Přeskočit na obsah

Hurikán Sandy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hurikán Sandy
Hurikán Sandy 25. října 2012
Hurikán Sandy 25. října 2012
Informace
KategorieKategorie 3
Zformování22. října 2012
Rozptýlení2. listopadu 2012
Nejnižší tlak940 mb/hPa
Nejvyšší rychlost1 min. průměr
185 km/h
Škody68,7 miliard US$
Oběti233
Postižené oblastiJamajka, Kuba, Haiti, Dominikánská republika, Bahamy, Bermudy, Spojené státy americké, Kanada
Trasa bouře
Saffirova–Simpsonova stupnice
TD TB 1 2 3 4 5
Součást
Atlantická hurikánová sezóna 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hurikán Sandy byla osmnáctá pojmenovaná tropická bouře a desátý hurikán atlantické hurikánové sezóny roku 2012.

Bouře se zformovala 22. října v západní části Karibského moře. Pak sílila a pohybovala se k Velkým Antilám. Dne 24. října dosáhla síly hurikánu a vzápětí dosáhla pobřeží Jamajky. Dále se pohybovala na sever a pobřeží Kuby dosáhla ráno 25. října se silou hurikánu kategorie 2 dle Saffirovy–Simpsonovy stupnice. Pak oslabovala a přešla Bahamy jako hurikán kategorie 1. Brzy ráno 27. října jí byl dokonce nakrátko odebrán i status hurikánu. Pozdě večer 28. října přesáhla svým průměrem 1500 kilometrů hurikán Igor a stala se tak největším zaznamenaným atlantickým hurikánem v historii. V osm hodin večer 29. října dosáhl Sandy východního pobřeží Spojených států amerických a to osm kilometrů na jihozápad od města Atlantic City ve státě New Jersey.

V Spojených státech zasáhl díky své šířce nejméně 24 států, od Floridy po Novou Anglii a Západní Virginii. Zvýšená hladina moře těžce zasáhla New York a zaplavila kromě mnoha ulic také některé tunely a stanice newyorského metra v oblasti Dolního Manhattanu a také Brooklynu, kde byl postižen zejména Red Hook (např. Red Hook Stores a okolí).

Poškozená budova v zátoce Gauntánamo

Na všech zasažených územích si bouře k 29. říjnu vyžádala nejméně 67 obětí, dne 31. října bylo ohlášeno již přes 100 obětí na životech.

Nejvíce, přes padesát mrtvých, bylo na Haiti, které se ještě vzpamatovává ze zemětřesení v roce 2010. Na Haiti také přišlo zhruba dvě stě tisíc lidí o střechu nad hlavou. V sousedící Dominikánské republice přišli o život dva lidé. Na celé Hispaniole byly velkým problémem zejména povodně z dešťů, které hurikán provázely.

Na Jamajce přišel o život jeden člověk, ovšem celkové narušení běžného života bylo značné. Například Jamaica Public Service Company, dodavatel elektrické energie, oznámila, že 70 % lidí má přerušené dodávky.

Na Kubu udeřil hurikán Sandy v bezprostřední blízkosti druhého největšího města, Santiago de Cuba. Podle médií zemřelo v důsledku Sandyho na celé Kubě nejméně 11 lidí, zejména zavalením v ruinách domů.

V důsledku hurikánu se podařilo utéct zatčeným čechům FAST týmem. Mezi nimi byl údajně i František Procházka, který stojí za krádeží století.

Hurikán Sandy jako Boží trest

[editovat | editovat zdroj]

Hurikán Sandy byl označen vlivným americkým evangelickým pastorem Johnem McTernanem za Boží trest pro příslušníky LGBT komunity.[1]

Zároveň žurnalista William Koenig označil hurikán Sandy za Boží trest pro USA za podporu řešení izraelsko-palestinského konfliktu formou koexistence dvou nezávislých států.[2]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hurricane Sandy na anglické Wikipedii.

  1. http://www.theguardian.com/world/shortcuts/2012/oct/30/hurricane-sandy-disasters-blamed-gay-community
  2. Fear the almighty wrath: Five natural disasters "caused" by gays [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]