Přeskočit na obsah

Jakob Bogdani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jakob Bogdani
Jiná jménaJakub Bogdan, Jacob Bogdány
Narození6. května 1658
Prešov
Úmrtí11. listopadu 1724
Londýn
Povolánímalíř
Znám jakobarokní malíř
DětiWilliam Bogdani
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jakob Bogdani, také Jakub James Bogdani, Jakub Bogdan, Jacob Bogdány (6. května 1658 Prešov– 11. listopadu 1724 Londýn, Finchley) byl barokní malíř slovenského původu, známý svými zátišími a malbami exotických ptáků.

Bogdani se narodil v Prešově. V roce 1684 odešel do Amsterdamu, kde žil a pracoval, dokud se v roce 1688 nepřestěhoval do Londýna.[1]

V Amsterdamu se seznámil s maďarským typografem Miklósem Tótfalusim Kisem, rovněž studujícím v Nizozemsku.[2] V Londýně našel úspěch jako specializovaný malíř zátiší a ptáků na dvoře královny Anny a několik jeho obrazů se stalo součástí královské sbírky. Jedním z jeho hlavních patronů byl admirál George Churchill, bratr vévody z Marlborough, jehož slavná voliéra ve Windsorském parku mohla dodávat náměty pro některé jeho obrazy.[3]

Jakob Bogdani: Krajina s exotickými ptáky a dvěma psy

Bogdani si vzal Elizabeth Hemmingsovou, se kterou měl dvě děti, Williama, který se stal prominentním britským státním úředníkem, a Elizabeth, která se provdala za malíře Tobiase Stranovera. Ovlivnil malíře ptáků Marmaduke Cradocka.[1] Zemřel ve Finchley v severním Londýně.

Jeho ptačí malby představovaly řadu exotických druhů, jako jsou kakaduové, ary a mynas, které byly v té době pravděpodobně dovezeny do evropských zvěřinců. Smíchal je se známými evropskými ptáky, jako jsou sýkory koňadry a modřinky, žluny zelené a sojka obecná. Často maloval ptáky s červeným peřím, jako je šarlatový ibis, červený avadavat nebo severní kardinál. V jeho krajinách se obvykle tísnilo mnoho ptáků; výjimkou byli velmi uznávaní Dva islandští sokoli, namalovaní kolem konce 17. století nebo počátku 18. století. V současné době je tento obraz v Nottingham Castle Museum and Art Gallery a zobrazuje dva sněhově bílé gyrfalcony.

Jeden z jeho obrázků byl použit jako obal alba Procol Harum z roku 1974 s názvem Exotic Birds and Fruit.

Několik jeho obrazů je vystaveno v Maďarské národní galerii a Muzeu výtvarných umění v Budapešti.

Slovenská národní galerie má kolekci jeho děl Květinové zátiší, Zátiší s kyticí a ovocem, Zápas kohoutů a Kočky mezi kohouty. Východoslovenská galerie v Košicích vlastní jeho plátno Květinové zátiší s červenými a bílými hřebíčky.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Jakob Bogdani na anglické Wikipedii a Jakub Bogdan na slovenské Wikipedii.

  1. a b Jakob Bogdány. rkd.nl [online]. [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BÉKÉS, Enikő. Bogdány Jakab. artportal.hu [online]. [cit. 2022-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-06-23. (maďarsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]