Roxana (Alexandr Makedonský)

manželka Alexandra Velikého

Roxana, řecky Róxané (Ῥωξάνη, kolem 347 př. n. l. Sogdiana310 př. n. l. Amfipolis) byla manželka Alexandra Makedonského a matka jeho pohrobka Alexandra IV. Původem perská šlechtična ze Sogdie[2][3][4][5] nebo Baktrie, dcera velmože Oxyarta ze Sogdiany, se stala Alexandrovou zajatkyní poté, co královo vojsko dobylo pevnost, ve které se ukrývala. Alexandr se do ní údajně zamiloval na první pohled a někdy kolem roku 327 př. n. l. se s ní oženil. Byla jako jediná z Alexandrových manželek přítomna jeho smrti. Později Alexandrovi porodila pohrobka, jehož pojmenovali po otci (předchozí dítě brzy zemřelo).

Roxana
Narození347 př. n. l.
Baktrie
Úmrtí310 př. n. l. (ve věku 36–37 let)
Amfipoli
ChoťAlexandr Veliký (od 328 př. n. l.)[1]
DětiAlexandr IV. Aigos
RodičeOxyartes[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jako vdova nechala zavraždit další Alexandrovu manželku Stateiru a další příbuzné, aby si zajistila následnictví. V bojích o Alexandrovo dědictví byla však později i ona spolu se svým synem otrávena na popud regenta Kassandra.

Životopis

editovat

Roxana se narodila v roce 347 př. n. l. jako dcera baktrijského šlechtice jménem Oxyartes, který sloužil Bessusovi, satrapovi Baktrie a Sogdiany. Pravděpodobně se tak podílel i na vraždě posledního perského krále Dareia III. Poté, co byl Bessus zajat makedonským vládcem Alexandrem Velikým, Oxyartes a jeho rodina nadále vzdorovali Řekům a spolu s dalšími perskými osobnostmi, jako byl sogdianský válečník Spitamenes, zaujali obrannou pozici v pevnosti na území dnešního Tádžikistánu, známé jako Sogdijská skála. Alexandrovi se však podařilo této zdánlivě nedobytné pevnosti zmocnit překvapivým útokem vojáků s horolezeckým výcvikem, vybavených lany. Její obránci byli přinuceni ke kapitulaci a Roxana byla předána Alexandrovi, jenž se do ní podle dobových pramenů zamiloval na první pohled.[6]

Reference

editovat
  1. a b Роксана. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XXVII.
  2. Ahmed, S. Z. (2004), Chaghatai: the Fabulous Cities and People of the Silk Road, West Conshokoken: Infinity Publishing, p. 61.
  3. Strachan, Edward and Roy Bolton (2008), Russia and Europe in the Nineteenth Century, London: Sphinx Fine Art, p. 87, ISBN 978-1-907200-02-1.
  4. Carlos Ramirez-Faria (2007), Concise Encyclopedia of World History, New Delhi: Atlantic Publishers & Distributors, p. 450, ISBN 81-269-0775-4.
  5. Christopoulos, Lucas (August 2012), "Hellenes and Romans in Ancient China (240 BC – 1398 AD)," in Victor H. Mair (ed), Sino-Platonic Papers, No. 230, Chinese Academy of Social Sciences, University of Pennsylvania Department of East Asian Languages and Civilizations, p. 4, ISSN 2157-9687.
  6. Badian, Ernst (2015). "ROXANE". Encyclopaedia Iranica

Externí odkazy

editovat
  •   Obrázky, zvuky či videa k tématu Roxana na Wikimedia Commons