Mine sisu juurde

Signaaliluure

Allikas: Vikipeedia

Signaaliluure (ka signaalluure, inglise keeles signals intelligence, SIGINT) on tehniliste ja elektrooniliste tehnikavahenditega sidekanalite kaudu edastatava informatsiooni kogumise ja salvestamise meetod.

Signaaliluure liigid

[muuda | muuda lähteteksti]

Signaaliluureks nimetatakse üldistavalt kõikide info- ja signaalide edastuskanalite kohta informatsiooni kogumist, kuid lähtudes konkreetsest teabehankemeetodist või teabeedastusmeetodist on signaaliluurel ka alldistsipliinid ehk alajaotused:

Eristatakse ka järgmisi signaaliluure alaliike:

Signaaliluurega tegelevad kõik arenenud riikide välisteabehankega tegelevad luureametkonnad ja sõjaväeluureametkonnad ning ka siseriiklikku julgeolekut tagavad kriminaalpolitsei ja julgeolekuasutused.

Sõjaväeluures on vastavalt NATO signaaliluure poliitikale ja doktriinile (MC-101) signaaliluure (SIGINT) alldistsipliini sideluure (COMINT) vahenditega kogutud või sünteesitud teave, mille põhjal on võimalik tuvastada kogumisviis, salastatud täiesti salajasel tasemel, aga alldistsipliini elektroonilise luure (ELINT) vahenditega kogutud ja sünteesitud teave salastatakse salajasel tasemel.

Maailma suurim side pealtkuulamisega tegelev asutus on mitut suurt Lääne sideluureluureorganisatsiooni ühendav side- ja kosmoseluure võrk Echelon.

Valik sideluureoperatsioone

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Väidetavalt esimesed sideluureoperatsioonid viidi läbi 1904. aastal Vene-Jaapani sõjas, kus Vene ja Jaapani sõjalaevastikud halva nähtavuse tõttu kogusid andmeid vastaspoole asukoha ning raadioside aktiivsuse järgi ka võimalikust vastase sõjalisest aktiivsust[2]:
  • Zimmermanni telegramm oli Saksa välisministri Arthur Zimmermanni poolt 1917. aastal Saksamaa saadikule Ameerika Ühendriikides edastatud telegramm, edasisaatmiseks Mehhiko valitsusele. Selles telegrammis kutsus Saksamaa Mehhikot üles temaga koos sõdima Ameerika Ühendriikide vastu, lubades anda pärast sõja võidukat lõppu ameeriklaste lõunapoolsed osariigid Mehhikole. Suurbritannia luureorganid haarasid selle teate vahelt ja krüptoloogid dešifreerisid selle ning Suurbritannia andis veebruaris 1917 üleskutse edasi USA saatkonnale. See Saksamaa ettepanek avaldati 1. märtsil 1917 kõikides USA ajalehtedes. Rahva survel pidi nüüd president kuulutama Saksamaale sõja;
  • 11. novembril 1940 – kaubalaeva Automedoni hõivamine Saksa sõjalaeva poolt ja laeval olevate Briti sõjaministeeriumi salajaste dokumentide hõivamine, mis kajastasid Briti plaane sõjategevuseks Singapuri kaitsel ning hinnangut, et Briti väed ei ole suutelised kaitsma Hongkongi, Prantsuse Indohiinat, Malaisiat ja Hollandi Ida-Indiat Jaapani vägede vastu[3];
  • Operatsioon Magic oli Ameerika Ühendriikide krüptoloogiakeskus William Friedmani juhtimisel töötas 1937. aastast välja jaapani šifrimasina (mis oli sakslaste Enigma variant nimega 97) konstruktsiooni ülesehitamisel, mille tulemusel õnnestus dešifreerida jaapanlaste diplomaatilist shifrit nimega purpurkood. Teise maailmasõja ajal Jaapani vastu sai USA valitsus pidevalt koodsõna "Magic" all informatsiooni jaapanlaste kavatsustest. Dešifreeritud krüptogrammide kaudu avastati ka jaapani suur laevastik Midway atolli juures, kus ameeriklased murdsid ühes maailma suurimas merelahingus Jaapani laevastiku ülemvõimu.
  • Operatsioon Ultra oli Suurbritannias Londoni lähedal Bletchley Parkis krüptoloogiakeskuse (mis koosnes krüptoanalüütikutest, matemaatikutest, aga ka ristsõna- ja malefännidest, 1945. aastal töötas seal 10 000 inimest) ja pealtkuulamisjaamade poolt läbi viidud Suursaksa Riigi ametiasutuste ja sõjaväeüksuste vahel peetavate šifreeritud sidekanalite pealtkuulamise ja dešifreerimise operatsioon. Suurimaks krüptoloogiakeskuse saavutuseks oli saksa šifrimasina Enigma konstruktsiooni ülesehitamine. Selleks kasutas krüptoloogiakeskuse Bombe-nimelisi elektromehaanilisi kombinatoorikamasinaid ja ka maailma esimest suurt puhtelektroonilist arvutitaolist aparaati Colossus, mis aitasid oluliselt kaasa Saksamaa krüptogrammide dešifreerimisel. Dešifreeritud Saksa sõjavägedele antud käsud saadeti Briti valitsusele andmete allika varjamise ja konspiratsiooni eesmärgil koodnime Ultra all. Saadud salajase teabega oli Suurbritannia valitsus ja sõjaline juhtkond informeeritud Suursaksa Riigi sõjalistest plaanidest Suurbritannia varustamisel elutähtsat rolli etendanud laevakonvoide ründamistest Saksamaa allveelaevade poolt; Luftwaffe õhurünnakute sihtmärkidest Suurbritannias; saksa kindrali Erwin Rommeli plaanidest Aafrika lahingutes Suurbritannia kindralite Harold Alexanderi ja Bernard Montgomeryga; Saksa allveelaevade kohtumiskohtadest varustuslaevadega ja pärast liitlasvägede maabumist ja Teise rinde avamist Normandia rannikul) kõigist Adolf Hitleri käskudest vastupanu osutamiseks liitlasvägede sissetungile Euroopasse;
  • 1942. aasta jaanuarist edastas Pariisi telefonikeskjaamas töötav Robert Keller mitteokupeeritud Vichy valitsuse julgeolekuametnike kaudu Suurbritanniasse informatsiooni, mida ta sai salaja pealt kuulates Saksa Pariisi sõjalise juhtkonna ja Adolf Hiltleri peakorteri vahel peetud kõnelustest[4];
  • Operatsioon Silver, aastail 1949–1955, Suurbritannia välisluure SIS poolt Austrias Viinis läbi viidud teabehankeoperatsioon, mille käigus kaevati maa-alune käik, NSV Liidu sõjaväe kommunikatsiooniliinideni, nendega salajaseks ühendamiseks ning nende kaudu edastatavate kõneluste ja infoedastamiste salajaseks pealtkuulamiseks ja salvestamiseks.
  • Operatsioon Gold, aastail 1953–1956 Ameerika Ühendriikide LKA ja Suurbritannia MI6 poolt Ida-Berliinis teostatud salaoperatsioon, mille käigus kaevati 450-meetrine maa-alune käik, NSV Liidu sõjaväe kommunikatsiooniliinideni nendega salajaseks ühendamiseks ja nende kaudu peetavate kõneluste ja infoedastuse salajaseks pealtkuulamiseks ja salvestamiseks. Sidekanalite kaudu vahelthaaramise käigus aastatel 1953–1956 salvestasid ja töötlesid LKA tehnilised töötajad ligikaudu 50 000 salvestist, mis aga olid tahtlikult lekitatud desinformatsioon, kuna SISi residendina Koreas viibinud, vangi langenud ja Koreas sõjavangis NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Ministeeriumi poolt värvatud Suurbritannia luureametnik George Blake oli edastanud info toimuvast operatsioonist NSV Liitu. Pealtkuulamistunneli avastamine ning tunnelis olnud ameerika sidetehnika omastamise viisid NSV Liidu võimud läbi 1956. aastal, enne 1956. aasta Berliini rahutustele järgnenud NSV Liidu relvajõudude sisseviimist Saksa DV-sse.
  • Venona – Ameerika Ühendriikide dešifreerimisteenistuste poolt aastatel 1950–1970 läbi viidud Nõukogude šifrotelegrammide dešifreerimioperatsioon, mille tulemusena tuvastati osa NSV Liidu luurevõrgustikust Ameerika Ühendriikides ning tema liitlaste riigiasutuses.
  • Operatsioon CKTAW, Ameerika Ühendriikide välisluure CIA poolt 1980. aastal Moskvas NSV Liidu RJK Kommunikatsioonikeskuse sidekaabli lähedusse paigutatud andmete vahelthaaramise ja andmete edastamise operatsioon, mille käigus aastatel 1980–1985 koguti andmeid RJK peakorteri ja allasutuste vahelisest infovahetusest;

Side- ja signaaliluureametkondi

[muuda | muuda lähteteksti]
  1. "Радиошпионаж". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. veebruar 2009. Vaadatud 19. veebruaril 2010.
  2. Рождение радиоразведки
  3. Automedon
  4. Source K