1984 (roman)
Hiljadu devetsto osamdeset četvrta | |
---|---|
Autor | George Orwell |
Originalni naziv | Nineteen Eighty-Four |
Dizajn korica | Michael Kennard |
Država | Ujedinjeno Kraljevstvo |
Jezik | engleski |
Žanr | distopija, politička fikcija, naučna fantastika |
Vrsta djela | roman |
Datum izdanja | 8. juna 1949, London |
Vrsta korica | tvrde korice |
Broj stranica | 267 (za SAD izdanje iz 1949) |
Vrijeme radnje | 1984. |
Glavni lik | Winston Smith |
ISBN broj | 978-0-547-24964-3 |
Hiljadu devetsto osamdeset četvrta (engleski: Nineteen Eighty-Four) ili skraćeno 1984. roman je engleskog pisca Georgea Orwella objavljen 1949.[1][2] Radnja se odvija na Pisti jedan (ranije se zvala Velika Britanija), provinciji supersile Okeanije u svijetu stalnog rata, sveprisutnog državnog nadzora i javne manipulacije kojom diktira politički sistem poznat kao engleski socijalizam (Ingsoc [ponekad i Engsoc] na govoru vlade poznatom kao novigovor) pod kontrolom privilegovane elite unutrašnje partije koja progoni individualizam i nezavisno razmišljanje kao "zlomisao".[3]
Tiraniju oličava Veliki Brat, vođa Partije koji uživa u kultu ličnosti, a možda čak i ne postoji. Partija "želi moć jedino i isključivo radi same moći. Ne zanima ih dobrobit drugih; zanima ih samo moć."[4] Protagonist romana, Winston Smith, član je vanjske partije i radi za Ministarstvo istine (ili Ministin) koje je odgovorno za propagandu i historijski revizionizam. Njegov je posao da ispravlja stare novinske članke tako da historijski spisi uvijek podržavaju samu Partiju.[5] Smith je vješt i marljiv radnik, ali tajanstveno mrzi Partiju i sanja o pobuni protiv Velikog Brata.
U pogledu književne političke fikcije i antiutopijske naučne fantastike, 1984 je klasičan roman po sadržaju, zapletu i stilu. Mnogi termini i koncepti iz romana, poput Velikog Brata, dvomisli, zlomisli, novogovora, sobe 101, telekrana, 2 + 2 = 5 i memorijske rupe počeli su se svakodnevno koristiti od objavljivanja romana 1949. 1984 je dovela do široke upotrebe pridjeva "orvelijski", koji opisuje službenu obmanu, tajni nadzor i manipulaciju zabilježene historije totalitarnog ili autoritativnog režima.[5] Časopis TIME je, 2005, dodao roman na spisak 100 najboljih romana na engleskom jeziku od 1923. do 2005.[6] Također se pronašao na oba spiska 100 najboljih romana moderne biblioteke, te je zauzeo 13. mjesto na uredničkom spisku i 6. na čitateljskom spisku.[7] Roman se 2003. plasirao na 8. mjesto BBC-jeve ankete The Big Read.[8]
Historija i naslov
[uredi | uredi izvor]Orwell je "inkapsulirao tezu u srži svog nezaboravnog romana" 1944, implikacijama o podjeli svijeta na zone utjecaja koje su postavljene na konferenciji u Teheranu. Svega tri godine kasnije, napisao je većinu svog romana na škotskom ostrvu Jura od 1947. do 1948, uprkos činjenici da je ozbiljno bolovao od tuberkuloze.[9][10] Posljednji rukopis je poslao 4. decembra 1948. izdavaču Secker and Warburg, te je knjiga 1984 objavljena 8. juna 1949.[11][12] Do 1989, roman je preveden na 65 jezika, što je više nego bilo koji drugi engleski roman tog vremena.[13] Naslov romana, njegove teme, novogovorski jezik i prezime pisca, često se koriste za opis državne kontrole i nametanja, dok pridjev orvelijski opisuje totalitarnu distopiju, koju karakterizira državna kontrola i pokoravanje ljudi. Orwellski izmišljeni jezik, novogovor, satirizira licemjerje i državno nametanje: Ministarstvo ljubavi (Minljub) nadgleda mučenje i ispiranje mozga, Ministarstvo obilja (Miniob) nadgleda nestašicu i racioniranje, Ministarstvo mira (Minimir) nadgleda rat i grozote dok Ministarstvo istine (Ministin) nadgleda propagandu i historijski revizionizam.
Posljednji čovjek u Evropi je bio rani naziv za roman, te je Orwell, u pismu iz 22. oktobra 1948. svom izdavaču Fredricu Warburgu, svega 8 mjeseci prije izdavanja, napisao da se dvoumi između Posljednjeg čovjeka u Evropi i Hiljadu devetsto osamdeset četvrte.[14] Warburg je predložio da se naslov promijeni da bude komercijalniji.[15]
U romanu 1985 (izdatom 1978), Anthony Burgess navodi da je Orwell, razočaran tokom Hladnog rata (1945-91), namjeravao knjigu nazvati 1948. Objavom izdanja modernih klasika Penguin knjiga Hiljadu devetsto osamdeset četvrte, navodi se da je Orwell prvobitno postavio vrijeme radnje u 1980, ali je kasnije pomjerio datum na 1982. te na poslijetku na 1984. Moguće je da je naslov knjige permutacija 1948, odnosno godine nastanka romana.[16] Hiljadu devetsto osamdeset četvrta je kroz historiju objavljivanja bila zabranjena ili prošla kroz pravne izazove pod navodima da subverzivno ili ideološki šteti poput sljedećih knjiga: Vrli novi svijet Aldousa Huxleyja (1932), Mi Jevgenija Zamjatina (1924), Kallocain Karine Boyev (1940) i Farenhajt 451 Raya Bradburya (1951).[17] Časopis TIME je, 2005, dodao roman na spisak 100 najboljih romana na engleskom jeziku od 1923. do 2005.[18] Književni učenjaci smatraju da je Zamjatinov roman Mi imao snažan utjecaj na Hiljadu devetsto osamdeset četvrtu.[19][20]
Stanje autorskih prava
[uredi | uredi izvor]Roman je u javnom vlasništvu u Kanadi,[21] Južnoj Africi,[22] Argentini,[23] Australiji i Omanu. Bit će u javnom vlasništvu u Brazilu 2021, te u SAD-u 2044.
Pozadina
[uredi | uredi izvor]Hiljadu devetsto osamdeset četvrta se odvija u Okeaniji, jednoj od 3 interkontinentalne supersile u koje se svijet podijelio nakon rata. Većina radnje se odvija u Londonu, "glavnom gradu Piste jedan", Okeanske provincije koja se "ranije zvala Engleska ili Britanija."[24][25] Posteri vođe Partije, Velikog Brata, mogu se vidjeti širom grada zajedno sa natpisom "VELIKI BRAT TE POSMATRA". Telekrani (sveprisutni televizijski prijemnici) nadgledaju privatne i javne živote građana širom Okeanije. Klasna hijerarhija Okeanije se dijeli na tri dijela:
- (I) gornja klasa: Unutrašnja (ili uža) partija, elita koja ima vlast; sačinjava svega 2% stanovništva.
- (II) srednja klasa: Vanjska (ili šira) partija; sačinjava 13% stanovništva.
- (III) niža klasa: Prolovi (od proleterijat); sačinjavaju 85% stanovništva i predstavljaju neobrazovanu radničku klasu.
Kroz vlast, Partija kontrolira stanovništvu pomoću 4 ministarstva:
- Ministarstvo mira; bavi se ratom i odbranom.
- Ministarstvo obilja; bavi se ekonomijom (racioniranje i glad).
- Ministarstvo ljubavi; održava zakon i javni poredak (mučenje i ispiranje mozga).
- Ministarstvo istine; bavi se informacijama, zabavom, prosvjetom i kulturom (propaganda).
Winston je član Vanjske partije gdje radi kao urednik u arhivi Ministarstva istine, te je njegov posao urediti historijske spise kako bi odgovarale novim, stalno ažuriranim potrebama Partije, te da obriše spoznaje nelica - osoba koje su "isparile", odnosno, ne samo da ih je režim ubio, već je obrisano i njihovo postojanje, pa čak i sjećanje na njih.
Priča Winstona Smitha počinje 4. aprila 1984: "Bio je vedar i hladan aprilski dan. Na satovima je izbijalo trinaest." Nije tačno siguran da li je ovo bio ispravan datum zbog režimove stalne manipulacije i prepisivanja historije.[26] Smithova sjećanja i samo njegovo čitanje knjige Teorija i praksa oligarhijskog kolektivizma Emmanuela Goldsteina, otkrivaju da je Ujedinjeno Kraljevstvo palo u građanski rat nakon Drugog svjetskog rata, te da ga je "upila" Okeanija (nasljednik SAD-a i Britanskog carstva). SSSR je, u međuvremenu, osvojio kopnenu Evropu i uspostavio drugu supersilu Evroazije. Treća supersila, Istazija, sačinjava područja istočne i jugoistočne Azije. Sve supersile su u stalnom ratu, te stvaraju i krše saveze kad i kako im odgovara. Winston se iz svog djetinjstva (1949-53) sjeća atomskih ratova vođenih u Evropi, zapadnoj Rusiji i Sjevernoj Americi. Nije siguran šta se desilo ranije: Partijska pobjeda u građanskom ratu, SAD-ova aneksija Britanskog carstva ili rat, za vrijeme kojeg je bombardiran Colchester. Smithova ohrabrujuća sjećanja kao i priča o raspadu njegove porodice nagovještavaju da se atomsko bombardiranje ipak desilo prvo (porodica Smith je pronalazila sklonište u stanicama metroa), te je potom uslijedio građanski rat koga karakterizira rečenica "u samom Londonu je bilo zapletenih uličnih perioda, reći ko se borio protiv koga u ovom ili onom trenutku, bilo je potpuno nemoguće" i naposljetku poslijeratna društvena reorganizacija, koju Partija naziva "revolucijom".
Sadržaj
[uredi | uredi izvor]Svijet 1984-te godine je podijeljen na tri velike države: Istočnu Aziju, Evroaziju i Okeaniju.
Glavni junak, Winston Smith, je državljanin područja koje obuhvata Ameriku, Veliku Britaniju, Australiju i jug Afrike. Svijetom vlada Stranka, na čijem čelu je mitični Veliki Brat. Sva uprava je razdijeljena na četiri ministrstva, koja se brinu za određena područja svog djelovanja:
- Ministarstvo ljubavi
- Ministarstvo istine
- Ministarstvo mira
- Ministarstvo obilja
Stanovništvo Okeanije se dijeli na tri sloja:
- bespravnu raju
- članove Stranke
- visoke članove Stranke
Tri države su stalno u ratnim sukobima i nasumično sklapaju nova savezništva; Dvije države protiv preostale. Kad se neprijatelj iznenada promijeni, Ministarstvo istine počinje mijenjati historiju. Za red u državi se brine Miselna policija, koja nadzire članove Stranke. Naslute li bilo kakvo neslaganje s politikom koju Stranka sprovodi, trenutačno ih odvodi na preodgoj.
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Benet's Reader's Encyclopedia, Fourth Edition (1996). HarperCollins:New York. str. 734.
- ^ Aaronovitch, David (8. 2. 2013). "1984: George Orwell's road to dystopia". BBC News Magazine. United Kingdom: The BBC. Pristupljeno 8. 2. 2013.
- ^ The Columbia Encyclopedia, Fifth Edition, Columbia University Press: 1993, str. 2030.
- ^ "Nineteen Eighty-Four", pg 272.
- ^ a b The Oxford Companion to English Literature, Sixth Edition. University of Oxford Press: 2000. str. 726.
- ^ Grossman, Lev; Lacayo, Richard (6. 10. 2005). "ALL-TIME 100 Novels. 1984 (1949), by George Orwell". Time. ISSN 0040-781X. Retrieved 19 October 2012
- ^ "100 Best Novels". Modern Library. Retrieved 19 October 2012
- ^ "BBC – The Big Read". BBC. April 2003, Retrieved 19 October 2012
- ^ Letter to Roger Senhouse, 26 December 1948, reprinted in Collected Works:It Is What I Think, str.487
- ^ Bowker, Chapter 18. "thesis": pstr. 368–9
- ^ Bowker, pstr. 383, 399
- ^ "Charles' George Orwell Links". Netcharles.com. Arhivirano s originala, 18. 7. 2011. Pristupljeno 4. 7. 2011.
- ^ John Rodden. The Politics of Literary Reputation: The Making and Claiming of "St. George" Orwell
- ^ CEJL, iv, no. 125.
- ^ Crick, Bernard. Introduction to Nineteen Eighty-Four (Oxford: Clarendon Press, 1984)
- ^ Nineteen Eighty-four, ISBN 978-0-14-118776-1; str. xxvii (Penguin)
- ^ Marcus, Laura; Nicholls, Peter (2005). The Cambridge History of Twentieth-Century English Literature. Cambridge University Press. str. 226. ISBN 0-521-82077-4.
Brave New World [is] traditionally bracketed with Orwell's Nineteen Eighty-Four as a dystopia ...
CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link) - ^ "Full List — All Time 100 Novels". Time. 16. 10. 2005. Arhivirano s originala, 29. 7. 2012. Pristupljeno 25. 3. 2010.
- ^ "Freedom and Happiness" Arhivirano 11. 7. 2016. na Wayback Machine (a review of We by Yevgeny Zamyatin) by Orwell, Tribune, 4 January 1946.
- ^ "1984 thoughtcrime? Does it matter that George Orwell pinched the plot?", Paul Owen, The Guardian, 8. 6. 2009.
- ^ Kanadska autorska prava traju za vrijeme života autora plus 50 godina kraja kalendarske godine njegove ili njene smrti.
- ^ Vidi Copyright Act, No. 98 1978 Arhivirano 16. 6. 2011. na Wayback Machine.
- ^ "1984, de Orwell, 60 años después – 25.07.2009 – lanacion.com". Lanacion.com.ar. 25. 7. 2009. Arhivirano s originala, 11. 2. 2021. Pristupljeno 20. 6. 2014.
- ^ I dio, 1. poglavlje
- ^ I dio, 3. poglavlje
- ^ "izbijalo trinaest" U Hiljadu devetsto osamdeset četvrtoj, dvadasetčetvorosatni sat je moderan dok je dvanaestsatni sat zastario. I dio, 8. poglavlje
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Nineteen Eighty-Four na Internet Book List
- On-line verzija u stripu Nineteen Eighty-Four
- 1984: The Opera
- Complete book summary of Nineteen Eighty-Four
- Nineteen Eighty-Four u Open Library
- Nineteen Eighty-Four naslov na spisku u Internet Speculative Fiction Database
- 1953 Theatre Guild on the Air radio adaptacija u Internet Archive
- Elektronska izdanja
- George Orwell – Cjelokupna djela, Biografija, izreke, eseji (nedostaje poglavlje 10 dijela 2)
- George Orwell – Eric Arthur Blair (en)
- Nineteen Eighty-Four, cijeli tekst (public domain in Canada)
- Project Gutenberg Australija (e-text)
- HTML Izdanje sa The University of Adelaide Library
- Charles' George Orwell Links – Biographies, Essays, Novels, Reviews, Images (with publication data)