Ugrás a tartalomhoz

„Karcolat” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SamoaBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: interwikik eltávolítása (Wikidata)
Források + További információk + bővítés.
1. sor: 1. sor:
{{nincs forrás}}
A '''karcolat''' (vagy rajz) a [[19. század]]ban a napi sajtó jellemző műfaja (mint például ma a riport). Az újságírás természetéből következően a művészi képzeletnek kisebb szerepe van benne, mint általában a szépirodalom alkotásaiban. Többnyire valóságosan megtörtént eseményekből ragad ki egy-egy epizódot. Ironikus szemléletű, kritizáló célzatú, rövid, szellemes és tanulságos szépprózai műfaj.
A '''karcolat''' (vagy rajz) a [[19. század]]ban a napi sajtó jellemző műfaja (mint például ma a riport). Az újságírás természetéből következően a művészi képzeletnek kisebb szerepe van benne, mint általában a szépirodalom alkotásaiban. Többnyire valóságosan megtörtént eseményekből ragad ki egy-egy epizódot. Ironikus szemléletű, kritizáló célzatú, rövid, szellemes és tanulságos szépprózai műfaj.


Karcolat például [[Anton Pavlovics Csehov]] első sajtóban megjelent írása, a ''Levél tudós barátomhoz'' ([[1880]]) is. [[Magyarország]]on [[Mikszáth Kálmán]] a karcolatírás egyik legnagyobb mestere, [[1878]]-[[1880|80]]-ban a [[Szegedi Napló]]ban nagy sikere volt a helyi eseményekről írt karcolataival. Anekdotázott, cseppet mesélt, véleményt mondott a helybéliek egyes megnyilvánulásairól, s mindezt jó humorérzékkel írta, vagy nagy vészek idején (pld. az [[1879-es szegedi nagy árvíz]]) nagy együttérzéssel szólt az olvasókhoz.
Karcolat például [[Anton Pavlovics Csehov]] első sajtóban megjelent írása, a ''Levél tudós barátomhoz'' ([[1880]]) is.


A karcolat mint irodalmi műfaj az epikai műnemhez tartozik.
A karcolat - mint irodalmi műfaj - az [[epika]]i műnemhez tartozik.


== Híres karcolatírók ==
{{csonk-dátum|csonk-irod|2007 februárjából}}
A műfaj úttörői a [[világirodalom]]ban: [[William Makepeace Thackeray|Thackeray]], [[Charles Dickens|Dickens]], [[Heinrich Heine|Heine]], [[Anton Pavlovics Csehov|Csehov]], [[Mark Twain]].

[[Magyar irodalom|Nálunk]] klasszikus mintái '''[[Mikszáth Kálmán]]''' országgyűlési karcolatai. [[1878]]-[[1880|80]]-ban a [[Szegedi Napló]]ban nagy sikere volt a helyi eseményekről írt karcolataival. Anekdotázott, cseppet mesélt, véleményt mondott a helybéliek egyes megnyilvánulásairól, s mindezt jó humorérzékkel írta, vagy nagy vészek idején (pld. az [[1879-es szegedi nagy árvíz]]) nagy együttérzéssel szólt az olvasókhoz.

A későbbiekben: [[Rákosi Viktor]], [[Molnár Ferenc]], [[Karinthy Frigyes]], [[Szép Ernő]], [[Heltai Jenő]], [[Hunyady Sándor]], [[Fehér Klára]] írásai nevezetesebbek.

== Források ==
* [http://enciklopedia.fazekas.hu/mufaj/Karcolat.htm Kulturális enciklopédia - Prózaepikai műfajok]
* [http://www.norbika076.eoldal.hu/cikkek/fogalmak/karcolat.html Fogalommagyarázat]
* [[Alföldy Jenő (irodalomtörténész)|Alföldy Jenő]]-Simon Anna: Irodalom tizenhárom éves diákoknak (Nemzeti Tankönyvkiadó, [[Budapest]], 1999)

== További információk ==
* [http://www.kjkg.sulinet.hu/cmsms/index.php?page=fogalmak Irodalmi fogalomtár]
* [http://mek.oszk.hu/00900/00902/html/26.htm Mikszáth Kálmán: Cikkek és karcolatok III.] a [[Magyar Elektronikus Könyvtár]]ban


[[Kategória:Irodalmi műfajok]]
[[Kategória:Irodalmi műfajok]]

A lap 2013. március 18., 16:56-kori változata

A karcolat (vagy rajz) a 19. században a napi sajtó jellemző műfaja (mint például ma a riport). Az újságírás természetéből következően a művészi képzeletnek kisebb szerepe van benne, mint általában a szépirodalom alkotásaiban. Többnyire valóságosan megtörtént eseményekből ragad ki egy-egy epizódot. Ironikus szemléletű, kritizáló célzatú, rövid, szellemes és tanulságos szépprózai műfaj.

Karcolat például Anton Pavlovics Csehov első sajtóban megjelent írása, a Levél tudós barátomhoz (1880) is.

A karcolat - mint irodalmi műfaj - az epikai műnemhez tartozik.

Híres karcolatírók

A műfaj úttörői a világirodalomban: Thackeray, Dickens, Heine, Csehov, Mark Twain.

Nálunk klasszikus mintái Mikszáth Kálmán országgyűlési karcolatai. 1878-80-ban a Szegedi Naplóban nagy sikere volt a helyi eseményekről írt karcolataival. Anekdotázott, cseppet mesélt, véleményt mondott a helybéliek egyes megnyilvánulásairól, s mindezt jó humorérzékkel írta, vagy nagy vészek idején (pld. az 1879-es szegedi nagy árvíz) nagy együttérzéssel szólt az olvasókhoz.

A későbbiekben: Rákosi Viktor, Molnár Ferenc, Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Heltai Jenő, Hunyady Sándor, Fehér Klára írásai nevezetesebbek.

Források

További információk