Dord
Vzhled
Dord je irský bronzový roh; vykopané exempláře datují až do 1000 př. n. l., tedy do doby bronzové. Ví se o 104 originálních dordech, ke kterým přibyly koncem 20. století četné repliky.
I když je původní hudební tradice spojená s dordem ztracena, soudobý irský hudebník Simon O'Dwyer se domnívá, že verze nástroje s velkým průměrem byly hrány podobně jako didgeridoo, verze s menším průměrem jako trubky či rohy [1]. Při svých vystoupeních používá na nástrojích s velkým průměrem obě techniky, charakteristické pro hru na didgeridoo: cirkulární dech a modulaci barvy tónu. Simon O'Dwyer používá historicky věrné repliky dordů.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Archivovaná kopie. www.ancientmusicireland.com [online]. [cit. 2014-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Treasures of early Irish art, 1500 B.C. to 1500 A.D. - Poklady raného irského umění, katalog výstavy v The Metropolitan Museum of Art (plná verze k dispozici online jako PDF), který obsahuje materiály o dordech (cat. no. 22)
- Simon O'Dwyer hraje na repliku dordu na Galway Early Music Festival 2010
- Ancient Music Ireland Archivováno 2. 1. 2014 na Wayback Machine.