Нимфеум
Нимфеум (на старогръцки: νυμφαῖον) в Древна Гърция и Древен Рим е светилище на нимфите, особено нимфи на изворите.
Първоначално са ползвани естествени пещери, които традиционно са считани за обители на местни нимфи. Понякога са съоръжавани така, че да осигуряват запас от вода, както при Сиде и Памфилия в Турция.
По протежение на Адриановия вал, в най-северния обсег на Римската империя, е построен нимфеум, посветен на местната водна нимфа Ковентина (Coventina). Впоследствие изкуствените пещери заемат мястото на естествените.
България
[редактиране | редактиране на кода]Единственият запазен нимфеум в България е Светилището на нимфите и Афродита в село Каснаково. То е известно на науката от 1898 г.[1]
Галерия
[редактиране | редактиране на кода]-
Нимфеум на вила Barbaro в Мазер, Италия
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]- Каснаковски нимфеум, България
- Миезки нимфеум, Гърция
Източници
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Nymphaeum в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |