Tájvédelmi körzet
A tájvédelmi körzet természeti, tájképi adottságokban gazdag nagyobb, általában összefüggő terület, tájrészlet, ahol a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény[1] szerint „az ember és természet kölcsönhatása esztétikai, kulturális és természeti szempontból jól megkülönböztethető jelleget alakított ki, és elsődleges rendeltetése a tájképi és a természeti értékek megőrzése”.
A tájvédelmi körzet létesítése az erre felhatalmazott állami szerv hatáskörébe tartozik, a rendszerváltás óta a természetvédelmi feladatokért felelős miniszter rendeletével történik. A tájvédelmi körzetek természetvédelmi kezelője minden esetben a területileg illetékes nemzeti park igazgatóság.
Az első tájvédelmi körzet a Tihanyi-félsziget volt 1952-ben, és 2015-ig összesen 64 létesült belőlük. Mivel azonban közülük 25 beolvadt valamely nemzeti parkba, illetve egy esetben egy másik tájvédelmi körzetbe, ezért a számuk 2016 elején 39 volt.
A Természetvédelmi Világszövetség osztályozása szerint a tájvédelmi körzetek az V. (védett táj) kategóriába tartoznak. Hasonló besorolású és jogállású védett területek számos országban léteznek, például Csehországban chráněná krajinná oblast (CHKO), Szlovákiában chránená krajinná oblasť (CHKO), Lengyelországban park krajobrazowy (PKO) elnevezéssel.
Magyarország tájvédelmi körzetei 2016 elején
[szerkesztés]Magyarországon 2016 elején 39 tájvédelmi körzet volt, ezek felsorolása az alábbi táblázatban található. A területadatok 2014 végére vonatkoznak.[2] A kezelő szerv minden esetben a megjelölt nemzeti park igazgatósága. (A létesítés éve a hivatalos döntés közzétételének az időpontjára vonatkozik, a tényleges működés egyes esetekben csak a következő évben kezdődött meg.)
2016 előtt megszűnt tájvédelmi körzetek
[szerkesztés]1984 és 2002 között összesen 25 tájvédelmi körzet szűnt meg, legtöbbjük egy újonnan létrehozott nemzeti parkba olvadt be, négyet azonban (Hanság, Miklapusztai, Orgoványi és Peszéradacsi TK) valamely korábban létrehozott nemzeti parkhoz csatoltak, egyet pedig (Szentgyörgyhegyi TK) a Badacsonyi TK-ba olvasztottak be. (A létesítés és a megszűnés éve a hivatalos döntés közzétételének az időpontjára vonatkozik, a tényleges működés egyes esetekben a következő évben kezdődött vagy fejeződött be.)
Források
[szerkesztés]- ↑ A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (complex.hu). [2010. július 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 22.)
- ↑ Természetvédelmi adatok. A környezetügyért felelős helyettes államtitkárság kiadványa, 2015