Přeskočit na obsah

Weald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Weald
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weald je oblast na jihovýchodě Anglie o rozloze zhruba 1300 km², ohraničená vyvýšeninami South Downs a North Downs a pobřežím Lamanšského průlivu. Náleží k hrabstvím Sussex, Hampshire, Kent a Surrey, dělí se na High Weald tvořený pískovcem a Low Weald, kde převažuje jíl.

Název pochází ze saského Andredsweald (Anderitský les, podle římské pevnosti Anderitum). Oblast byla ve středověku známá díky hustým a nebezpečným lesům. Do 21. století se podíl lesů snížil na 23 % území, stále však patří k nejvyšším v Anglii.[1] Od starověku až do devatenáctého století byl Weald proslulý díky těžbě železné rudy.[2] Hlavními ekonomickými aktivitami jsou pastevectví a pěstování obilí, zeleniny a chmele. Na území Wealdu leží také letiště Gatwick, v roce 2014 zde byly nalezeny velké zásoby ropy.

Krajina je poměrně řídce osídlená a má převážně venkovský charakter, největšími sídly jsou Horsham, Burgess Hill, Bexhill-on-Sea, Tonbridge a Cranbrook. Nejvyšším vrcholem je Leith Hill (294 m n. m.). Wealdem protékají řeky Medway, Stour a Rother. K hlavním turistickým atrakcím patří zámek Scotney Castle a skanzen ve vesnici Singleton. Část území je chráněna jako Area of Outstanding Natural Beauty.

  1. Britannica Dostupné online
  2. Wonders of the Weald Dostupné online Archivováno 2. 2. 2019 na Wayback Machine.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]