Přeskočit na obsah

Carltheater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carltheater
Základní informace
ArchitektAugust Sicard von Sicardsburg
Výstavba10. prosince 1847
Pojmenováno poCarl Carl
Poloha
AdresaVídeň, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Carltheater (do roku 1847 Leopoldstädter Theater) se nacházelo ve 2. vídeňském obvodě, konkrétně v ulici Praterstraße 31.

Toto divadlo dal postavit Karl von Marinelli, k otevření došlo roku 1781 pod názvem Leopoldstädter Theater. Zaměřovalo se na prózy a hudební díla. V roce 1838 budovu koupil Carl Carl (původem z Krakova), který v té době vedl i konkurenční divadlo Theater an der Wien.

Původní divadlo Leopoldstädter Theater bylo přebudováno a znovu otevřeno 10. prosince 1847 pod novým názvem Carltheater. Johann Nepomuk Nestroy vedl divadlo Carltheater v letech 1854–1860. Během toho období přinesl do Vídně nový žánr Offenbachových operet. První díla byla de facto plagiáty, protože ochrana autorských práv v té době v podstatě nefungovala a už vůbec ne na mezinárodní úrovni.

Před rokem 1882 byl ředitelem orchestru úštěcký rodák Alfred Oelschlegel (1847-1915).

Nová Offenbachova díla měla ve Vídni úspěch, což vedlo Franze von Suppé k tomu, aby žánr převzal a přizpůsobil vídeňskému publiku. Světové premiéry významných Suppého operet Krásná Galatea, Fatinitza i Boccaccio se konaly v divadle Carltheater. I v dalším období se v divadle Carltheater konalo několik světových operetních premiér, jako například Johann Strauss mladšíVídeňská krev, Franz LehárDráteník nebo Cikánská láska, Oscar StrausEin Walzertraum, Leo Fall - Die geschiedene Frau, Oskar Nedbal - Polská krev nebo Krásná Saskia a jiné. Hlavním centrem operety se ale postupně stalo divadlo Theater an der Wien.

V roce 1929 bylo divadlo Carltheater uzavřeno kvůli finančním potížím. Na konci druhé světové války byla v roce 1944 budova divadla silně poškozena bombardováním, a proto v roce 1951 došlo k jejímu úplnému odstranění. Dnes se na místě původního divadla nachází moderní administrativní budova.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carltheater na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]