Bosra (arabsky بصرى‎) je starobylé město v jižní Sýrii, administrativně spadající pod guvernorát Dar'á. Historické památky ve městě jsou zařazeny mezi Světové dědictví UNESCO. Kvůli probíhající občanské válce v Sýrii je i součástí světového dědictví v ohrožení.

Bosra
بصرى
Bosra
Bosra
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška850 m n. m.
StátSýrieSýrie Sýrie
GuvernorátDar'á
Bosra
Bosra
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel19 683
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityStarobylé město Bosra
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii, vi
Odkaz22 (anglicky)
Zařazení1980 (4. zasedání)
Správa
Telefonní předvolba15
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

editovat

První zprávy o zdejším osídlení pochází už z dokumentů doby Thutmose III. a Achnatona, tedy z 14. století př. n. l. V 2. století př. n. l. byla Bosra prvním nabatejským městem.

Nabatejské království v roce 106 dobyl Cornelius Palma, generál císaře Trajána. Jako součást římského impéria byla Bosra přejmenována na Nova Trajana Bostra, byla sídlem Třetí Kyrenajské legie a hlavním městem římské provincie Arabia Petraea. Zároveň se stávala významnou obchodní křižovatkou (vedla přes ni mj. římská cesta k Rudému moři) a vzkvétala.

V letech 246 a 247 se zde konaly dva křesťanské arabské koncily, na kterých Órigenés bojoval proti místní herezi. Počátkem 7. století dobyli město Sásánovci, pak jej krátce získala zpět Byzantská říše a konečně jej roku 634 dobyly v bitvě o Bosru síly pod vedením Chálida ibn al-Valída. Od té doby bylo v rukou muslimů.

Galerie

editovat

Literatura

editovat
  • Sulaiman A. Mougdad: Bosra. Historical and Archaeological Guide. Damaskus 1971

Externí odkazy

editovat