Mine sisu juurde

Polüestrid

Allikas: Vikipeedia

Polüestrid on lineaarse või hargnenud ahelaga polümeerid, mida saadakse mitmealuselisi orgaanilisi happeid ja alkohole polükondenseerides. Polümeeri peaahelas kordub regulaarselt esterside –[–CO–O–]–.[1]

Valdav osa polüestreid on lineaarse põhiahelaga termoplastsed polümeerid, mille lähteaineteks on tereftaalhape, ftaalhappe anhüdriid, etüleenglükool jt.

Levinumaid polüestreid tähistatakse järgmiste lühenditega:

Looduslikud estrid on näiteks puuvaik, merevaik, šellak. Sünteetilistest polüestritest on kõige laiemalt kasutusel polüeteentereftalaat, millest formeeritakse polüesterkiudu ekstrusiooni meetodil. Selleks surutakse sula polümeeri läbi filjeeri peenikeste avade. Õhus jahtunud niite töödeldakse edasi vajalike omadustega tekstiilikiu saamiseks. Maailma tekstiilitööstuses on polüesterkiul sünteeskiudude seas juhtiv koht. Seda erinevate omaduste ja kasutusvõimalustega sünteeskiudainet toodetakse paljude kaubanduslike nimetuste all, näiteks crimplene, dacron, mylar, polyester, terylene, thermolite, trevira, eesti keeles ka lavsaan (vene лавсан järgi).

  1. ENE 7. köide, 1994