelték. Ebben az időben a húrok nem a később használatos esztergált gombocskákkal kapcsolódtak a hangszerhez, hanem kis fakampók segítségével. Mivel a húrok általában nekiverődtek a kampóknak, jellegzetes mellékzörej keletkezett. A continuo korszakban korszakban a hárfa egyáltalán nem játszott jelentős szerepet. A basso continuo egyik lehetséges vagy előírt hangszere volt. Ekkoriban kezdődtek meg a kísérletek a hangszer kromatizálására. A klasszicizmusban a pengetős hangszerek eltűnését figyelhetjük meg: egyedül a hárfa maradt talpon.


Technológiai szingularitás

Összesen: 50 pont

Jelölöm Cunya művét, ami kivételesre sikeredett. Rengeteg munka van benne, és - legalábbis szerintem - rendkívül érdekes. Sok szempontból taglalja a témát, és számtalanszor hivatkozik. Van benne jónéhány piros, de ezért kell többünknek is dolgozni rajta. :) NCurse 2005. november 5., 22:05 (CET) A kép maradjon fent, ma magyarosítom. NCurse 2005. november 6., 08:08 (CET) [válasz]

A grafikon az emberi történelem kulcsfontosságú eseményei között eltelt idő logaritmusát ábrázolja, az exponenciális vízszintes időtengelyen.

A jövőkutatásban technológiai szingularitásnak (vagy szingularitásnak) azt az eseményt nevezzük, amikor az emberfeletti intelligencia megjelenése miatt a technológiai fejlődés és a társadalmi változások felgyorsulnak, olyan módon és sebességgel változtatva meg a környezetet, amit a Szingularitás előtt élők képtelenek felfogni vagy megbízhatóan megjósolni. Az esemény a nevét a fekete lyukak közelében létrejövő gravitációs szingularitás analógiájára kapta. A fekete lyukak közelében a jelenleg ismert fizikai modellünk használhatatlanná válik a végtelen nagy vagy nullához tartó mennyiségek megjelenése miatt. Ehhez hasonlóan a technológiai szingularitást megközelítve sem tudjuk az eseményeket előrejelezni jelenlegi jövőmodelleinkkel.

Az esemény következményeit I. J. Good írta le először az 1960-as években bár a technológiai fejlődéshez kapcsolódóan a szingularitás kifejezést már Neumann János is használta az 1950-es években. A Szingularitást Vernor Vinge tette ismertté az 1980-as években. Az esemény bekövetkezése és annak előrelátható időpontja vitatott. A jövőkutatók többnyire a 21. század harmadik évtizedére jósolják.



Az ember tragédiája

Amint azt a szócikk vitalapja is mutatja, a cikk jelenleg jelentős átalakításon esik át. Kérlek, ne helyezzétek a Kezdőlapra, amíg az ÉrtelmezésekSegíts te is! fejezettel el nem készülünk!User:bmagyarkuti

Összesen: 80 pont

Kikommenteltem a nem szabad képeket, amíg az engedélyek nem érkeznek meg a Művészeti Akadémiától. Remélem, sikerül elérnünk, hogy valamilyen szabad licenc alatt publikálhassuk majd újra a képeket. - User:Bmagyarkuti

* 5 pont a művet magát lehet ugyan kritizálni, s talán a cikken is van még mit fejleszteni, de szerintem szép, s így is megérett a főoldalrahelyezésre... --Peda 2006. február 6., 21:27 (CET) Bocs Peda, de már szavaztál... --NZs 2006. február 6., 23:15 (CET)[válasz]

Fájl:Zichy adameva.jpg
Zichy Mihály illusztrációja Az ember tragédiájához

Az ember tragédiája a magyar irodalom és drámaírás kiemelkedő műve, Madách Imre legismertebb alkotása. Az 1860-ban megjelent darab sokakat felzaklató kérdései azóta is életben tartják a művet, számos kortárs feldolgozása létezik a darabnak.

A születésétől eltelt majdnem százötven évben a Tragédia egyfajta szimbólumává vált a magyar drámaírásnak, talán a legtöbbször színpadra állított költemény Magyarországon. Az először itt elhangzó "Megy-é előbbre majdan fajzatom", valamint a "Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!" mondatok legismertebb irodalmi idézeteink közé tartoznak.

...

A mű legfőbb kérdése már nem a történeti színek során, hanem a záró keretszínben hangzik el a reményét végül mégis elveszítő Ádámtól: „Megy-é előbbre majdan fajzatom?”, Madách azonben sosem válaszol erre a végig zaklató kérdésre. Isten, aki az első színben önelégült a harmadikban pedig művében csalódott, már-már sértődött ezermester, az utolsó színre végül a kereszténység Istenéhez hasonlító bölcs atyává válik. Bizonyosságot nem, csupán reményt ad az embernek, aki életét a Földön talán eleve halálra ítélt vállalkozásként kezdi: „Küzdj, és bízva bízzál!”


Naturizmus

Összesen: 32 pont

naturisták strandon

A naturizmus vagy nudizmus jellemzően azt jelenti, hogy emberek meztelenül vannak együtt (általában vegyes nembeli) csoportokban olyan tevékenység végzése közben, amelynél a meztelenséget nem tartjuk szükségesnek. Ez néha nem teljesen nyilvános helyeken fordul elő, különösen az olyan országokban, ahol a nyilvános meztelen megjelenés törvénybe ütközik; a világ más részein viszont széles körben elfogadják. Azokat az embereket, akik a naturizmust vagy nudizmust gyakorolják, naturistáknak vagy nudistáknak nevezik. Némelyek úgy hiszik, hogy más emberekkel meztelenül együtt lenni szükségképpen mindig szexuális töltetű, és hogy a nudizmus erkölcsileg rossz vagy pornográf. A naturisták széles körben elutasítják ezt a nézetet.

Tipikus naturista tevékenységek a napozás és a sport, de számos naturista munka és hasonlók közben is jobban szeret meztelenül lenni, amikor csak a hőmérséklet és a társas helyzet lehetővé teszi (ideértve azt is, ha egyedül van).



Al Capone

Összesen: 30 pont

Fájl:CaponeMugShot.jpg
Capone, 1931

Alphonse „Al” Gabby May Capone (a Sebhelyes), (Brooklyn, USA, 1899. január 17.- Florida, 1947. január 25.) nevét a chicagói gengszter kifejezés szinonimájaként ismerik az egész világon. Capone szívtelen és érzéketlen gyilkos volt. 26 éves korára ravasz és éleselméjű bűnözővé vált, aki hatalmas pénz felett uralkodott. Minden idők leghatalmasabb bűnvezére volt, és Chicagót a markában tartotta. A Capone-bűnszervezet mintegy 1000 tagot számlált. A város rendőreinek a fele az alkalmazásában állt. A városi tisztviselőknek, államügyészeknek, polgármestereknek és kormányzóknak juttatott kenőpénz segítette a teljhatalmát. Cicero polgármestere egyszer olyan intézkedést hozott, melyet nem egyeztetett előzőleg Caponéval. Al a városháza lépcsőjén ütni és rugdosni kezdte egy helyszínen lévő rendőrtiszt felügyelete mellett. Az 1920-as évek végén az FBI Most Wanted listájára került. Élete végén az Alcatrazba zárták, ahol öt év rabság alatt megromlott az egészsége. Miután szabadlábra helyezték, sosem volt képes visszatértni az alvilágba.



FC Barcelona

Összesen: 17,9 pont

  • 5 pont Szerencsére nem az "én" cikkem, úgyhogy szavazok. A története teljes, sok a kép, gyönyörű kezdőcsapat összeállítások, eredmények. NCurse üzenet 2006. február 5., 15:24 (CET)[válasz]
  • 5 pont. A téma speciel hidegen hagy, de a cikk gyönyörűen meg van írva. Egy alapos átnézés azért ráfért, mert olyan volt, mint az állatorvosi ló, tele helyesírási hibával, kalapos ő-vel, fogalmazási hibával, jelen/múltidő-váltakozással, meg amit el lehet képzelni. Ez tényleg átment már egy referáláson? :) – Alensha  2006. február 5., 16:48 (CET)[válasz]
  • 4,9 pont Nagyon cool, csak lehet, hogy a fél világ megsértődik, ha egy ilyen cikk kerül címlapra... Nekem mondjuk végül is mindegy... :-) --NZs 2006. február 5., 16:50 (CET)[válasz]
Nem ment át, mert tojt bele mindenki. Engem viszont nagyon forrón érint a téma. Egy azóta eltűnt szerkesztőtársunk írta a történetet, és így jobb lett a cikk, mint az angol. A fél világ meg nem számít. FORZA BARCA! NCurse üzenet 2006. február 5., 16:52 (CET)[válasz]
  • 3 pont - Ha egyszer a Real Madrid is kész lesz, az ennél több kell, hogy legyen, hogy késznek érezzem. Jó a cikk, de még lehetne részletesebb, és a játékosok közül is lehetne sok név kékebb. De azért itt és most: Hajrá Barca! (tegnap csúnya vereség lett a rekorddöntés helyett...) Leicester 2006. február 6., 18:49 (CET)[válasz]

Az FC Barcelona Spanyolország Katalónia tartományának világhírű labdarúgócsapata. A klubot spanyol és svájci diákok alapították 1899. november 29-én, bizonyos Gualtieri Wild, a klubnak színt választó első elnök irodájában. Az alapítók – pontosan egy futballcsapatnyi ifjú – közül az egyesület majdani második elnöke, Bartomeu Terradas vásárolta meg az első szerelést. Gyakorlatilag ő mentette meg – mintegy kétezer pesetás „injekcióval” – 1902-ben az akkor még szegény klubot, és így lett presidente. Az alapítási ötlet viszont a svájci származású Joan Gamber nevéhez fűződik, aki amellett, hogy a hőskorban maga is futballozott a Barcelonában, négy különböző periódusban is elnöke volt az egyesületnek. (Ma is az ő nevét őrzi a klub hagyományos nyári tornája.) Az első nagy sikerkorszakát a húszas években élte meg a klub, akkoriban világklasszisok őrizték a kaput (Zamora, majd a legendás magyar, Plattkó Ferenc), illetve Samitier és Alcántara személyében a kor futballjának kiemelkedő egyéniségei tündököltek a csapatban.


Michelangelo Buonarroti

Összesen: 39 pont

Michelangelo az olasz reneszánsz kimagasló mestere, a művészettörténet egyik legfontosabb alkotója volt. Az 1475-ben született művész elsősorban szobrásznak tartotta magát. Ennek ellenére festőként, építészként és költőként is különleges, máig nagy hatású alkotásokat hozott létre. A Sixtus-kápolna freskói, a Szent Péter székesegyház kupolája vagy az egyetlen általa szignált szobor, az 1499-ben elkészült Pieta esetén is újszerű, addig szokatlan megoldásokat alkalmazott. Hazájának Firenzét tekintette, de sokat dolgozott Rómában, miután ott éltek legnagyobb megrendelői a pápák és a Medici-család is. Borús kedélyű, társaságkerülő ember volt és nem alakított ki jó kapcsolatot korának művészeivel, mint az egy időben szintén Firenzében élő Leonardo da Vincivel és Raffaellóval sem.

1564. február 18-án halt meg, mauzóleuma a firenzei a Santa Croce-templomban található.



Marco Polo

Összesen: 27 pont

Mind az egyről? :)--Mathae ->Virtuális üzenetrögzítő 2006. február 7., 16:27 (CET)[válasz]

Igen, de az jó hosszú volt! Nikita 2006. február 7., 16:42 (CET)[válasz]

Az lehet, de a cikk fele arról szól... Ez kevés? Elvégre a könyvéről szóló rész is az utazásáról ír.--Mathae ->Virtuális üzenetrögzítő 2006. február 7., 20:38 (CET)[válasz]
Marco Polo
Marco Polo

Marco Polo (12541324) velencei kereskedő, utazó, író volt, aki újra felfedezte Kínát Európa számára.

A Polo család a 13. században tett szert jelentős vagyonra, ami főleg a Bizánccal folytatott kereskedelemből származott. A generációk óta folyó kereskedés az 1200-as évek közepén sem állt le: a nemes Andrea Polo gyermekei, Niccolò és Maffeo gyakran utaztak a latin császárok városába, ahonnan kiindulva 1260-1269 között megjárták a Kubilaj kán uralta Kínát. A kán hittérítőket kért a pápától, ám az immár Marcóval, Niccolò fiával kiegészült társaság kísérők nélkül érkezett ismét a keleti birodalomba 1275-ben. A fiatal, éles eszű Marco a kán szolgálatába állt, és bejárta birodalmát. 1295-ben tértek csak vissza. Kalandjait A világ leírása, avagy Marco Polo utazásai címet viselő könyvben mondta tollba, amely a középkori Európa egyik legnépszerűbb műve lett. A műben leírtak hitelességet kezdettől fogva sokan kétségbe vonták, ám kétségtelen: akár szobatudós volt, akár nagy világutazó, Marco Polo mindenképpen óriási hatást gyakorolt az európai földrajztudományra, irodalomra és történelemre.



Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Összesen: 14 pont

Fájl:Pepper's.jpg

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a címe a Beatles 1967-ben megjelent albumának. Gyakran nevezik a zenetörténelem legnagyobb hatású rockzenei albumának. A Rolling Stone 2003-ban összeállított, minden idők 500 legjobb albumáról szóló listáján az első helyen végzett. Felvételei 1966. december 6-án kezdődtek és 129 napig tartottak. Nagy-Britanniában 1967. június 1-jén, az USA-ban egy nappal később jelent meg.
Már rögtön megjelenésekor sikert aratott a kritikusok és a rajongók körében egyaránt. Minden tekintetben újító volt: a struktúrát, a felvételi eljárásokat és a borítót tekintve is. Hatása majdnem minden albumon érződött, ami utána jelent meg.
Az egyik legelső és legsikeresebb konceptalbum. Korábban az albumokra különböző dalokat pakoltak fel abban a reményben, hogy legalább egy sláger lesz közülük. Az új módszer művészi hatása azonnal érződött: a Who Tommy-jától majd minden Pink Floyd-albumon keresztül még olyan mai albumokon is, mint a Green Day American Idiot című műve.



Anvar Szadat

Összesen: 9,7999 pont

Mohamed Anvar asz-Szadat (Mit Abú el-Kóm, Minúfija kormányzóság, 1918. december 25. – Kairó, 1981. október 6.) arab politikus, katonatiszt, Egyiptom elnöke volt.

A katonai akadémia elvégzése után, 1938-ban találkozott Gamal Abdel Nasszerrel, aki hozzá hasonlóan azért küzdött, hogy a britek kivonuljanak Egyiptomból. A II. világháború alatt letartóztatták a németekkel való együttműködésért. 1950-ben csatlakozott Nasszer tiszteket tömörítő britellenes forradalmi csoportjához, mely a Szabad Tisztek nevet viselte. 1952-ben részt vett a Faruk királyt lemondató puccsban, és hamarosan a forradalom egyik legfontosabb propagátora lett. Két alkalommal, 19641966 és 19691970 között alelnök volt, majd 1970-ben, Nasszer halála után megválasztották a politikus utódjának. Elnökként szakított elődje szovjetbarát politikájával, gazdasági reformokat kezdeményezett, majd az 1973-ban kirobbant Jom Kippur-háborút követően a világ megdöbbenésére ellátogatott Izraelbe. A békefolyamat jegyében Egyiptom lett az első arab állam, amely elismerte Izraelt. Mindez Szadat számára nemzetközi megbecsülést és Nobel-békedíjat hozott, azonban a muszlim világban rohamosan csökkent népszerűsége. Szélsőséges muszlimok merényletének esett áldozatul egy katonai díszszemlén.



Közzétett összefoglalók

Lásd: Kiemelt szócikkek