MetaPost

programovací jazyk

MetaPost je programovací jazyk a současně interpret tohoto jazyka. Oba jsou odvozeny od Knuthova Metafontu. Vstupem MetaPostu je algebraický popis grafického objektu, výstupem je soubor s vektorovou grafikou. Jazyk MetaPostu sdílí deklarativní syntaxi Metafontu pro manipulaci s úsečkami, křivkami, body a pro geometrické transformace. Nicméně jsou tu významné rozdíly:

  • Metafont je nastaven tak, aby vytvářel písmo v podobě obrazových souborů (formát .gf) a souborů obsahujících metriku fontu (formát .tfm), zatímco MetaPost vytváří soubory ve formátu EPS, SVG nebo PNG.
  • Výstupem Metafontu je rastrová grafika, zatímco výstupem MetaPostu je vektorová grafika (úsečky, Bézierovy křivky).
  • Výstup Metafontu je černobílý, kdežto MetaPost podporuje barvy ve formátu RGB nebo CMYK.
  • MetaPostu umožňuje doplnit k diagramům textové popisky, a to buď řetězce zapsané určeným písmem, nebo cokoli, co může být vysázeno TeXem.
  • MetaPost od verze 1.8 podporuje aritmetiku s plovoucí desetinnou čárkou s 64bitovou přesností (výchozí je aritmetika s pevnou desetinnou čárkou s 32bitovou přesností).
MetaPost
Paradigmadeklarativní/imperativní
Vznik1994
AutorJohn D. Hobby
VývojářTaco Hoekwater
Poslední verze1.8
Ovlivněn jazykyMetafont
OSCross-platform
LicenceLGPL
Webhttp://tug.org/metapost/
Přípona souboru.mp
MetaPost
Logo
Vyvíjeno vC
Typ softwaruprogramovací jazyk
LicenceGNU Lesser General Public License
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mnoho omezení MetaPostu vyplývá z vlastností Metafontu. MetaPost například nepodporuje všechny funkce formátu PostScript. K nejdůležitějším omezením patří, že cesty mohou mít pouze jeden segment a oblasti mohou být vyplněny pouze jednolitou barvou. (PostScript úrovně 1 podporuje dlaždicové vzory a PostScript 3 podporuje Gouraudovo stínování.)

Dostupnost a integrace

editovat

MetaPost je distribuován s mnoha distribucemi zahrnujícími TeX a Metafont; je například zahrnuta v distribucích MiKTeX a TeX Live.

EPS vytvářený MetaPostem může být vložen do dokumentů psaných v LaTeXu, ConTeXtu nebo TeXu pomocí standardních příkazů pro vložení grafiky. EPS může být také zpracován PdfTeXem, čímž vznikne PDF. Tato schopnost je realizována v ConTeXtu a v LaTeXovém balíčku graphics, a může být použit i v plainTeXu prostřednictvím makra supp-pdf.tex.

ConTeXt a LuaTeX podporují začlenění MetaPostového kódu do zdrojového souboru. Zařazení MetaPostového kódu v LaTeXu je také možné pomocí LaTeXových balíčků, například gmp nebo mpgraphics.

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MetaPost na anglické Wikipedii.

Související články

editovat

Externí odkazy

editovat