About: Bouncy techno

An Entity of Type: agent, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Bouncy techno is a hardcore dance music rave style that developed in the early 1990s from Scotland and North England. Described as an accessible gabber-like form, it was popularised by Scottish DJ and music producer Scott Brown under numerous aliases. The sound became prominent in the northern United Kingdom rave scene before it of the Netherlands through Dutch DJ and music producer Paul Elstak, where it became known there as happy hardcore or happy gabber and funcore.

Property Value
dbo:abstract
  • Happy Gabber (jinak znám jako Bouncy Techno, Funcore, Donk, Scouse House nebo Tartan Techno) je styl elektronické taneční hudby, který vznikl kolem r. 1992 ve Velké Británii a Nizozemí. Happy Gabber je mnohem drsnější a temnější než Happy Hardcore a jeho hudba neobsahuje tolik pauz se zvuky jako je tleskání a činely, tak jako Happy Hardcore. Navíc Happy Gabber se váže především k zemím Beneluxu a už není více produkován, zatímco Happy Hardcore se stále hraje. Happy Gabber obsahuje krátké happy melodie (melodie by měly být spíše vtipné, zatímco u Happy Hardcoru by vám měly dodat pocit štěstí) a vysoko posazené vokály, často zpívající o lásce a štěstí. Jeho rytmus se pohybuje okolo 180 BPM a nahrávky jsou často vydávány ve stylu pop songů s refrény a zpěvem, který často zpívá o „pařbách“.Jediným stálým interpretem je DJ Wappie a jeho legendární Wappie Crew v čele s Jessie Klein(hlavní zpěvačkou, která na toto místo nastoupila po tehdejší velice známé vrchní zpěvačce Cristine, pseudonymem DJ Electra, která z neznámých důvodů spáchala sebevraždu), Marget (v roli jako věčně řvoucí a psychopatická showmanka „gabberwijffie“) a Roberta van Bruuda. (cs)
  • Bouncy techno is a hardcore dance music rave style that developed in the early 1990s from Scotland and North England. Described as an accessible gabber-like form, it was popularised by Scottish DJ and music producer Scott Brown under numerous aliases. The sound became prominent in the northern United Kingdom rave scene before it of the Netherlands through Dutch DJ and music producer Paul Elstak, where it became known there as happy hardcore or happy gabber and funcore. A subsequent mainstream-aimed Eurodance tangent appeared in Germany and itself back into the Netherlands. Scott Brown's music also away from its breakbeat foundation and into a bouncy derivative. These different country entrails created a single pan European hardcore briefly in the mid-1990s. Bouncy techno from this point for a variety of reasons return to the underground scene. (en)
  • Le happy gabber (ou bouncy techno) est un type de musique électronique hardcore développé durant les années 1990 au Royaume-Uni et aux Pays-Bas. Ce type a originellement été influencé par la musique écossaise (Écosse, nord-est du Royaume-Uni et Irlande du Nord), où bon nombre de raves techno (principalement de Belgique et d'Italie) étaient populaires. Le happy gabber est caractérisé par un tempo rapide combiné par des notes de synthétiseur fines. C'est une forme plus légère et plus mélodique de la musique gabber. Le genre est popularisé par Scott Brown, et émerge au plus tard dans les années 1990 (et influence ensuite la scène néerlandaise). Au milieu des années 1990, le genre ne dérive plus du happy hardcore britannique et devient une variante plus joyeuse de bouncy techno. (fr)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 696933 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 26141 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1115271062 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:culturalOrigins
  • 1990 (xsd:integer)
dbp:derivatives
dbp:name
  • Bouncy techno (en)
dbp:otherTopics
dbp:regionalScenes
  • Germany (en)
  • Japan (en)
  • Netherlands (en)
  • Russia (en)
  • United Kingdom (en)
  • (en)
dbp:stylisticOrigins
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
  • Happy Gabber (jinak znám jako Bouncy Techno, Funcore, Donk, Scouse House nebo Tartan Techno) je styl elektronické taneční hudby, který vznikl kolem r. 1992 ve Velké Británii a Nizozemí. Happy Gabber je mnohem drsnější a temnější než Happy Hardcore a jeho hudba neobsahuje tolik pauz se zvuky jako je tleskání a činely, tak jako Happy Hardcore. Navíc Happy Gabber se váže především k zemím Beneluxu a už není více produkován, zatímco Happy Hardcore se stále hraje. Happy Gabber obsahuje krátké happy melodie (melodie by měly být spíše vtipné, zatímco u Happy Hardcoru by vám měly dodat pocit štěstí) a vysoko posazené vokály, často zpívající o lásce a štěstí. Jeho rytmus se pohybuje okolo 180 BPM a nahrávky jsou často vydávány ve stylu pop songů s refrény a zpěvem, který často zpívá o „pařbách“.Jed (cs)
  • Bouncy techno is a hardcore dance music rave style that developed in the early 1990s from Scotland and North England. Described as an accessible gabber-like form, it was popularised by Scottish DJ and music producer Scott Brown under numerous aliases. The sound became prominent in the northern United Kingdom rave scene before it of the Netherlands through Dutch DJ and music producer Paul Elstak, where it became known there as happy hardcore or happy gabber and funcore. (en)
  • Le happy gabber (ou bouncy techno) est un type de musique électronique hardcore développé durant les années 1990 au Royaume-Uni et aux Pays-Bas. Ce type a originellement été influencé par la musique écossaise (Écosse, nord-est du Royaume-Uni et Irlande du Nord), où bon nombre de raves techno (principalement de Belgique et d'Italie) étaient populaires. (fr)
rdfs:label
  • Bouncy techno (en)
  • Happy Gabber (cs)
  • Happy gabber (fr)
owl:differentFrom
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:genre of
is dbo:musicSubgenre of
is dbo:stylisticOrigin of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:genre of
is dbp:otherTopics of
is dbp:stylisticOrigins of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License