Boží gen
Boží gen či božský gen je hypotéza navrhující specifický gen (VMAT2), který předurčuje člověka směrem k spirituální či mystické zkušenosti. S touto myšlenkou přišel genetik Deanem Hamerem, ředitel odboru Gene Structure and Regulation Unit v americkém institutu National Cancer Institute a autor knihy The God Gene: How Faith is Hardwired into our Genes (Boží gen: jak je víra zakořeněna v našich genech).
Hypotéza božího genu je založena na kombinaci psychogenetiky, neurobiologie a psychologie. Hlavními argumenty hypotézy jsou:
- spiritualita může být kvantifikována psychometrickým měřením
- základní tendence ke spiritualitě je částečně dědivá
- část této dědičnosti může být přiřazena ke genu VMAT2[1]
- tento gen se řídí měnící se úrovní monoaminů
- spirituální jednotlivci jsou upřednostňováni přirozeným výběrem, jelikož mají vrozený smysl pro optimismus, který má pozitivní účinky buď na fyzické nebo na psychické úrovni.
Část vědců a výzkumníků je ale k této hypotéze vysoce kritická. Např. Carl Zimmer v časopisu Scientific American vznesl výtku, proč „Hamer před vytištěním své knihy nenechal její výsledky publikovat ve věrohodných vědeckých časopisech.“[2] Ve své knize sám Hamer napsal: „Jen kvůli tomu, že spiritualita je částečně genově vrozená, nemusí platit, že je napevno zapojená.“[3]
Reference
editovatV tomto článku byl použit překlad textu z článku God gene na anglické Wikipedii.
- ↑ HAMER, Dean. The God Gene: How Faith Is Hardwired Into Our Genes. [s.l.]: Anchor Books, 2005. ISBN 0-385-72031-9.
- ↑ College Quarterly - Winter 2005
- ↑ Hamer, Dean H. 2004. The God gene how faith is hardwired into our genes. New York: Doubleday. Str. 211-12.