Západolužická pahorkatina a vrchovina

přírodní prostor v Sasku

Západolužická pahorkatina a vrchovina (německy Westlausitzer Hügel- und Bergland, hornolužickosrbsky Zapadołužiska pahórčina) je geomorfologická jednotka, přírodní prostor v německé spolkové zemi Sasko. Její rozloha je 955,76 km² a nejvyšším bodem je Hochstein (449 m).

Západolužická pahorkatina a vrchovina
Westlausitzer Hügel- und Bergland
Hochstein
Hochstein

Nejvyšší bod449 m n. m. (Hochstein)
Rozloha955,76[1] km²

Nadřazená jednotkaKrkonošská oblast

SvětadílEvropa
StátNěmeckoNěmecko Německo
Hochberg
Hochberg
Horninygranodiorit, droba, syenit
PovodíLabe
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní poměry

editovat

Východní část nazývaná Západolužické předhůří představuje severozápadní svahy Šluknovské pahorkatiny. Rozprostírá se mezi Saským Švýcarskem na jihu, Šluknovskou pahorkatinou na jihovýchodě, Hornolužickou planinou na severovýchodě, Hornolužickou krajinou vřesovišť a rybníků na severovýchodě a Königsbrücksko-Ruhlandskými vřesovišti na severozápadě. Západní část Lužická plošina na severozápadě sousedí s Großenhainskou plošinou, na jihozápadě a jihu s Drážďanským labským údolím a na jihovýchodě se minimálně dotýká Saského Švýcarska.

Ve východní části Lužické pahorkatiny a vrchoviny je krajina velmi rozmanitá. V kopcovité krajině s nadmořskou výškou mezi 250 a 300 metry a v nízkém reliéfu jsou zasazené hřbety vysoké mezi 350 až 450 metrů, které jsou osamocené a jen zřídka vzájemně propojené. Ve střední a východní části je hlavní podložní horninou granodiorit, který se na mnoha místech těžil jako stavební kámen. Na severu převládá droba a na západě syenit. Tento horninový podklad částečně pokrývají mladší sedimenty. Na východě jsou to sprašové deriváty až písčité spraše a na západě písky.

Srážky se pohybují mezi 650 mm na západním okraji až 900 mm v nejvyšších partiích. Roční průměrné teploty klesají od 8,5 °C na západě v okolí Moritzburgu až pod 7,5 °C na hřebenech hor na východě. Potenciální přirozenou vegetací jsou převážně bučiny asociace Luzulo-Fagetum.

Členění

editovat
  • Westlausitzer Hügel- und Bergland (Západolužická pahorkatina a vrchovina)
    • Westlausitzer Vorberge (Západolužické předhůří)
    • Lausitzer Platte (Lužická plošina)

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Westlausitzer Hügel- und Bergland na německé Wikipedii.

  1. Westlausitzer Hügel- und Bergland (WHB) [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

editovat