Filister
Filister on väikekodanlik, kitsarinnaline ja enesega rahulolev, konservatiivne, madala kohanemisvõimega, kultuurivaenulik ja rutiini armastav inimene.
Seda sõna kasutatakse ka psühholoogiaterminina.
Kierkegaard
[muuda | muuda lähteteksti]Filosoof Søren Kierkegaardi järgi on filister inimene, keda iseloomustab olemasolu ilma eksistentsita.
Kierkegaard võrdles filistrit mutriga suures masinavärgis.
Filistrite puhul on tegemist erilise eksisteerimisvormiga, mida Kierkegaard ei liigitanud kolme põhitüübi alla (esteetiline, eetiline ning religioosne). Küll aga võib tema arvates toimuda üleminekuid filisterlikust eksisteerimisvormist mõnda kolmest põhistaadiumist ning vastupidi.
Kellegi filistriks olemist on võimalik tuvastada vaid analüüsi kaudu, kuna filistril puuduvad ainuomased välised tunnused.
Lisaks sellele pole filister oma filistriks olemisest teadlik, kuna ei tunneta sotsiaalset survet, mis tema tõelist Mina hävitab.
Filister usub end kontrollivat oma tegusid ja mõtteid, olemata tegelikult oma tahtes vaba – alateadlikult juhindub ta sotsiaalse surve juurutatud ideaalnägemustest, kuidas õigesti elada ja mida uskuda.