Prijeđi na sadržaj

Dvinski zaljev

Koordinate: 65°00′N 39°13′E / 65.000°N 39.217°E / 65.000; 39.217
Izvor: Wikipedija
Dvinski zaljev
rus. Двинская Губа
Zaljev
Plaža otoka Yagry blizu Severodvinska
Dvinski zaljev na karti Bijelog mora.
Položaj
Koordinate65°00′N 39°13′E / 65.000°N 39.217°E / 65.000; 39.217
SmještajArhangelska oblast
OceanArktički ocean
MoreBijelo more
Države
Fizikalne osobine
Duljina93 km
Širina130 km
Dvinski zaljev na zemljovidu Sjeverozapadnog saveznog okruga
Dvinski zaljev
Dvinski zaljev
Dvinski zaljev na zemljovidu Sjeverozapadnog saveznog okruga
Zemljovid

Dvinski zaljev (rus. Двинская Губа) nalazi se u Arkhangelskoj oblasti u sjeverozapadnoj Rusiji. To je jedan od četiri velika zaljeva i zaljeva Bijelog mora, a ostali su Mezenski zaljev, Onješki zaljev i Kandalakški zaljev. Glavna rijekA koja se ulijeva u Dvinski zaljev je Sjeverna Dvina. Dva najveća grada u zaljevu Arkhangelsk i Severodvinsk. Dvinski zaljev dug je 93 km, a širok 130 km.[1] Administrativno, obala i otoci pripadaju Primorskom okrugu Arkhangelske oblasti.

Sjeverna Dvina pri ulasku u Dvinski zaljev tvori deltu s mnogo otoka koji odvajaju različite tokove. U Dvinskom zaljevu također ima mnogo malih otoka, a najveći je Mudjug.

Nacionalni park Onežskoje Pomorje otvoren je na Oneškom poluotoku 26. veljače 2013.[2]

Dvinski zaljev sa zapada je ograničen Onješkim poluotokom. Na istočnoj strani, obala se strmo uzdiže do visoravni (Bjelomorsko-kulojska visoravan) koja pripada porječju rijeke Soyane, glavnog pritoka Kuloya. Obala poluotoka Onega često se naziva Letny Bereg (Ljetna obala), a istočna obala zaljeva je Zimny Bereg (Zimska obala). Imena odražavaju činjenicu da su Pomori u Dvinskom zaljevu lovili na Ljetnoj obali i Zimskoj obali ljeti, odnosno zimi.

Obalu Dvinskog zaljeva naselili su Rusi ( Novgorodci, čiji su potomci Pomori) i Kareli, obojica najkasnije u 13. stoljeću. Sve do 18. stoljeća, kada je Sankt Peterburg osnovan, Arkhangelsk je bio jedina morska luka Rusije, a Sjeverna Dvina i Dvinski zaljev bili su glavna veza Rusije s vanjskim svijetom. Većina sela na obali Dvinskog zaljeva, kao što su Pertominsk, Lopšenga ili Yarenga, stara su pomorska sela koja još uvijek ovise o ribarstvu. Osim blizine riječne delte Sjeverne Dvine, i zimska i ljetna obala su udaljene, a more i zrak su jedine veze sa selima. Ljeti postoji redovita pomorska plovidba koja služi svim selima.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Двинская губа. Great Soviet Encyclopedia
  2. Создан новый национальный парк - "Онежское Поморье" (Архангельская область)! (ruski). Прозрачный мир. Inačica izvorne stranice arhivirana 4. ožujka 2016. Pristupljeno 4. studenoga 2015.