Nuda
Nuda je v psychologii „nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity a je pro něj obtížné se na ně soustředit“.[1] Nuda tedy nutně neznamená, že člověk vůbec nemá co dělat, ale spíše to, že se nedokáže pro žádnou aktivitu nadchnout, i když by si přál se v něčem angažovat. Pro nudu jsou charakteristické pocity omrzelosti, zbytečnosti, nespokojenosti, nezajímavosti, snížená pozornost, pocit únavy a depresivní nálady.[2]
Tři typy nudy
[editovat | editovat zdroj]- je-li člověku zabráněno věnovat se něčemu, čemu by chtěl
- je-li nucen se věnovat tomu, do čeho nemá chuť
- někdy však pocit nudy vzniká i bez zjevného důvodu a jedinec není sám od sebe schopen se angažovat v žádné činnosti.[3]
Sklon nudit se lze zjišťovat pomocí dotazníkové škály Boredom Proneness Scale[4] a ukazuje se, že souvisí s poruchami pozornosti[5] a sklonem k depresi či depresivním náladám,[6][7][8] přičemž korelace s poruchami pozornosti je zhruba stejně silná jako korelace s depresí.[6] I když samotná nuda je často vnímána jako nepříliš závažná obtíž, sklon nudit se může být projevem či příčinou celé řady psychologických, fyzických, pedagogických a sociálních problémů.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Fisher, C. D. (1993). Boredom at work: A neglected concept. Human Relations, 46, 395–417, s. 396.
- ↑ HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-303-X. S. 361.
- ↑ Cheyne, J. A., Carriere, J. S. A., & Smilek, D. (2006). Absent-mindedness: Lapses in conscious awareness and everyday cognitive failures. Consciousness and Cognition, 15, 578-592.
- ↑ Farmer, R. & Sundberg, N. D. (1986). Boredom proneness: The development and correlates of a new scale. Journal of Personality Assessment, 50, 4–17.
- ↑ Fisher, C. D. (1993). Boredom at work: A neglected concept. ‘’Human Relations, 46’’, 395–417
- ↑ a b Carriere, J. S. A., Cheyne, J. A., & Smilek, D. (in press). Everyday Attention Lapses and Memory Failures: The Affective Consequences of Mindlessness. Consciousness and Cognition.
- ↑ Sawin, D. A. & Scerbo, M. W. (1995). Effects of instruction type and boredom proneness in vigilance: Implications for boredom and workload. Human Factors, 37, 752–765.
- ↑ Vodanovich, S. J., Verner, K. M., & Gilbride, T. V. (1991). Boredom proneness: Its relationship to positive and negative affect. Psychological Reports, 69, 1139–1146.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu nuda na Wikimedia Commons
- Téma Nuda ve Wikicitátech
- Slovníkové heslo nuda ve Wikislovníku