Přeskočit na obsah

Špinavá hra (film, 1968)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Špinavá hra
Původní názevPlay Dirty
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykyangličtina, arabština, němčina
Délka117 minut
Žánrydrama, válečný
NámětGeorge Marton
ScénářMelvyn Bragg
Lotte Colin
RežieAndré de Toth
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMichael Caine
Nigel Davenport
Nigel Green
Harry Andrews
Patrick Jordan
Daniel Pilon
Martin Burland
ProdukceHarry Saltzman
HudbaMichel Legrand
Norbert Schultze
KameraEdward Scaife
StřihJack Slade
Alan Osbiston
Výroba a distribuce
DistribuceUnited Artists Corporation Ltd.
United Artists
Warner Home Video (U.K.) Limited
Špinavá hra na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špinavá hra je britský válečný film režiséra André de Totha z roku 1968. V hlavní roli se objevil Michael Caine.

Severní Afrika, 1942. Ofenzíva generála Rommela uvízla na mrtvém bodě, Britové se pod Montgomeryho vedením připravují na protiútok.

Plukovník Masters (Nigel Green) vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore (Harry Andrews) mu však ještě dá poslední šanci, když mu Masters ukáže fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot.

Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil pouští, kde by hluboko v nepřátelském území zničila německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Vybrán je kapitán Douglas (Michael Caine), který má jisté zkušenosti z pouště.

Pobočník plukovníka Masterse, Cyril Leech (Nigel Davenport), není zrovna nadšen z toho, že se musí Douglasovi podřídit. Tento tvrdohlavý Ir, stejně jako všichni jeho muži, za sebou má kriminální minulost a jenom jeho sebevražedné mise ho drží na svobodě. Plukovník Masters tak ví velmi dobře, proč slíbil Leechovi 2000 liber v případě, že přivede Douglase zpátky živého. Začíná nebezpečná akce, pří níž se neberou zajatci ani jakékoliv ohledy.

Douglas je Leechem donucen, aby nezasáhl a pouze přihlížel masakru britské jednotky připravenými německými vojáky, a to jen proto, aby neohrozil zdar samotné akce. Při okrádání mrtvých je výbuchem miny vážně zraněn jeden z mužů jednotky, která poté přepadne německou sanitku, zastřelí saniťáky a unese německou zdravotní sestru, která jen díky dalšímu zranění jednoho z mužů unikne hromadnému znásilnění. Při samotném útoku na cíl vyjde najevo, že se zde nenachází ani kapka benzínu a jenom pár atrap vojáků. Douglas rozhodne, že se bude v akci pokračovat a bude přepaden sklad ve městě.

V té době se však již situace změnila. Britové chtějí německé pohonné hmoty pro sebe. Dají proti prostřednictvím dvojitých agentů vědět Němcům, kteří se na komando přichystají. Útok ale přesto vyjde, benzín je zničen, všichni z jednotky kromě Douglase a Leeche zahynou. Zraněný voják, který zůstal v sanitce se spoutanou sestřičkou, ji ještě před smrtí zastřelí. Douglas a Leech se dočkají příchodu Britů. Protože byli od začátku akce oblečeni v německých uniformách, rozhodnou se s rukama nad hlavou a bílou vlajkou vzdát. Jsou však zastřeleni britským vojákem, který to okomentuje pouze:" Pardon, nevšim jsem si té bílé vlajky!"

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Snímek byl převážně natáčen ve Španělsku.
  • Původně měl být režírován René Clementem.
  • V roli kapitána Leeche se měl objevit Richard Harris.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]