Idi na sadržaj

Vrli novi svijet

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Aldous Huxley

Vrli novi svijet (Brave New World)[1] je naučnofantastični roman i najpoznatije djelo Aldousa Huxleya iz 1932.godine.

Radnja je smještena u London 26. vijeka, ova anti-utopija predviđa oblikovanje društva eugenikom i učenjem u nesvjesnom stanju. Oblikovani svijet bi se mogao smatrati i utopijom – ljudi su sretni, zdravi i tehnološki napredni. Društvo je hedonističko i teži postizanju sreće putem promiskuitetnog seksa i droge Some, a ostvarivanje sreće je potpomognuto eliminisanjem čestih izvora ljudskog nezadovoljstva – porodice, umjetnosti, književnosti, religije i filozofije.

Glavni lik djela je John the Savage, rođen u primitivnom rezervatu "Svjetske države", koji se spletom okolnosti sreće sa modernom civilizacijom.

Tema i pitanja kojima se bavi "Vrli novi svijet", potaknuta su događajima iz 20. vijeka. Masovna proizvodnja učinila je automobile, telefone i radio relativno jeftinima i široko dostupnima pa je time znatno promijenila svijet i živote ljudi. S druge strane, Oktobarska revolucija u Rusiji i uspon fašizma u Italiji su u fokus doveli totalitarne vlade.

Huxley je putem ovog djela uspješno izrazio svoja mišljenja i brige o putu kojim se kretao svijet njegovog doba. Sličnom tematikom se bave i romani "Mi" Jevgenija Zamjatina te "1984" Georga Orwella.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Brave New World by Aldous Huxley". Arhivirano s originala, 20. 3. 2023. Pristupljeno 4. 9. 2024.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]