Направо към съдържанието

Интерсексуалност

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 10:46, 2 август 2024 на Brokoloid (беседа | приноси) (Източници: https://www.unfe.org/en/know-the-facts/challenges-solutions/intersex)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)

Интерсексуалност е наличието у един индивид на неопределени или смесени полови белези. Интерсексуалните хора по рождение притежават полови белези, които ги причисляват или ги отличават и от двата пола.[1]

Статистиката на Фаусто-Стърлинг (2000 г.) сочи, че около 1% от живородените деца показват някаква форма на полова двойственост, а при 0,1%-0,2% се налага специално медицинско внимание и евентуална хирургическа намеса с цел прикриване на вторичния пол. Според източници като Леонард Сакс (2002 г.), обаче, процентите са едва 0,018 от всички живородени.

В развитието на плода важна роля играе т.нар. SRY ген, който кара ембрионалните гонади да се превърнат в тестиси. Липсата на този ген позволява гонадите погрешно да се трансформират в яйчници. Впоследствие развитието на определени вътрешни и външни репродуктивни органи се определя от хормона, произвеждан от гонадите (вече трансформирани в тестиси или яйчници). Няколко седмици след зачатието, у плода се формират женски гениталии, които в зависимост от развитието на гонадите, или се преобразуват в мъжки, или си остават женски. За да започне преобразуването на първоначално женските гениталии в мъжки, е необходимо гонадите да се развият като тестиси, тестисите да започнат да произвеждат тестостерон и клетките да реагират правилно на тестостерона. Тогава вече формираните урогенитални гънки набъбват, срастват се и образуват скротума, а все още неоформения клитор нараства значително, за да се превърне в пенис.

Поради сложния и променлив процес, възможно е да се роди дете с типично женска полова анатомия и женствена външност, но с твърде голям клитор; или с типично мъжка анатомия и външност, но с необичайно малък пенис, с отвор в основата. Възможни са и всякакви междинни вариации между тези два варианта - например съвсем неразвит пенис, с ясно изразен отвор и празен скротум, или твърде голям клитор и частично срастнати срамни устни.

Редица причини могат да доведат до интерсексуалност. Някои от тях са на хромозомно ниво. Макар в общия случай хората да имат XY (при мъжете) и XX (при жените) хромозоми, това съвсем не са единствените възможни комбинации. Доста често се наблюдават и комбинациите XO, XXX, XXY, XYY, XO/XY, XX у мъже, XY у жени и пр. В някои случаи половите хромозоми са над четири в комбинация.