Přeskočit na obsah

Sabrina (film, 1954)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Sabrina
Základní informace
Původní názevSabrina
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka113 min
Žánryromantická komedie
komediální drama
PředlohaSabrina Fair
NámětSamuel A. Taylor
ScénářErnest Lehman
Billy Wilder
RežieBilly Wilder
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHumphrey Bogart
Audrey Hepburnová
William Holden
Walter Hampden
Martha Hyerová
… více na Wikidatech
ProdukceBilly Wilder
HudbaFriedrich Hollaender
KameraCharles Lang
KostýmyEdit Headová
StřihArthur P. Schmidt
Výroba a distribuce
Premiéra9. září 1954
Produkční společnostParamount Pictures
DistribuceParamount Pictures
Rozpočet2,2 mil. $
OceněníAcademy Award for Best Costume Design, Black-and-White (1953)
National Board of Review: Top Ten Films
Sabrina na ČSFD, Kinoboxu, FDb, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sabrina je americký romantický film z roku 1954 režiséra Billyho Wildera společnosti Paramount Pictures s Audrey Hepburnovou, Wiliamem Holdenem a Humphrey Bogartem v hlavní roli. Film byl natočen podle stejnojmenné romantické divadelní hry Sabrina Fair Samuela A. Taylora. Snímek byl nominován celkem na pět Oscarů, z nichž získal jedno ocenění za kostýmy.

Sabrina Fairchildová (Audrey Hepburnová) je dcera řidiče v bohaté podnikatelské rodině Larrabeeových. Sní svůj sen chudé dívky, pozoruje život ve velkém domě, stýká se od malička s oběma syny Larrabeeových, s mladším Davidem (William Holden) i starším Linusem (Humphrey Bogart). Je tajně zamilovaná do mladšího syna Davida. David žije jako playboy, utrácí peníze, má mnoho děvčat, byl již třikrát neúspěšně ženatý, o chod rodinných firem se nezajímá. Starší bratr Linus je jeho přímým opakem, upjatý, spořádaný, pracovitý a svědomitý podnikatel, je faktickou hlavou celého rodinného koncernu. Sabrina před svojí nešťastnou, neperspektivní a neopětovanou láskou uteče do Paříže, kde studuje na kuchařské škole. Zde se seznámí se stařičkým baronem St. Fontanelem, se kterým se spřátelí. Baron ji zde naučí užívat života, koupí jí krásné šaty a změní i její image. David Larrabee se pod rodinným nátlakem z obchodních důvodů počtvrté zasnoubí s dcerkou z bohaté podnikatelské rodiny Tysonových Elizabeth Tysonovou. Po dvou letech se Sabrina vrací zpět z Paříže do rodného domu. Hned při svém příjezdu se před nádražím náhodně setkává s Davidem Larrabee, který ji veze autem domů, ale Sabrina se změnila natolik, že ji už nepoznává. Nicméně okamžitě se jí začne dvořit a pozve ji na rodinnou párty, kde jí dává přednost před svojí snoubenkou. To se nelíbí celé rodině, jeho otci, bratru Linusovi. Linus proto zahájí „záchrannou“ akci. Nechává Davida sednout na šampusové skleničky, které má na párty v zadní kapse kalhot, a jeho poraněním zabránit dalšímu styku se Sabrinou. Úlohu svého mladšího bratra Davida, do kterého je Sabrina nadále zamilovaná, přebírá sám. Hodlá Sabrinu svést a poté opět odklidit zpět do Paříže tak, aby nebránila Davidově plánovanému sňatku s Elizabeth Tysonovou. Nicméně celá akce se mu vymkne z ruky, stane se to, co on sám neplánoval, do krásné a mladé Sabriny se zamiluje. Film končí happyendem na lodi do Evropy, kdy se Linus společně se Sabrinou plaví do Francie.

Humphrey Bogart Linus Larrabee
Audrey Hepburnová Sabrina Fairchildová
William Holden David Larrabee
Walter Hampden Oliver Larrabee, otec Davida a Linuse
John Wiliams Thomas Fairchild, Larrabeeův řidič a Sabrinin otec
Martha Hyerová Elizabeth Tysonová
Joan Vohsová služebná Gretchen Van Horn
Marcel Dalio baron St. Fontanel
Marcel Hillaire učitel v kuchařské škole
Nella Walkerová Maude Larrabee, matka Davida a Linuse
Francis X. Bushmanová paní Tysonová
Ellen Corbyová slečna McCardle

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Linus Larrabee používá v jedné z úvodních scén filmu jeden z prvních modelů mobilního telefonu, v té době se jednalo o poslední výkřik nejmodernější techniky, který si mohli dovolit jen ti nejbohatší lidé. Celé zařízení bylo ale v té době velice rozměrné a těžké takže bylo nepřenosné a bylo pevně zabudováno do výbavy luxusního osobního automobilu (limuziny).
  • Kostýmy pro film vytvářela legendární kostýmní výtvarnice Edit Head firmy Paramount Pictures, jednalo se ale pouze o Sabrininy prosté domácí šaty, které nosila před svým odjezdem do Paříže. Šaty, které Sabrina používala po svém návratu z Paříže, navrhoval pro Audrey Hepburnovou poprvé kostýmní návrhář Hubert de Givenchy, ve své době se jednalo o legendární oděvy, zaujaly zejména bílé plesové šaty, které vypadaly jako složená motýlí křídla a dále také černé večerní šaty. Hubert de Givenchy nebyl vůbec uveden na titulcích ačkoliv film získal Oscara právě za kostýmy.

Nominace na Cenu Akademie

[editovat | editovat zdroj]
  1. NY Times: Sabrina [online]. [cit. 2008-12-21]. (NY Times). Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • PARIS, Barry. Audrey Hepburnová: životopis. Praha: BB/art, 2005. 462 s. ISBN 80-7341-684-0. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]