Iustitia
Iustitia (erasmida átírással Justicia) az igazság, az igazságszolgáltatás és az erkölcsi erő istennője a római mitológiában.
Iustitia | |
Nem | nő |
A Wikimédia Commons tartalmaz Iustitia témájú médiaállományokat. |
Istennő
szerkesztésIustitia az igazságot megszemélyesítő római istennő, a görög Diké, illetve Themisz istennők megfelelője. Rómában Iustitia megjelenítése papjaival egyetemben nem örvendett túl nagy népszerűségnek a köztársaság korában, jobban kedvelték a vele sok hasonlatosságot mutató Aequitas istennőt, a jogegyenlőség, méltányosság istennőjét, akit gyakran jelenítettek meg mérleget tartó nőalakként. Az igazság istennőjének kultusza Tiberius korában alakult ki, később Aequitas attribútumait is megkapta.
Funkciói
szerkesztésAz igazság megszemélyesítője, aki egyensúlyban tartja az igazságosságot, a korrektséget.
- Egyházjogban – az eskünek az a kelléke, mely szerint érvényesen esküt csak igazságos ügyről lehet tenni.
- Polgári jogban – az igazságszolgáltatás egyensúlyát (bűnösök bűnhődjenek), igazságosságát fejezi ki.
Ábrázolása
szerkesztésAz ókori érmeken Tiberius római császár korától fiatal nő alakjában ábrázolták, aki egyik kezében csészét, a másikban jogart tart. Az ókorban kivételes esetben jelenítették meg bőségszaruval és mérleggel. Gyakran bekötött szemű, kardot (pallost) és mérleget tartó ábrázolások (festmény, szobor) későbbiek. Ábrázolásait gyakran törvényszékek, bírósági épületek előtt, aulákban, termekben helyezték el, helyezik el.
Kard
szerkesztésAz ábrázolásokban a kard (pallos) a bűnös megbüntetésének (a bűnösre lesújtani kész kard) jelképe.
Mérleg
szerkesztésA mérleg a mérés, mérlegelés, bíráskodás, megítélés, kiegyensúlyozás, a kiegyensúlyozottság, az igazságosság, az okos belátás jelképe. Az égi és a földi, az isteni és a túlvilági igazságszolgáltatás szimbóluma.
Szemkötő
szerkesztésA 15. század óta Justitiát gyakran ábrázolták szemkötővel. A szemkötő tárgyilagosságot képvisel, ítéletét ne befolyásolja hatalom, pénz vagy gyengeség, az igazságban a pártatlanság érvényesüljön. Ám ez nem azt jelenti, hogy az istennő vak.
Kígyó
szerkesztésNem minden ábrázolásban tüntetik fel. A kígyó a jogban az óvatosságra, a bölcsességre valamint az igazságra utal. Ugyanakkor egyes ábrázolásokban Iustitia lábbal tapossa el a kígyót, ez pedig a bűntől (bibliai kígyóhoz kapcsolt eredendő bűntől) való elhatárolódás jele.
Források
szerkesztés- Magyar nagylexikon X. (Ir–Kip). Főszerk. Bárány Lászlóné. Budapest: Magyar Nagylexikon. 2000. 383. o. ISBN 963-9257-02-8
- Révai lexikon
- Pallas Nagylexikon
- Magyarországi ábrázolásához lásd: