Пенг Дзяму (на китайски: 彭加木) е китайски биохимик и изследовател.

Пенг Дзяму
彭加木
китайски биохимик и изследовател
Роден
1925 г.
Починал
1980 г. (55 г.)
Учил вПекински университет
Работилбиохимик
Работил вПекински университет

Биография

редактиране

Дзяму е роден в провинция Гуандун през 1925 г.[1] Той следва биология в Централния университет на Китай (сега Университет в Няндзин), където завършва през 1947 г., и впоследствие се присъединява към Института по биохимия в Шанхай, където работи при Кау Тяндзин.[2] Той се присъединява към няколко научни експедиции към Синдзян-уйгурски автономен регион, организирани от китайската академия на науките, започвайки през 1956 г. В експедициите той каталогизира видове флора и фауна и измерва натрупването на калий в пустинята Лобнор.

Изчезване

редактиране

Пенг Дзяму ръководи експедиция през 1980 г. в Лобнор, където изчезва на 17 юни, оставяйки бележка, в която се казва, че отива да търси вода.

Издирването му е неуспешно и широко отразено от китайските медии. Серия документални филми, наречени „В търсене на Пенг Дзяму“, обхваща събитията до и след изчезването му.[3] На шест пъти между 2005 и 2007 г. са открити човешки останки, които биха могли да бъдат негови, но не може да бъде доказано.

Източници

редактиране
  1. Memories of great desert explorer live on // People's Daily Online. People's Daily. Посетен на 8 септември 2015.
  2. Zhang, Youshang. In memory of Professor Tianqin Cao (Tien-chin Tsao) // Protein & Cell 1 (6). June 2010. с. 507–509.
  3. In Search of Peng Jiamu // CCTV.com English. China Central Television. Архивиран от оригинала на 2016-03-04. Посетен на 27 септември 2015.
    Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Peng Jiamu в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​