Afrodisiakum
Vzhled
Afrodisiakum je označení pro prostředek k povzbuzení sexuálního vzrušení a libida. Termín vznikl z řečtiny od jména bohyně lásky, krásy a plodnosti – Afrodíté.
Zvláště ve starověku a ve středověku byla víra v afrodisiaka poměrně silná, byly používány různé, často jedovaté rostliny či jejich kořeny oblíbená byla mandragora, připravovaly se různé nápoje lásky, výroba afrodisiak byla součástí čarodějných obřadů.
Formy moderních afrodisiak jsou různé; od sprejů a čichacích těkavých látek přes masti až po klasické kapky či tabletky.[1]
Přírodní afrodisiaka
[editovat | editovat zdroj]- ambrein – stimuluje libido, zvyšuje koncentraci hormonů v hypofýze a krevního testosteronu[2]
- bujarník johimbe – obsahuje alkaloid yohimbin, který se váže na adrenergní receptory erektilní tkáně
- miřík celer – zvyšuje potenci, čistí játra a ledviny. V lidovém léčitelství je známý jako sexuální stimulant. [3]
- děhel čínský – obsahuje fytosteroidy, vhodný hlavně pro ženy
- Epimedium grandiflorum
- marihuana – V některých případech může umocnit požitek ze sexu. Často také zrychluje srdeční tep a napomáhá tak prokrvit tkáně.
- pískavice řecké seno
- štítosemenka kebračo – yohimbin stejně jako bujarník
- Turnera diffusa
- zázvor
- ženšen pravý – kromě hormonální harmonizace a mnoha jiných účinků, ginsenosidy také usnadňují erekci dlouhodobým posílením signální kaskády NO alosterickou i transkripční aktivací endoteliální NO syntázy (gen NOS3)[4]
Léčiva podporující erekci
[editovat | editovat zdroj]- sildenafil – je členem větší rodiny inhibitorů cGMP fosfodiesterázy, zvyšujících citlivost cílových buněk na oxid dusnatý ve stejné kaskádě, na kterou účinkuje ženšen
Jedovatá a pochybná afrodisiaka
[editovat | editovat zdroj]- bolševník obecný – jedovatý
- bufotenin – jeden z jedů žabí kůže, používané v indické a čínské medicíně[2] (kde se jedná o Bufo gargarizans), který je však obsažen i v semenech stromů rodu Anadenanthera, Brosimum a Mucuna pruriens a některých muchomůrkách
- muškátový oříšek – mírně jedovatý [5]
- hřebíček – tradiční v arabské medicíně
- puchýřník lékařský – prudce jedovatý
- blín černý – kouř semen má silné afrodiziakální účinky – prudce jedovatá rostlina
Drogy bez doložených specifických afrodisiakálních účinků
[editovat | editovat zdroj]- chilli paprička – přímé afrodiziakální účinky nebyly dokumentovány
- guarana – hlavní účinnou látkou úplně stejný kofein jako v kávě, čajovníku a kofeinových bylin
- hadovka smrdutá – afrodiziakální účinky nebyly dokumentovány
- jinan dvoulaločný – i když je tato jinak úžasná bylina někdy nabízená jako afrodiziakum, žádné takové účinky nebyly dokumentovány[6]
- lékořice lysá – afrodiziakální účinky nebyly dokumentovány
- mango
- mandragora lékařská – prudce jedovatá
- skořice – afrodiziakální účinky nebyly dokumentovány
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Archivovaná kopie. www.pomucky-eroticke.eu [online]. [cit. 2015-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-12.
- ↑ a b Sandroni P. PAphrodisiacs past and present: a historical review.. Clin Auton Res.. 2001, roč. 11, čís. 5, s. 303–307. PMID 11758796.
- ↑ MULLEN, Peter; ALBERTS, Andreas. Přírodní afrodiziaka – od mandragory k lysohlávkám. 1. české vydání. vyd. Praha: Svojtka & Co., 2004. 269 s. ISBN 80-7237-926-7. S. 40.
- ↑ Mahadevan S, Park YGillis CN. Panax ginseng pharmacology: a nitric oxide link?. Biochem Pharmacol.. 1997, roč. 54, čís. 1, s. 1–8. Dostupné online. PMID 9296344.
- ↑ Mahadevan S, Park YGillis CN. An experimental study of sexual function improving effect of Myristica fragrans Houtt. (nutmeg).. BMC Complement Altern Med.. 2005, roč. 20, s. 5–16. PMID 16033651.
- ↑ Mahadevan S, Park Y. Multifaceted therapeutic benefits of Ginkgo biloba L.: chemistry, efficacy, safety, and uses.. J Food Sci.. 2008, roč. 73, čís. 1, s. R14-9. PMID 18211362.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Afrodisiakum na Wikimedia Commons
- Encyklopedické heslo Afrodisiaca v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích