Bukara
Bukara je drvena tradicijska posuda koja služi za piće. Iz nje se uglavnom pije vino. Izrađena je od rascijepljenih komada drva, smrike ili vrbe, odnosno od nekoliko daščica (duga, dužica) međusobno priljubljenih i učvršćenih obručem od drveta vrbe. Šira je u gornjem dijelu, a uža u donjem. Drška bukare je napravljena od smotane letvice. Treba je razlikovati od slične tradicijske posude koja se naziva susak, koja ima metalne obruče i sužava se prema otvoru. 'Umijeće izrade bukare i suska' upisano je Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod rednim brojem Z-7747 kao zaštićeno kulturno dobro. Umijeće se prakticira gotovo na čitavom hrvatskom krškom području, od Like, preko kontinentalnog dijela Dalmacije do doline Neretve, kao i na nekim otocima, a prenosi se kao obiteljska tradicija nasljeđivanjem drvenih šablona i usmenom predajom.[1][2]
Dopusnica za korištenje materijala s ove stranice arhivirana je u VRTS-u pod brojem 2021043010005276.
Sav sadržaj pod ovom dopusnicom popisan je ovdje.
- ↑ Umijeće izrade bukare i suska Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Sadržaj preuzet uz dopusnicu. Pristupljeno 4. veljače 2024.
- ↑ Rješenje Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske o upisu predmetnoga dobra u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske — Listu zaštićenih kulturnih dobara. Radio Drniš. 15. studenoga 2023. Pristupljeno 3. veljače 2024.
- Posude
- Hrvatska kulturna baština
- Zaštićena znanja i vještine u Dubrovačko-neretvanskoj županiji
- Zaštićena znanja i vještine u Gradu Zagrebu
- Zaštićena znanja i vještine u Ličko-senjskoj županiji
- Zaštićena znanja i vještine u Splitsko-dalmatinskoj županiji
- Zaštićena znanja i vještine u Šibensko-kninskoj županiji
- Zaštićena znanja i vještine u Zadarskoj županiji
- Dalmacija