Přeskočit na obsah

David Attenborough

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sir David Attenborough, OM CH CVO CBE FRS FLS FZS FSA
David Attenborough (2015)
David Attenborough (2015)
Narození8. května 1926 (98 let)
Isleworth
Alma materUniverzitní kolej v Londýně
Clare College
Wyggeston Grammar School for Boys
Povoláníherec, filmový režisér, scenárista, autor autobiografie, novinář, biolog, režisér, moderátor, přírodovědec, televizní moderátor, televizní režisér, ochránce životního prostředí, wildlife filmer, spisovatel a popularizátor vědy
ZaměstnavatelBBC (od 1951)
OceněníCherry Kearton Medal and Award (1972)
komandér Řádu britského impéria (1974)
cena Kalingy (1981)
Zakladatelova medaile (1985)
Benjamin Franklin Medal (1990)
… více na Wikidatech
ChoťJane Elizabeth Ebsworth Oriel (od 1950)[1][2]
RodičeFrederick Attenborough[2] a Mary Clegg[3]
PříbuzníRichard Attenborough[2] a John Attenborough (sourozenci)
PodpisDavid Attenborough – podpis
Webweb.archive.org/web/20201104174140/https://attenboroughfilm.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir David Frederick Attenborough (* 8. května 1926 Londýn) je britský přírodovědec, popularizátor, režisér, scenárista a dokumentarista. Jeho tvář a hlas jsou již přes 60 let spjaty s popularizací přírodních krás celého světa. Jeho nejznámějším dílem je devět sérií o různorodosti života na Zemi, které vytvořil ve spolupráci s BBC. Společenskou formou a obsáhle zkoumá život na naší planetě. Je také bývalý senior manager BBC, kontrolor BBC Two a ředitel programu pro BBC Television po celá 60. a 70. léta 20. století. Jeho bratrem byl režisér, producent a herec Richard Attenborough.

Mládí a rodinný život

[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal na koleji Univerzity v Leicesteru, kde jeho otec Frederick pracoval jako ředitel. Narodil se jako druhý ze tří synů. Starší Richard pracoval u filmu a mladší John Michael Attenborough zastával pozici ředitele automobilky Alfa Romeo. Jeho rodiče v průběhu druhé světové války také adoptovali dvě židovské dívky transportované z Evropy. Své dětství trávil sbíráním fosilií, kamenů a jiných přírodnin. V sedmi letech byla jeho snaha podpořena, když mladá dívka Jacquetta Hawkesová obdivovala jeho sbírku. O několik let později mu jedna z jeho adoptovaných sester darovala jantar s prehistorickým tvorem.

Základní školu absolvoval na Wyggeston and Queen Elizabeth I CollegeLeicesteru. V roce 1945 získal stipendium na vysokou školu Clare College v Cambridge, kde ukončil studia geologie a zoologie získáním akademického titulu. V roce 1947 absolvoval základní vojenskou službu u Britského královského loďstva v severním Walesu a Firth of Forthu.

V roce 1950 se oženil s Jane Elizabeth Ebsworth Orielovou. Manželství přetrvalo až do její smrti v roce 1997. V jeho manželství se narodily dvě děti, Roberta a Susan. Robert Attenborough působí jako lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitěCanbeře.

První roky v BBC

[editovat | editovat zdroj]

Po návratu z námořní služby editoval dětské naučné texty pro jedno nakladatelství. Brzy ho tato práce přestala naplňovat, přesto v roce 1950 chtěl svou práci šířit přes rádio. Ačkoli byl tento nápad zamítnut, jeho akademický životopis zaujal Mary Adamsovou, vedoucí zpravodajství, které bylo v BBC na začátku svého vývoje. I když v té době neměl doma televizi[4], přesto nabídku Adamsové přijal a do BBC nastoupil na plný pracovní úvazek.[5] Jeho první projekty zahrnovaly vědomostní kvízy o zvířatech, rostlinách, minerálech a pořad Píseň lovce, který byl o folkové hudbě a který prezentoval Alan Lomax. Stal se producentem diskuzních pořadů, které se vysílaly v přímých přenosech.

Attenboroughovo spojení s přírodovědnými programy bylo nastartováno vytvořením a představením třídílného pořadu The Pattern of Animals, který moderoval Julian Huxley. Výběr zvířat byl vázán na druhy, jímž oplývala londýnská zoologická zahrada. V pořadu byly představovány zvířecí schopnosti maskování či projevy námluv. Zásluhou pořadu se Attenborough seznámil s Jackem Lesterem, správcem pavilonu studenokrevných živočichů a společně vytvořili pořad Zoo Quest, který popisoval nemoci zvířat.

V roce 1957 přírodovědná část BBC byla oficiálně přeložena do Bristolu. Attenborough nabídku na další spolupráci odmítl, neboť se nechtěl stěhovat z Londýna, kde jeho rodina žila. Místo toho se začal věnovat vlastní produkci, díky které mohl pokračovat v programu Zoo Quest a točit nové dokumentární pořady Travellers´ Tales a Adventure.

Na začátku 60. let ukončil spolupráci s BBC kvůli postgraduálnímu studiu v oboru sociální antropologie, kterou studoval na London School of Economics, ale před ukončením studia se k BBC vrátil, jako kontrolor BBC Two.

V administrativě BBC

[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1965 se stal kontrolorem programu BBC Two, se smlouvou o možnosti produkce přírodovědeckých pořadů. Ještě téhož roku v Tanzanii natočil dokument o slonech a v roce 1969 natočil třídílnou sérii o kulturní historii indonéského ostrova Bali. V roce 1971 při natáčení filmu A Blank on the Map se připojil k první expedici, která hledala na ostrově Nová Guinea neznámé kmeny.

Program BBC Two byl spuštěn roku 1964, ale neměl dostatečnou sledovanost. Ve funkci kontrolora tedy zkusil změnit maskota programu a celou programovou podobu. Vysílání získalo pestřejší skladbu se zaměřením na hudbu, umění, zábavu, archeologii, netradiční komedii, cestování, drama, sport, ekonomiku, vědu a přírodu. Obvyklý večer nabízel bohatý mix pořadů, např. Man Alive, Call My Bluff, Chronicle, Life, One Pair of Eyes, The Old Grey Whistle Test, Monty Python's Flying Circus a The Money Programme, sportovní přenosy zahrnovaly mj. snooker a ragby. BBC Two byl v roce 1967 prvním britským kanálem, který začal vysílat barevně.

Ve vysílání se objevil 13dílný seriál o historii západního umění, který ukazoval kvalitu barevného vysílání. Další sledované série byly Civilisation, The Ascent of Man a America.

V roce 1969 byl Attenborough povýšen do funkce programového ředitele, čímž získal vliv na oba kanály BBC. Jeho práce nabyla manažerskou podobu, což mu znemožnilo se podílet na výrobě pořadů. V roce 1972 byl vyzván, aby kandidoval na funkci generálního ředitele BBC, což však odmítl. Naopak začátkem roku 1973 se vzdal své pozice a vrátil se k výrobě pořadů.

Návrat k tvorbě

[editovat | editovat zdroj]

Po své rezignaci se stal nezávislým komentátorem. V roce 1973 se vydal do Indonésie v rámci série Eastwards with Attenborough, která se podobala dřívější sérii Zoo Quests.

Následně začal svou práci na scénáři k seriálu Život na Zemi (Life on Earth). Jelikož se jednalo o velmi náročný projekt, BBC ke spolupráci přizvala i American Network, aby zajistila dostatek finančních prostředků. Dalším projektem byl seriál o domorodém umění The Tribal Eye (1975) a o objevitelských cestách The Explorers (1975). Rovněž se věnoval kryptozoologii v pořadu Fabulous Animals (1975), kde se věnoval i legendárním zvířatům, jako byl gryf či kraken. Nakonec BBC podepsala koprodukci s Turner Broadcasting a seriál Život na Zemi se v roce 1976 dostal do produkce.

Série o životě na Zemi

[editovat | editovat zdroj]

Třináctidílná série Život na Zemi (Life on Earth) uvedená v roce 1979 se měla stát měřítkem kvality pro filmy o přírodě a ovlivnila generace dokumentaristů. Attenborough a jeho tým reflektovali nejnovější výsledky vědeckého bádání, zcela v duchu evoluční biologie. Projektem získali důvěru vědců, výzkumníků a badatelů, kteří jim umožnili získat nové poznatky a odhalili jim nové objevy a postupy. Týmu bylo umožněno připojit se k výzkumu horských goril prováděném Dian Fosseyovou. Dalším faktorem úspěchu dokumentu byla inovativnost – používaly se nové filmovací techniky a zapojeno bylo i počítačové zpracování. Attenborough v sérii vystupoval jako průvodce, ale svou přítomnost před kamerou se snažil omezit na nutné minimum. Dodnes je série považována za klasiku mezi přírodopisnými dokumenty.

Úspěch dokumentu Život na Zemi podnítil i jeho volné pokračování a tak vznikla dvanáctidílná série Živá planeta (The Living Planet), která byla uvedena v roce 1984. Attenborough s týmem se tentokrát zaměřil na ekologickou stránku života, především na adaptaci organismů na svém životní prostředí. Seriál byl úspěšný, jak komerčně, tak i ze strany odborné kritiky.

Trilogii zkompletovala v roce 1990 série Zázraky života (The Trials of Life), která se zaměřila na zvířecí chování v různých fázích života. Dokument znovu získal uznání a vyvolal i silné reakce publika, mimo jiné díky svým záběrům lovu lachtanů kosatkami na pobřeží Patagonie a lovení gueréz tlupou šimpanzů.

Druhy pojmenované na jeho počest

[editovat | editovat zdroj]

Filmografie (výběr)

[editovat | editovat zdroj]

Série Život

[editovat | editovat zdroj]

Série Planeta Země

[editovat | editovat zdroj]

Další seriály

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Attenborough na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  2. a b c Who's who. A & C Black. Dostupné online.
  3. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  4. Jak mizí divočina: Sir Attenborough ukazuje, že k úpadku stačil jeden lidský život. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2020-10-05 [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 
  5. Legendární popularizátor přírody David Attenborough slaví 90. narozeniny. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]