Přeskočit na obsah

Cvi Cur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cvi Cur
Cvi Cur v roce 1993
Cvi Cur v roce 1993

Narození1923
Zaslav, Sovětský svaz
Úmrtí28. prosince 2004
Izrael
Civilní činnostposlanec Knesetu
Vojenská kariéra
Hodnostgenerálporučík (rav aluf),
náčelník Generálního štábu
Doba služby1936–1963
SloužilBritská armáda
Hagana
Izraelské obranné síly
Válkyválka za nezávislost
sinajská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Cvi Cur (hebrejsky: צבי צור, rodným jménem Čera Čertěnko, 1923, Zaslav28. prosince 2004) byl izraelský generál, který v letech 1961 až 1964 zastával funkci náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil.

Narodil se v malém městečku Zaslav v Ukrajinské sovětské socialistické republice jako Čera Čertěnko. Ve věku dvou let emigroval s rodiči do britské mandátní Palestiny. V roce 1936, během arabského povstání a pogromů, působil v řadách Hagany a pomáhal chránit Židy před arabskými povstalci.

Armádní kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Po vypuknutí izraelské války za nezávislost velel praporu v brigádě Givati a byl zakladatelem průzkumné jednotky Samsonovy lišky, vybavené džípy, která bojovala na jižní frontě. Po skončení války odešel studovat do USA.

Cvi Cur v roce 1955

Po návratu v roce 1956 byl povýšen do hodnosti generálmajora a jmenován velitelem centrálního velitelství armády. O dva roky později se stal zástupcem náčelníka generálního štábu. Krátce nato odešel studovat do Francie. Do Izraele se vrátil v roce 1960 a o dva roky později vystřídal Chajima Laskova v čele generálního štábu.

První věcí, kterou ve funkci učinil, bylo jmenování generála Jicchaka Rabina svým zástupcem. Během Curova funkčního období zažíval Izrael relativní klid. Výjimkou byla vojenská operace z 16. března 1962, kdy brigáda Golani zaútočila na syrské základny na březích Galilejského jezera, aby zastavila ostřelování Izraele. Během bitvy zahynulo 7 izraelských a 30 syrských vojáků. Přesto ostřelování nebylo zastaveno a 19. srpna 1963 byli při syrském ostřelování Izraele zabiti dva civilisté.

Během svého funkčního období se Cur zasazoval o přípravu armády na možný útok ze strany arabských zemí. Za jeho působení byly do výzbroje vojenského letectva zařazeny stíhací nadzvukové letouny Dassault Mirage III, které dokázaly zvrátit nadvládu sovětských MiGů-19 ve výzbroji egyptského letectva. Letouny Mirage III se později během šestidenní války v roce 1967 podílely na izraelském vítězství. Díky Curovi byly do výzbroje armády rovněž zařazeny britské tanky Centurion a protiletadlový raketový komplet MIM-23 Hawk.

V čele generálního štábu působil do prosince 1963. Následně jej v této funkci nahradil jeho zástupce Jicchak Rabin.

Civilní a politická kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády se stal generálním ředitelem státní vodohospodářské společnosti Mekorot. Na žádost Moše Dajana vstoupil do politiky a ve volbách v roce 1965 byl zvolen poslancem za stranu Rafi. Ve funkci však vydržel pouze měsíc, načež rezignoval a vrátil se zpět do Mekorotu.

Po jmenování Dajana ministrem obrany v roce 1967 se stal Cur jeho poradcem, jímž byl až do roku 1974. Poté pracoval na několika řídících postech, například v izraelském leteckém průmyslu či společnostech Zim a Israel Corporation. Veřejně činným byl až do konce života – například 29. dubna 2004 podepsal dopis vyjadřující podporu premiéru Arielu Šaronovi a jeho plánu na stažení z Pásma Gazy.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tzvi Tzur na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]